Ile powinniśmy ćwiczyć każdego dnia, aby mieć zdrowe serce?

Chociaż od zawsze wiadomo, że ruch to ważna część profilaktyki chorób układu krążenia, nowe badania pokazują, że odgrywa on wyjątkowo istotną rolę. Może większą niż do tej pory przypuszczano.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie twierdzą, że najbardziej aktywni ludzie aż 2 razy rzadziej chorują na serce w porównaniu do osób, które nie ruszają się wcale. Naukowcy prześledzili stan zdrowia i poziom aktywności 90 211 ochotników w ramach projektu UK Biobank. Uczestnicy przez 7 dni nosili urządzenia mierzące ich aktywność fizyczną. W toku trwającego 5 lat badania 3 617 z nich zapadło na choroby serca, ale więcej przypadków dotyczyło osób, które w ogóle nie podejmowały aktywności fizycznej i już wcześniej miały nadciśnienie.

Ci, którzy trochę się ruszali, mieli aż 71% ryzyka rozwoju chorób serca w porównaniu do grupy o siedzącym trybie życia, natomiast u osób o umiarkowanie aktywnym trybie życia było to 59% ryzyka, a u najaktywniejszych jedynie 46%. Jeden z brytyjskich naukowców, Aiden Doherty, mówi, że ich odkrycie potwierdza zasadność zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby przez 150 min w tygodniu wykonywać ćwiczenia od umiarkowanych do intensywnych.

Bibliografia
  • PLOSMed,2021;18:e1003487
Autor publikacji:
Wczytaj więcej