Astma wysiłkowa. Objawy i naturalne metody leczenia

Mój 12-letni wnuk cierpi na astmę wysiłkową; pod innymi względami jest zdrowy. Czy istnieją metody naturalne, które mogłyby mu pomóc?

02 styczeń 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Astma wysiłkowa, czasem nazywana powysiłkowym skurczem oskrzeli, jest medycznym określeniem świstów i bardzo znacznego skrócenia oddechu, które pojawiają się po podjęciu aktywności fizycznej. Cierpi na nią ok. 90% osób z astmą przewlekłą i ok. 10% osób w populacji ogólnej.

Leczenie astmy oskrzelowej polega na regularnym podawaniu leków przeciwzapalnych (glikokortykosteroidów wziewnych) oraz leków rozszerzających oskrzela (beta-mimetyków). Mogą one jednak nie zadziałać albo wywołać przykre działania niepożądane, jak zaburzenia żołądkowe, wysuszenie gardła, problemy ze snem, drżenia mięśni i przyspieszenie akcji serca.

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej badań dowodzi, że w leczeniu astmy ważną rolę odgrywają czynniki dietetyczne, a suplementacja i zmiana stylu życia dają obiecujące rezultaty. Ale jeśli wnuk jest pod opieką specjalisty, przed wdrożeniem terapii uzupełniającej lub alternatywnej powinien zasięgnąć porady. Doświadczony naturoterapeuta pomoże ustalić właściwe dawkowanie i będzie monitorował efekty leczenia. Metody warte rozważenia przedstawiamy poniżej.

Porady dla pacjentów z astmą wysiłkową

 • Wybierz sport nienasilający objawów chorobowych, taki jak piłka nożna, tenis, golf, pływanie. Z reguły aktywność o zmiennym tempie daje chwilę odpoczynku, co pozwala ustabilizować rytm oddychania.
 • Intensywność wysiłku zwiększaj powoli. Kiedy zaczynasz czuć duszność, zwolnij albo przerwij i wykonaj ćwiczenia rozciągające. Stopniowo zwiększaj intensywność wysiłku do akceptowalnego poziomu.
 • Staraj się oddychać przez nos zamiast przez usta - nie tylko podczas ćwiczeń, ale zawsze. Istnieją dowody, że oddychanie ustami jest przyczyną astmy wysiłkowej.

Kwasy omega-3

Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne. Wiele badań dowodzi, że mogą one także łagodzić objawy astmy. Szczególnie przydatny jest kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA), występujące w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś czy makrela.

W 3-tygodniowym badaniu kontrolowanym placebo, przeprowadzonym na grupie pacjentów z astmą przewlekłą wysiłkową, stwierdzono, że u pacjentów przyjmujących kapsułki z olejem rybim zawierającym 3,2 g EPA oraz 2 g DHA funkcjonowanie płuc znacząco się poprawiło, a objawy astmy wysiłkowej całkowicie ustąpiły. Ponieważ dawki stosowane w tym badaniu były stosunkowo wysokie, można zacząć przyjmowanie od dawek mniejszych i poprzestać na nich, jeśli okażą się skuteczne.

W innym badaniu oceniano skuteczność lyprinolu - unikatowego suplementu zawierającego kwasy omega-3 uzyskiwane z nowozelandzkiego omułka zielonowargowego (dostępny w sklepach internetowych). Rezultaty tego badania również były imponujące - stan zapalny w drogach oddechowych zmniejszył się, funkcjonowanie płuc poprawiło, a objawy astmy złagodniały.

Sugerowane dawkowanie: 1-1,2 g albo 3 kapsułki lyprinolu.

Witamina C

Niektórzy naukowcy uważają, że astma wysiłkowa może być spowodowana nadmiernym wytwarzaniem wolnych rodników, a więc antyoksydanty, jak np. witamina C, mogą być przydatne dla pacjentów dotkniętych tą chorobą. Niedawna metaanaliza (analiza porównująca wyniki wielu badań), opublikowana na łamach "British Medical Journal", wykazała, że przyjęcie witaminy C przed planowanym wysiłkiem fizycznym znacząco łagodzi objawy astmy wysiłkowej.

Sugerowane dawkowanie: 1-2 g na godzinę przed wysiłkiem.

Karotenoidy

Obiecujące rezultaty daje również spożywanie beta-karotenu, karotenoidu o działaniu antyoksydacyjnym (obecnego w zielonych warzywach, takich jak szpinak czy brokuły, jak również w warzywach pomarańczowych, takich jak marchew i słodkie ziemniaki) oraz likopenu (znajdującego się w czerwonych i różowych owocach, takich jak pomidory, arbuzy czy grejpfruty).

Izraelscy naukowcy odkryli, że spożywanie 64 mg karotenu (w tym badaniu uzyskanego z glonów z rodzaju Dunaliella) przez tydzień zapobiegło objawom astmy wysiłkowej u ponad połowy z 38 badanych pacjentów. Ten sam zespół odkrył również, że codzienne przyjmowanie 30 mg likopenu złagodziło objawy astmy u 55% pacjentów z astmą wysiłkową.

Sugerowane dawkowanie: 5000 j.m. mieszanki karotenoidów.

Dieta niskosodowa

Istnieją również dowody, że dieta o dużej zawartości soli nasila objawy astmy wysiłkowej, dlatego eliminacja nadmiaru tej substancji może złagodzić objawy choroby. W badaniu, w którym oceniano wpływ zawartości soli w diecie na funkcjonowanie płuc i nasilenie astmy wysiłkowej, stwierdzono, że zawartość soli w diecie nie wpłynęła na funkcjonowanie płuc w grupie kontrolnej, ale dieta niskosodowa poprawiała stan pacjentów z astmą wysiłkową, podczas gdy dieta wysokosodowa nasilała objawy ich choroby. Zmiany były zauważalne zarówno podczas wysiłku, jak i po jego zakończeniu.

Joga

Pozytywny wpływ na astmę wysiłkową ma również joga. Niedawne badania nad wpływem jogi na stan zdrowia dzieci cierpiących na astmę wysiłkową wykazały, że objawy choroby zanikają po trzech miesiącach uprawiania tych ćwiczeń dwa razy w tygodniu.

Bibliografia

 1. Sports Med, 2003; 33: 671-81
 2. Cochrane Database Syst Rev, 2013; 10: CD003564; NHS choices, online at www.nhs.uk
 3. Chest, 2006; 129: 39-49
 4. Respir Med, 2013; 107: 1152-63
 5. BMJ Open, 2013; 3. pii: e002416
 6. Ann Allergy Asthma Immunol, 1999; 82: 549-53; Allergy, 2000; 55: 1184-9
 7. Phys Sportsmed, 2010; 38: 118-31
 8. Med Sci Sports Exerc, 2000; 32: 1815-9
 9. J Sports Sci, 2001; 19: 865-73
 10. Altern Ther Health Med, 2014; 20: 18-23
Wczytaj więcej
Nasze magazyny