Przyczyny chorób serca
Jedną z głównych przyczyn tych chorób, w tym choroby wieńcowej i zawału serca, jest miażdżyca. Miażdżyca to zapalny proces chorobowy, w którym dochodzi do zwężania światła i sztywnienia naczyń krwionośnych, zwłaszcza tętnic doprowadzających krew do serca. Dzieje się tak, gdy na ścianach naczyń odkłada się blaszka miażdżycowa, zbudowana przede wszystkim z cholesterolu i komórek zapalnych.
Czynniki ryzyka chorób serca: otyłość, wiek powyżej 65. roku życia, płeć męska (choć chorują także kobiety, zwłaszcza po menopauzie), palenie, nadużywanie alkoholu, zła dieta z niezdrowymi tłuszczami i wysokoprzetworzonymi produktami, wysoki poziom stresu oksydacyjnego, obciążenia chorobami kardiologicznymi w wywiadzie rodzinnym, brak aktywności fizycznej, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i niedobór snu.
Objawy chorób serca to:
- uczucie ciężkości - ucisk za mostkiem,
- ból w klatce piersiowej, promieniujący do żuchwy, pleców i lewej kończyny,
- mdłości,
- płytki oddech,
- kołatanie i szybsze bicie serca,
- zawroty głowy,
- osłabienie.
Choroby serca - leczenie
Leczenie konwencjonalne polega na podawaniu pacjentowi leków spowalniających przyrost blaszki miażdżycowej (aspiryna, statyny, itp.), zwiększających światło naczyń krwionośnych (nitrogliceryna) lub na przeprowadzeniu zabiegu takiego jak angioplastyka (poszerzenie zwężonej tętnicy) czy wszczepienie bypassu. Postępowanie farmakologiczne będzie jednak na dłuższą metę nieskuteczne, jeśli pacjent nie zmieni stylu życia.
Specjaliści medycyny alternatywnej także podkreślają wagę rzucenia palenia, zmiany diety i podjęcia aktywności fizycznej w terapii i profilaktyce chorób serca. W podejściu naturalnym uważa się wysoki poziom cholesterolu raczej za objaw niż przyczynę choroby. Jej źródła upatruje się natomiast przede wszystkim w stanie zapalnym istniejącym w organizmie.
Dlatego dieta zalecana przez naturopatów nie wyklucza produktów zawierających cholesterol, jak np. jajek czy tłuszczów zwierzęcych (choć wielu zaleca ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych do 7% dziennych kalorii), eliminuje za to produkty sprzyjające stanowi zapalnemu, takie jak: cukier i inne rafinowane węglowodany, olej z soi i z kukurydzy, tłuszcze trans, czasem także mięso i mleko z hodowli przemysłowych.
Produkty spożywcze, które mogą zmniejszać stan zapalny, to m.in.: warzywa i owoce, zwłaszcza bogate w błonnik i antyoksydanty (najlepsze to buraki, warzywa krzyżowe, marchew, cebula, czarna fasola, kapusta kiszona; owoce jagodowe i cytrusy), zioła i przyprawy (zwłaszcza kurkuma i czosnek), herbaty zielone i białe, źródła zdrowych tłuszczów (czyli orzechy, nasiona, awokado, ryby, oliwa z oliwek oraz gęsi smalec), jaja wolnowybiegowe i kurczaki hodowane tradycyjnie. Przykładem diety dobrej dla serca jest dieta śródziemnomorska.
Suplementy diety zmniejszające stan zapalny i wspierające zdrowie układu krążenia to tran lub roślinne źródła kwasów omega-3, kurkumina, czosnek, selen, niacyna, witamina K2 (menachinon), koenzym Q10, karotenoidy, witaminy C, D i E, a także glukozamina. Dla obniżenia ciśnienia tętniczego można przyjmować połączenie betainy, kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B12.