Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

12 lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Osoby cierpiące z powodu alzheimera lub pragnące go uniknąć, powinny przejść na dietę bogatą w kwas ferulowy. Jego źródłem w pożywieniu są marchew, pomidory, ryż, pszenica i owies. Badanie na myszach potwierdziło skuteczność kwasu w walce z chorobą Alzheimera.

Kwas felurowy jest antyoksydantem, ma też działanie żółciopędne. Jest testowany jako potencjalne lekarstwo na kilka odmian raka.

Drugi ważny składnik to galusan epigallokatechiny. To flawonoid stanowiący nawet 1/3 suchej masy zielonej herbaty. W badaniu na myszach substancja ta w 3 miesiące poprawiła pamięć zwierząt. Podawano ją w dawce 30 mg na 1 kg masy ciała - jest to dawka również dobrze tolerowana przez ludzi, jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Obie substancje prawdopodobnie zapobiegały powstawaniu blaszek beta-amyloidowych, łagodziły stany zapalne i zmniejszały stres oksydacyjny w mózgu.

Specjaliści wiedzą, że nie zawsze badania na zwierzętach laboratoryjnych przekładają się na ludzkich pacjentów, są jednak przekonani, że holistyczne podejście do problemu alzheimera, uwzględniające odpowiednie nawyki żywieniowe, może poprawić kondycję układu nerwowego.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny