Intensywne ćwiczenia spowalniają chorobę Parkinsona

Choroba Parkinsona jest postępującym nieuleczalnym zaburzeniem neurologicznym. Główne objawy to osłabienie, sztywność, utrata równowagi i zwiększone ryzyko upadków.

29 maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Jak się okazuje, osoby z wcześnie wykrytą chorobą Parkinsona mają duże szanse na spowolnienie postępu choroby jeśli zastosują odpowiednią aktywność fizyczną.

Wyniki badań pokazały, że intensywne ćwiczenia na bieżni opóźniają objawy choroby Parkinsona. Niestety podobnych efektów nie obserwowano podczas łagodnych ćwiczeń.

Wykonano badanie z udziałem 128 osób, u których w ciągu pięciu lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Żadna z nich nie wymagała jeszcze leczenia farmakologicznego. Chorzy nie podejmowali wcześniej regularnej aktywności fizycznej.

Badane osoby podzielono na trzy grupy:
- pierwsza grupa - kontynuowała dotychczasowy tryb życia (bez ćwiczeń)
- druga grupa - wykonywała łagodne ćwiczenia (30 min spaceru na bieżni, 4 razy w tygodniu), tętno utrzymywano na poziomie od 60 do 65% maksymalnej wartości
- trzecia grupa - wykonywała intensywne ćwiczenia (30 min spaceru na bieżni, 4 razy w tygodniu), tętno na poziomie między 80 a 85% maksymalnej wartości

Po 6 miesiącach wyniki były bardzo interesujące – sugerowały, że intensywna aktywność fizyczna może zmienić bieg choroby. U osób z pierwszej grupy, które nie ćwiczyły obserwowano pogorszenie stanu zdrowia, podobnie było w grupie z łagodną aktywnością. Zupełnie inne wyniki otrzymano w grupie trzeciej - u osób z intensywnymi ćwiczeniami praktycznie nie wykazywano postępu choroby Parkinsona.

Co ważne, ćwiczenia, nawet te intensywne przebiegały bez obrażeń, upadków i uszkodzeń ciała, jedynie sporadycznie zgłaszano bóle mięśni.

Przypuszczalnie dzieje się tak z powodu lepszego unaczynienia podczas intensywnych ćwiczeń i dostarczenia większej ilości tlenu i niezbędnych składników dla mózgu.


JAMA Neurol. 2018;75(2):219-226

Wczytaj więcej
Nasze magazyny