Z wiekiem stan kości pogarsza się, a ubytki w ich masie sprzyjają częstszym złamaniom. Upadek niegroźny dla czterdziestolatka, dla seniora może skończyć się pobytem w szpitalu. Kości nie zrastają się też tak szybko.
Teraz okazuje się, że regularne przyjmowanie witaminy D, która odpowiada za prawidłowy budulec szkieletu u dzieci, może wspomóc organizm w walce z utratą gęstości kości.
Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tampere (Finlandia) przeprowadzili doświadczenie, którego głównym celem było zmierzenie liczby groźnych upadków w ciągu miesiąca na podstawie obserwacji 409 ochotniczek w wieku 70-80 lat. Losowo podzielili je na cztery grupy: przyjmującą placebo i bez gimnastyki, przyjmującą witaminę D i bez gimnastyki, przyjmującą placebo i z gimnastyką oraz przyjmującą witaminę D i z gimnastyką.
Przez dwa lata grupy III i IV wykonywały ćwiczenia z zakresu równowagi, podnoszenia ciężarów, siłowe i poprawiające zwinność, podczas gdy grupy I i II ograniczyły się do przyjmowania tabletek.
Jak wykazało badanie, ani sama witamina D, ani ćwiczenia nie miały wpływu na zmniejszenie się liczby upadków. Jednak w porównaniu z grupą pozbawioną gimnastyki i wspomaganą placebo, wyniki przedstawiają się korzystnie: w grupie z witaminą D i bez ćwiczeń o 16% zmalała liczba urazów po upadkach, w grupie z placebo i ćwiczeniami było to już 54%, a w grupie z witaminą D i ćwiczeniami aż 62%.
Badacze uważają, że kondycja fizyczna i witamina D przyczyniają się do zwiększenia gęstości kości, co może mieć wpływ na profilaktykę urazów u osób starszych.
Bibliografia
- JAMA Intern Med. 2015;175(5):703-711. doi:10.1001/jamainternmed.2015.0225