Na zawał serca pracujesz sam, nie Twoje geny!

Medycyna zbyt obsesyjnie przywiązała się do znaczenia genetyki i wywiadu rodzinnego dla oceny ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Nowe badania potwierdziły, że nawyki, styl życia mają większe znaczenie niż DNA.

03 listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty

Osoby z chorobami układu krążenia nie muszą mieć zawału mięśnia sercowego, nawet jeśli ich geny i wywiad rodzinny sugerują, że są w grupie wysokiego ryzyka. Zamiast tego pacjenci kardiologiczni mają większy wpływ na ryzyko wystąpienia zawału niż wskazuje na to medycyna. Naukowcy Intermountain Medical Centre Heart Institute są zdania, że zdrowy styl życia polegający na prowadzeniu zdrowej diety, aktywności fizycznej i niepaleniu tytoniu może być ochroną przed rozwojem chorób, do których jest się predestynowanym genetyczne.

Przeanalizowali oni dokumentację pacjentów z chorobami serca na różnych etapach zaawansowania i odkryli, że związek między wywiadem rodzinnym a chorobami serca oraz prawdopodobieństwem zawału mięśnia sercowego był dużo słabszy niż się tego spodziewano.

Ostatecznie wyciągnięto wniosek, że pacjenci ze zwężonymi tętnicami - jednym z najważniejszych czynników wystąpienia zawału mięśnia sercowego - mogli redukować ryzyko zawału, zmieniając swój styl życia.

Wczytaj więcej