Zły tłuszcz - czyli jaki?

Nasycone kwasy tłuszczowe z masła, mięsa, kiełbas czy boczku są przyczyną chorób serca, prawda? Źle. Rozpowszechnione przez dekady ostrzeżenia wprowadzały ludzi w błąd.

14 marzec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Jedynymi złymi tłuszczami są tłuszcze trans, które znajdują się w żywności przetworzonej i margarynach. Podobny błąd dotyczy nienasyconych kwasów tłuszczowych, znajdujących się w oleju i tłustych rybach, który jednak nie ma działania ochronnego.

Powyższe doniesienia opublikowali brytyjscy naukowcy z Cambridge University, którzy przeanalizowali 72 badania na temat zdrowia serca i diet, w których wzięło udział ponad 600 tys. badanych. Niemal we wszystkich przeglądanych badaniach znaleziono publiczne ostrzeżenia na temat zachowania zdrowego serca.

Aktualnie uważa się, że zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu, który może zablokować tętnice, prowadząc do wieńcowej choroby serca. Jednakże naukowcy z Cambridge nie znaleźli absolutnie żadnych dowodów na potwierdzenie wytycznych, że ilość nasyconych kwasów tłuszczowych wpływa na serce.

Prawdziwym czarnym charakterem okazał się tłuszcz trans, czyli sztuczne tłuszcze występujące w żywności przetworzonej i margarynach. Główny badacz, Rajiv Chowdhury, dodał, że dla zachowania zdrowia należy jeszcze unikać węglowodanów rafinowanych, cukru i soli.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny