Choroby oczu - domowe sposoby leczenia

Pogorszenie widzenia niekiedy interpretowane jest jako efekt przemęczenia, jednak objawów chorób oczu nie należy bagatelizować. Ostrość widzenia może być upośledzona nie tylko przez wady wzroku, ale także schorzenia oczu.

04 październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Jaskra 

Jaskra to grupa chorób, w których zbyt wysokie ciśnienie w gałkach ocznych z czasem uszkadza nerw wzrokowy i przy braku odpowiednio wcześnie wdrożonego leczenia może doprowadzić do utraty wzroku. Jaskra to druga najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie.

W Polsce choruje na jaskrę ok. 200 tys. osób, a zagrożonych chorobą jest trzy razy tyle. Częściej dotyka ona kobiety niż mężczyzn.

Najważniejsze czynniki ryzyka to: wiek, nadciśnienie tętnicze i jaskra w rodzinie.

W leczeniu jaskry podaje się pacjentowi leki ułatwiające odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej lub zmniejszenie jej produkcji, dzięki czemu ciśnienie śródgałkowe się zmniejsza. Możliwe jest też leczenie operacyjne.

Jaskra to choroba podstępna. Na początkowym etapie nie daje żadnych niepokojących objawów, dlatego często pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy już mają ograniczone pole widzenia, czyli kiedy nerw wzrokowy jest już uszkodzony. Niestety, według badań, co trzeci Polak nie był nigdy u okulisty. W tej sytuacji należy mocno podkreślić rolę badań przesiewowych, ponieważ dzięki nim można by uniknąć bardzo wielu przypadków ślepoty.

Terapeuci holistyczni dysponują całą paletą nietoksycznych i niefarmaceutycznych środków na poprawę gospodarki płynami i przywrócenia jej równowagi, dzięki czemu ciśnienie w gałce ocznej wraca do normy. Specjaliści ci postrzegają człowieka jako całość, dostrzegają więc wpływ, jaki wywierają wzajemnie na siebie poszczególne organy.

Choroba oczu może mieć źródło na przykład w nerkach - jeśli nie pracują one właściwie, gospodarka płynami może być zakłócona i może dojść do pojawienia się jaskry. Inną przyczyną choroby mogą być problemy z wątrobą, niewykryta cukrzyca lub poważne niedobory składników odżywczych.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to związana z wiekiem choroba degeneracyjna oczu pojawiająca się po 50. roku życia, częściej dotykająca mieszkańców krajów rozwiniętych.

Na świecie ponad 30% osób w wieku powyżej 70 lat cierpi na tę chorobę. Jej głównym objawem jest pogorszenie się ostrości widzenia, zwłaszcza na wprost. Początkowo można to zauważyć tylko patrząc, każdym okiem osobno. Plamka żółta znajduje się na samym środku siatkówki i odpowiada za widzenie centralne, ostrość widzenia i postrzeganie kolorów.

Do czynników ryzyka rozwoju AMD należą:

 • wiek powyżej 60. roku życia,
 • palenie tytoniu,
 • zła dieta prowadząca do niedoborów substancji odżywczych,
 • choroby układu krążenia (zwłaszcza nadciśnienie) i cukrzyca,
 • czynniki genetyczne lub dodatni wywiad rodzinny,
 • wysokie poziomy markerów stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego,
 • uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV (zbyt duża ekspozycja na słońce).

Rodzaje AMD

Zwyrodnienie plamki żółtej przybiera jedną z dwóch form - suchą lub mokrą.

 • Sucha postać AMD jest o wiele częstsza - odpowiada za 90% przypadków choroby, a jednocześnie jest o wiele mniej groźna niż mokra, która postępuje o wiele szybciej (w ciągu tygodni lub nawet dni może dojść do poważnej utraty wzroku).

  Przyczyną postaci suchej AMD może być duży niedobór składników odżywczych z owoców i warzyw trwający długi czas. Pewne badania wykazały, że zwiększone spożycie warzyw krzyżowych (brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, jarmuż) może powstrzymać postęp choroby. Przyczyny AMD: nadciśnienie, miażdżyca i palenie tytoniu.

 • W mokrej postaci zwyrodnienia plamki żółtej mamy do czynienia z niepożądanym rozrostem naczyń krwionośnych w siatkówce. Są one bardzo kruche, więc często pękają, co prowadzi do mikrowylewów i powstawania blizn.

Domowe sposoby na spowolnienie postępu AMD

Jeśli zdiagnozowano u nas AMD, możemy spowolnić postęp choroby dzięki zmianom trybu życia takim jak:

 • zdrowsza dieta (więcej warzyw, zwłaszcza zielonych liściastych, unikanie cukru, unikanie beta–karotenu, więcej produktów z kwasami omega-3, więcej owoców, zwłaszcza o wysokiej zawartości błonnika),
 • rzucenie palenia 
 • więcej ruchu

Zabiegi te mają na celu obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu.

Pomocne mogą być także:

 • suplementy diety zawierające witaminę C, witaminę E, cynk, miedź, luteinę i zeaksantynę.

Jeśli choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana, będzie można szybko wdrożyć postępowanie ją spowalniające. 

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny