6 sposobów na uczulenie na zwierzęta

Alergia na sierść zwierząt domowych to jeden z najpowszechniejszych rodzajów alergii niesezonowej – czyli takiej, której objawy występują niezależnie od pory roku.

13 lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Tego typu uczulenia wywołują alergeny przenoszone w powietrzu, takie jak cząsteczki naskórka (łupież zwierzęcy), roztocza czy pleśń1. Kichanie, kaszel, swędzące oczy i zapchany nos to nie wszystkie objawy takiego uczulenia.

Alergicy skarżą się też na problemy ze snem, zmęczenie, osłabienie koncentracji oraz trudności w codziennych czynnościach2. Objawy te mogą pojawić się nawet wtedy, gdy po prostu przebywamy w jednym pokoju z osobą, która ma zwierzęta.

Stosowane często leki antyhistaminowe mogą powodować senność i suchość w ustach. Dobre wieści są takie, że dysponujemy licznymi naturalnymi sposobami na objawy alergii, których skuteczność popierają badania naukowe.

6 naturalnych sposobów na uczulenia na zwierzęta

Lepiężnik pomocny przy uczuleniach na zwierzęta

Badania potwierdziły, że ta roślina lecznicza jest równie skuteczna w leczeniu kataru alergicznego różnego pochodzenia, co antyhistaminy3.

Co ważne nie przynosi ona efektu usypiającego. Należy przy tym dopilnować, by preparat nie zawierał alkaloidów, związki te mogą bowiem powodować uszkodzenia wątroby.

Sugerowana dawka: 50-75 mg standaryzowanego ekstraktu z lepiężnika 2 razy dziennie (zawiera on zazwyczaj co najmniej 7,5 mg petazyny oraz izopetazyny, czyli głównych składników aktywnych).

Witamina C pomocna przy uczuleniach na zwierzęta

Przyjmowany w formie suplementu kwas askorbinowy wykazuje działanie porównywalne do antyhistamin4. Jak wykazało badanie nad sprejem do nosa, którego głównym składnikiem była witamina C, związek ten ogranicza objawy u 74% pacjentów cierpiących na alergiczny nieżyt nosa5.

Sugerowana dawka: 2 g witaminy C dziennie, przyjmowane doustnie. Ciekawostka Wbrew popularnemu przekonaniu zazwyczaj to nie sierść wywołuje reakcję alergiczną, a raczej alergeny obecne w zrzuconych komórkach naskórka (łupieżu zwierzęcym), pocie, ślinie oraz moczu.

Zmiany stylu życia - jak zmniejszyć ryzyko alergii?

Oto kilka wskazówek, jak ograniczyć kontakt z alergenami zwierzęcymi w pracy czy w cudzych domach.

 • Unikaj ubrań z wełny i polaru, materiały te przyciągają bowiem aż 10 razy więcej łupieżu zwierzęcego niż nagie ciało. Świeżo wyprany t-shirt będzie gromadził o wiele mniej alergenów niż znoszony10.
 • Poproś znajomych i rodzinę, by wytyczyli strefę wolną od zwierząt na Twoje wizyty oraz porządnie odkurzyli podłogę odkurzaczem z filtrem HEPA o wysokiej wydajności.
 • Zamontuj oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz, by filtrował zwierzęce alergeny znajdujące się w powietrzu.
 • Wypróbuj naturalny sprej przeciwalergiczny, który redukuje obecność alergenów, w tym zwierzęcych, w pomieszczeniach. Psikaj nim w domu i w pracy, a znajomych posiadających zwierzęta poproś, by użyli go, gdy masz ich odwiedzić.

Witamina D pomocna przy uczuleniach na zwierzęta

Jej niedobór łączy się z alergicznym nieżytem nosa6, dlatego też warto przebadać poziom tego związku we krwi i w razie potrzeby zacząć suplementację. W Internecie dostępne są zestawy do samodzielnego badania poziomu witaminy D.

Pokrzywa pomocna przy uczuleniach na zwierzęta

Niemal 60% alergików przyjmujących suplementy z liofilizowanej pokrzywy oceniło je jako skuteczne, jeśli chodzi o łagodzenie objawów alergii, podczas gdy połowa stwierdziła, że preparat jest równie bądź bardziej skuteczny, co stosowane przez nich wcześniej leki8.

Sugerowana dawka: 300 mg dziennie

Probiotyki pomocne przy uczuleniach na zwierzęta

W toku badania na dzieciach cierpiących na całoroczną alergię szczep probiotyczny Lactobacillus paracasei LP-33 okazał się równie skuteczny, co należąca do antyhistamin cetyryzyna. Jego zaletą było zaś to, że nie przynosił żadnych poważniejszych efektów ubocznych7.

Sugerowana dawka: wypróbuj probiotyk zawierający szczepy Lactobacillus, stosując się do zaleceń na opakowaniu.

Balsam barierowy pomocny przy uczuleniach na zwierzęta

Szybką i łatwą pomoc zapewni w 100% naturalna mieszanina oleju słonecznikowego i wosku pszczelego, którą aplikuje się u podstawy nosa, by redukowała ilość alergenów przedostających się do organizmu.

Niezależne badania nad takim balsamem wykazały, że efektywnie wiąże on w nosie pyłki z powietrza9. Producenci zapewniają zaś, że działa równie skutecznie na alergeny pochodzenia zwierzęcego.

 Artykuł redakcyjny

Bibliografia
 • Allergy Asthma Proc, 2009; 30:573–83
 • Altern Med Rev, 2000; 5:448–54
 • Clin Exp Allergy, 2004; 34:646–9; Phytother Res, 2005; 19:530–7; BMJ, 2002; 324: 144–6
 • J Am Coll Nutr, 1992; 11: 172–6
 • Ear Nose Throat J, 1991; 70: 54–5
 • J Family Community Med, 2014;21: 154–61
 • Pak J Med Sci, 2019; 35: 1538–43
 • Planta Med, 1990; 56:44–7; Altern Med Rev, 2000; 5:448–54
 • www.haymax.biz/studiessurveys
 • Allergy Clin Immunol, 2000;106: 874–9
Wczytaj więcej
Nasze magazyny