Wrzodziejące zapalenie jelita grubego zalicza się do grupy nieswoistych zapaleń jelit (ang. Infl ammatory Bowel Diseases - IBD). Prowadzi ono do częstych biegunek i obecności w stolcu krwi lub śluzu.
Inne objawy to utrata wagi, skurcze w obrębie jamy brzusznej, anemia, gorączka i stałe poczucie zmęczenia. Nie do końca wiadomo, co wywołuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ale zapewne jest to połączenie czynników genetycznych oraz środowiskowych.
W leczeniu konwencjonalnym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego najczęściej stosuje się terapię farmakologiczną oraz zabiegi chirurgiczne. Obie te metody są jednak ryzykowne i nie zawsze skuteczne. Po zastosowaniu tego typu leczenia nie odnotowuje się żadnej poprawy u 40-60% pacjentów z IBD.
Na szczęście istnieje wiele alternatywnych sposobów leczenia Twojej choroby: począwszy od zmiany trybu życia i stosowania suplementów diety aż po hipnoterapię i leki ziołowe.
Jedz witaminy. Pomocne suplementy to m.in. witaminy A, C, E i K oraz beta-karoten, kwas foliowy, wapń, magnez, selen i cynk.
Wrzodziejące zapalnie jelita grubego: uzupełniaj niedobory
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego łączy się z wieloma niedoborami odżywczymi. Skontaktuj się zatem z wykwalifikowanym specjalistą, który pomoże Ci je uzupełnić. Prawdopodobnie nie tylko złagodzi to specyficzne dla IBD objawy, ale też poprawi Twój ogólny stan zdrowia. Pomocne suplementy to m.in. witaminy A, C, E i K oraz beta-karoten, kwas foliowy, wapń, magnez, selen i cynk.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i alergie
Lekarze nadal odrzucają możliwość istnienia związku między alergiami a występowaniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Przeprowadzono jednak kilka badań sugerujących, że taki związek jednak występuje.
Pacjenci cierpiący na IBD, którzy zastosowali dietę eliminacyjną wykluczającą często uczulające pożywienie zaobserwowali u siebie mniej symptomów (głównie rzadziej występujące biegunki i krwawienie z odbytu) niż pacjenci, którzy stosowali normalną dietę. Pokarmy sprzyjające pojawianiu się objawów to m.in. przetwory mleczne, wieprzowina, pomidory, ostre przyprawy, owoce cytrusowe, jabłka, winogrona oraz małże.
Złagodzenie objawów i ograniczenie występowania nawrotów choroby uzyskasz również poprzez unikanie produktów bogatych w aminokwasy zawierające siarkę, takich jak: jajka, ser, tłuste mleko, lody, majonez, mleko sojowe, wino, woda mineralna, orzechy i warzywa kapustne.
Błonnik pomoże we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego
Spożywanie niedostatecznych ilości błonnika może zwiększać ryzyko występowania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, dlatego dieta bogata w błonnik może okazać się bardzo korzystna. Zwłaszcza nasiona babki płesznika (4-10 g dwa razy dziennie) oraz kiełki jęczmienia (10 g dwa razy dziennie) powinny przynieść znaczącą ulgę. Jednak w czasie zaostrzenia objawów ogranicz przyjmowanie błonnika aż do czasu, gdy kryzys minie.
Spożywanie dużej ilości cukru i tłustych pokarmów łączy się z występowaniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, dlatego też warto zminimalizować je w swojej diecie.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cukier i tłuste jedzenie
Spożywanie dużej ilości cukru i tłustych pokarmów łączy się z występowaniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, dlatego też warto zminimalizować je w swojej diecie.
Probiotyki kontra wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Jeżeli jeszcze nie bierzesz probiotyków - "dobrych" bakterii układu pokarmowego - to teraz jest na to idealny moment. W badaniu, w którym wzięło udział ponad 100 pacjentów wykazano, że terapia niezjadliwym szczepem bakterii Escherichia coli jest równie skuteczna w leczeniu objawów i zapobieganiu nawrotom IBD jak terapia wykorzystująca niewielkie dawki mesalazyny, typowego leku przeciwzapalnego stosowanego w tej chorobie.
Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku około 70% pacjentów pozbyło się symptomów choroby na okres mniej więcej sześciu miesięcy po terapii.6 Mieszanka probiotyków zawierająca cztery szczepy Lactobacillus, trzy szczepy Bifidobacterium oraz jeden szczep Streptococcus może przynieść ulgę.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego? NNKT
Suplementy zawierające tran, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, mogą łagodzić stan zapalny oraz zmniejszyć potrzebę stosowania leków przeciwzapalnych. Badania wykazały, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) w znakomitej większości przypadków mają pozytywny wpływ na pacjentów cierpiących na choroby z grupy IBD. Inne zalecane składniki odżywcze to bromelaina, kwercetyna i glutamina.
Sugerowane dawki: 1-2 g kwasu eikozapentaenowego (EPA) lub dokozaheksaenowego (DHA) trzy razy dziennie, 0,5-1 g bromelainy dwa razy dziennie, 500 mg kwercetyny dwa lub trzy razy dziennie, 1,5-3 g glutaminy raz dziennie.
Żywica hinduskiej rośliny Boswellia serrata (kadzidłowiec)to tradycyjny ajurwedyjski środek stosowany w chorobach zapalnych. W pewnym badaniu okazał się bardziej skuteczny w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego niż sulfasalazyna.
Kadzidłowcem we wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Żywica hinduskiej rośliny Boswellia serrata (zwanej też kadzidłowcem) to tradycyjny ajurwedyjski środek stosowany w chorobach zapalnych. Wyniki badań klinicznych wśród pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i innymi formami IBD wydają się obiecujące.
W jednym z badań u 82% pacjentów leczonych żywicą (350 mg trzy razy dziennie przez sześć tygodni) odnotowano remisję, natomiast wśród pacjentów stosujących lek sulfasalazynę remisję uzyskano tylko u 75% leczonych.9 Inne pomocne zioła to Ginkgo biloba (miłorząb), imbir, wiąz czerwony, kozieradka i czarci pazur.
Aloes pomoże na wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Picie żelu z aloesu, który znany jest z łagodzących stany zapalne właściwości, prawdopodobnie zmniejszy nieprzyjemne dolegliwości. Przeprowadzono badanie, w którym udowodniono, że picie żelu aloesowego doprowadziło do remisji bądź złagodzenia objawów u niemal połowy pacjentów, podczas gdy w grupie przyjmującej placebo było to jedynie 14%.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: pij sok z młodych traw
Sok z pszenicy lub jęczmienia to kolejny napój, który warto wprowadzić do codziennej diety. Po miesiącu picia tego soku - początkowo 20 ml dziennie, później stopniowo zwiększając dawkę o 20 ml aż do 100 ml dziennie - stan zdrowia pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego poprawił się w 78% przypadków (w grupie placebo było to tylko 30%).
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: spróbuj hipnoterapii
Przeprowadzone niedawno w Anglii badanie wśród 17 pacjentów wykazało, że 50-minutowa sesja hipnoterapii skoncentrowanej na pracy jelit przyniosła poprawę w postaci spadku o połowę poziomu interleukin IL-3, IL-6 we krwi będących markerami stanu zapalnego. U grupy kontrolnej, która po prostu słuchała muzyki, nie zaobserwowano natomiast żadnych zmian.
Bibliografia
- Altern Med Rev, 1996; 1:11–7
- Clin Diagn Lab Immunol, 2003; 10: 897–902
- Int J Vitam Nutr Res, 1982; 52: 333–41
- J Am Diet Assoc, 2010; 110: 1669–75
- J Indian Soc Periodontol, 2011; 15: 18–22
- Arch Oral Biol, 2011; 56: 48–53
- PLoS One, 2011; 6: e23045
- Swed Dent J Suppl, 2004; 167: 2–75
- Evid Based Complement Alternat