Tymczasem z doniesień amerykańskich naukowców wynika, że zastąpienie nią masła zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca aż o 6%. Eksperyment przeprowadzono na bardzo szeroką skalę – trwał 13 lat, a przebadano w jego trakcie 70 tys. kobiet. Znaczenie ma jednak rodzaj margaryny. Korzystne działanie wykazują jedynie margaryny miękkie, sprzedawane wyłącznie w plastikowych pojemnikach.
Margaryny twarde, dostępne w postaci kostek, szkodzą zdrowiu, ponieważ w procesie ich utwardzania płynne nienasycone tłuszcze roślinne są zamieniane w nasycone, które zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych trans, podnoszących poziom złego cholesterolu (LDL).
Margaryny miękkie są często wzbogacane także sterolami roślinnymi, które w naturalny sposób regulują poziom cholesterolu we krwi, i niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowe omega-3, których w diecie przeciętego Polaka jest za mało. Do tego rodzaju margaryn dodaje się również beta-karoten, czyli prowitaminę A i witaminę D, niezbędne dla naszego zdrowia1.
Tekst redakcyjny
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5480968/