Jedzenie jabłek pomaga w walce z otyłością

Jedzenie jednego jabłka dziennie nie pomoże trzymać się z dala od lekarzy, ale może pomóc w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Australijska odmiana jabłoni, Granny Smith (Babunia Smith), rodzi soczyste, słodko-kwaśne, zielone jabłka. Według naukowców te wyjątkowe owoce są szczególnie korzystne w walce z otyłością oraz jej skutkami.

04 grudzień 2014
Artykuł na: minutę
Zdrowe zakupy

Jedzenie jabłek Babuni Smith przeciwdziała problemom związanym z otyłością, między innymi przewlekłym stanom zapalnym, które mogą prowadzić do wystąpienia cukrzycy. Owoce te powstrzymują patologiczne procesy metaboliczne odpowiedzialne za otyłość. Są w stanie wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia oraz dłużej utrzymywać uczucie sytości żołądka.

Wszystkie jabłka zawierają takie nieulegające trawieniu składniki jak pektyny czy polifenole. W organizmie, który je musi strawq, zaczynają się rozwijać w okrężnicy tzw. "przyjazne" bakterie.

Niestety tylko zielone jabłka Babuni Smith zawierają tak wysokie stężenie związków nieulegających trawieniu. Naukowcy z Washington State University potwierdzili, że odmiana Granny Smith zawiera ich więcej niż odmiany: Braeburn, Fuji, Gala, Golden Delicious, McIntosh oraz Red Delicious varieties.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny