Już w epoce neolitu uprawiano proso, a z jego nasion powstawały tzw. jagły, czyli łuskane ziarna. Jako bezglutenowy, lekkostrawny produkt zbożowy i doskonałe źródło witamin z grupy B, kasza jaglana szybko stała się niezbędna w codziennej diecie.
W Kuchni Pięciu Przemian kasza jaglana reprezentuje Przemianę Ziemi i neutralny smak. Wcale nie jest niskokaloryczna (100 g kaszy jaglanej ma aż 350 kalorii, czyli tyle co niejeden kotlet schabowy), ale nie warto jej wykluczyć z menu ze względu na unikatowe właściwości zdrowotne i mnogość składników odżywczych.
Naturalny lek - kasza jaglana
Dlaczego warto jeść jaglankę? Łuskane ziarna prosa, czyli wspomniane wcześniej jagły, mają zdolność osuszania organizmu z nadmiaru chorobotwórczej wilgoci i śluzu oraz eliminowania toksyn, szkodliwych substancji, a także przywracania równowagi kwasowo-zasadowej. Regularne spożywanie kaszy jaglanej reguluje także wrażliwość tkankową na insulinę.
Do najbardziej unikalnych zalet kaszy jaglanej należy usuwanie nadmiaru rtęci zawartej w spożywanych przez nas rybach i owocach morza, a czasem dostającej się do naszych komórek wraz ze szczepionkami.
Jaglane piękno
Jak sprawić, żeby włosy były gęstsze, ich kolor bardziej lśniący, a twarz nabrała promiennego blasku? Wystarczy włączyć na stałe do naszego menu kaszę jaglaną!
Przyswajalność pochodzącego z niej białka sięga nawet 85%, a jej alkalizujące właściwości idealnie nadają się do uporczywej walki z kandydozą i pasożytami.
Jeśli w ramach detoksu chcemy szybko pozbyć się z organizmu nadmiaru szkodliwych substancji i toksyn, najlepiej włączyć do diety kaszę jaglaną!
test groats slow motion from TO CREATE video on Vimeo.
Historia z kaszą jaglaną w tle...
Podczas oblężenia Gliwic przez wojska duńskie w czasie wojny trzydziestoletniej przewaga naszego przeciwnika była tak wielka, że również kobiety postanowiły stanąć do walki.
Jak mogły się w tych czasach bronić niewiasty? Oczywiście za pomocą wszystkiego, co miały pod ręką! Polewały najeźdźców wodą, smołą i... wrzącą kaszą jaglaną, która okrutnie raniła wrogów.
Na pamiątkę tego wydarzenia w Gliwicach w 1956 roku powstała rzeźba kobiety z dzbanem jaglanki autorstwa Wandy Demczyn-Wiśniewskiej, zwana przez miejscowych "Gliwiczanką".
Bibliografia
- www.mindbodygreen.com
- pl.blastingnews.com