Leczenie nadczyności oraz niedoczynności tarczycy

Jeśli nie zadowala Cię standardowe podejście terapeutyczne do Twojego problemu z tarczycą, wypróbuj sprawdzone metody, które stanowią alternatywę dla zażywania leków. Spełnią one swoje zadanie bez ciężkich działań niepożądanych.

08 wrzesień 2014
Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Dr Barry Durrant-Peatfield, lekarz pierwszego kontaktu praktykujący w hrabstwie Surrey w Wielkiej Brytanii, miał około 40-letnie doświadczenie w skutecznym leczeniu tysięcy pacjentów cierpiących na niewydolność tarczycy i nadnerczy. Zalecał im naturalne suplementy wspomagające funkcjonowanie tarczycy i środki alternatywne wobec tradycyjnych leków. Jednakże w 2001 r. brytyjska Naczelna Rada Lekarska postanowiła na 18 miesięcy zawiesić go w wykonywaniu zawodu lekarza, co zmusiło go do przedwczesnego przejścia na emeryturę. Decyzja ta zapadła pomimo otrzymania od setek pacjentów listów z wyrazami poparcia dla lekarza - członkowie rady nigdy ich nawet nie przeczytali.

"Przestępstwo" dr. Durranta-Peatfielda polegało na stosowaniu niestandardowej terapii schorzeń tarczycy. Jeśli chodzi o ocenę aktywności gruczołu, preferował on rezygnację z często niepewnych badań krwi na rzecz innych metod diagnostycznych. Wolał także przepisywać pacjentom naturalny hormon tarczycy o nazwie Tertroxin (T3) zamiast farmaceutyku o nazwie Eltroxin - zwykle stosowanej w Wielkiej Brytanii wersji leku syntetycznego zawierającego sól sodową lewotyroksyny.

Mówił wówczas: - Niekwestionowane nadmierne opieranie się na badaniach krwi kosztem dogłębnej oceny klinicznej oznacza, że w przypadku setek osób prawidłowa diagnoza jest opóźniana lub - co gorsza - wykluczana. Lekarze ignorują także wysoką częstotliwość występowania niedoczynności kory nadnerczy, która jest powikłana zaburzeniami funkcjonowania tarczycy i nasila je.

Spożywanie nasion soi, prosa i warzyw kapustnych, takich jak kapusta, jarmuż, rzepa, rzodkiewka, kalafior i brokuły, może regulować pracę tarczycy. W przypadku jej nadczynności obniża poziom jodu.

- Nawet jeśli problem z tarczycą jest u pacjenta rozpoznany, standardowe leczenie rzadko przynosi zadowalające efekty. Bez względu na wszystkie głośne protesty wielu lekarzy i endokrynologów syntetyczna tyroksyna to nie wszystko - dodawał.

Obok przedstawiamy program "Zrób to sam" oparty na regułach leczenia dr. Durranta-Peatfielda i dr. Haralda Gaiera, panelisty naszego magazynu. Skorzystaj z niego, jeśli podejrzewasz u siebie niezdiagnozowany problem z tarczycą lub zastosowane u ciebie leczenie nie działa odpowiednio, a twój lekarz nie jest skłonny do wypróbowania innych opcji terapeutycznych.

Obaj lekarze są zwolennikami naturalnych gruczołowych ekstraktów, które można nabyć bez recepty, ponieważ są suplementami diety i nie mają żadnych działań niepożądanych.

Z doświadczenia dr. Durranta-Peatfielda wynika, że stosowanie tych naturalnych ekstraktów na ogół rozwiązuje problem łagodnie lub umiarkowanie obniżonej aktywności tarczycy. Możesz zażywać je także wraz z zaleconymi przez lekarza lekami poprawiającymi funkcjonowanie tarczycy - zwykle przynosi to wówczas efekty w postaci redukcji dawki farmaceutyków. Jeśli stosowanie samych gruczołowych ekstraktów nie pomaga w osiągnięciu optymalnego poziomu aktywności gruczołu tarczowego, tyroksyna - jak twierdzi dr Durrant-Peatfield - uzupełni wszelkie niedostatki.

Idealnie byłoby stosowanie się do tego programu pod nadzorem specjalisty z zakresu medycyny niekonwencjonalnej z doświadczeniem w leczeniu zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Rozsądne byłoby również wykonanie badań stężenia innych hormonów we krwi.

Ważna uwaga: syntetyczne leki stosowane samodzielnie mogą pomóc w stanie przełomu tarczycowego lub w przypadku zaniku tarczycy.

Krok pierwszy: zacznij od suplementów diety wspomagających funkcjonowanie nadnerczy

Jeśli byłeś chory przez jakiś czas, prawdopodobnie cierpisz na niedoczynność nadnerczy i w związku z tym musisz najpierw zadbać o ich odpowiednie wspomaganie - twierdzi dr Durrant-Peatfield. Biorąc pod uwagę fakt, że wzmacnianie tarczycy może początkowo powodować niedoczynność nadnerczy, lepiej i bezpieczniej rozpocząć kurację od zażywania suplementów wspomagających funkcjonowanie tego drugiego gruczołu. Wszystkie proponowane przez doktora produkty wyprodukowała firma Nutri-West.

Jeśli wiesz, że masz osłabione nadnercza, zastosuj suplement diety o nazwie Adreno-Lyph-Plus (zażywaj codziennie rano jedną tabletkę, a po kilku dniach zwiększ dawkę do dwóch tabletek).

Jeśli nie jesteś pewny, czy rzeczywiście cierpisz na osłabienie nadnerczy, zacznij kurację od zastosowania suplementu diety Adreno- Lyph 80 (codziennie rano zażywaj jedną lub dwie tabletki). Ewentualnie możesz również wspomóc funkcjonowanie nadnerczy poprzez stosowanie środków na bazie korzenia lukrecji, dostępnych również w formie nalewek leczniczych. Jeśli wolisz, możesz zacząć od minimalnego wzmocnienia gruczołu poprzez zażywanie suplementu diety DSF Formula (dwa razy dziennie), a następnie zmienić go na Adrenal Complex - preparat zawierający wolny ekstrakt z nadnerczy.

Krok drugi: przejdź do wspomagania tarczycy

Po około tygodniu, kiedy już odczujesz efekty wspomagania nadnerczy, będziesz gotów do rozpoczęcia stosowania suplementów diety wzmacniających tarczycę. O ile nasilenie choroby nie jest jedynie łagodne, dr Durrant-Peatfield sugeruje zacząć kurację od zażywania suplementu diety T-Lyph (po jednej tabletce dziennie). Po dziesięciu dniach należy zwiększyć dawkę do dwóch tabletek dziennie, a następnie - w zależności od reakcji organizmu - znów ją zwiększyć, tym razem do trzech tabletek dziennie.

Alternatywę dla leków stosowanych w terapii niedoczynności tarczycy stanowi suplement diety o nazwie Armour, który zaleca swoim pacjentom dr Gaier. Jest to suszony ekstrakt ze świńskiej tarczycy, który można zażywać zamiast syntetycznych hormonów. Jedno z badań wykazało, że w leczeniu niedoczynności tarczycy jest on skuteczniejszy niż tradycyjne leki.

Krok trzeci: monitoruj temperaturę ciała i puls

Rób to rano i wieczorem. Zapisuj także reakcje swojego organizmu i odpowiednio dostosowuj do nich dawki suplementów. Możliwe, że nie doświadczysz natychmiastowych radykalnych zmian, powinieneś jednak poczuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Załóż dziennik, w którym będziesz zapisywał poranną i wieczorną temperaturę ciała. Po pewnym czasie poranna temperatura będzie wyższa niż na początku prowadzenia pomiarów, choć może nigdy nie osiągnąć wartości uznawanych za normalne, a tętno - zarówno poranne, jak i wieczorne - powinno powoli ulec przyspieszeniu.

Jeśli suplement diety T-Lyph jest zbyt silny, można zastosować łagodniejszy preparat T-Lyph-Three. Po kilku tygodniach wartości temperatury ciała i tętna zapisywane rano powinny zacząć wzrastać, co wpłynie na odczyty wieczorne. Wszystkie produkty dostępne są w sprzedaży internetowej (www.nutri-supplements.co.uk).

Krok czwarty: wprowadź w swoim trybie życia konkretne zmiany

Jeśli cierpisz na nadczynność lub niedoczynność tarczycy

Popraw wydajność organizmu.

Zadbaj o regularność aktywności fizycznej i spożywanych posiłków, odpowiednią ilość spokojnego snu i ograniczenie poziomu stresu.

Zażywaj suplementy diety z witaminami i minerałami, w szczególności z witaminami: A, C, D, E oraz z grupy B, wapniem, selenem, magnezem, żelazem, borem i cynkiem, zwłaszcza jeśli masz ponad 60 lat. Niedobór cynku może prowadzić do niedoczynności tarczycy, ale stosowanie suplementów zawierających ten pierwiastek - spowodować cofnięcie choroby.

Jedz soję, proso i wszystkie warzywa kapustne (kapustę, kalafior, brokuły, brukselkę, kalarepę, jarmuż, rzepę, rzodkiewkę, rukiew wodną, brukiew, gorczycę, chrzan i rzepak). Bez względu na stan tarczycy ich spożywanie reguluje jej pracę. W przypadku nadczynności obniża poziom jodu. Jedz codziennie równowartość mniej więcej połowy główki surowej kapusty.

Zadbaj o układ kostny. Umów się na wizytę do kręgarza, który jest w stanie leczyć zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego, tak aby zredukować napięcie mięśni oraz odruchy, które mogą uciskać naczynia krwionośne zaopatrujące tarczycę w substancje odżywcze.

Zrezygnuj ze spożywania produktów bogatych w błonnik, takich jak otręby, gdyż może on wiązać się z hormonem tarczycy (T4) i obniżać jego stężenie w krwioobiegu.

Praktykuj jogę, jeśli masz nadczynność tarczycy, i aerobik, jeśli cierpisz na jej niedoczynność. Wykazano, że oba rodzaje aktywności pobudzają czynności gruczołu.

Nawrót | Lithospermum officinale

Wypróbuj nawrot (łac. Lithospermum officinale) - zioło o wielu zastosowaniach, które będzie regulowało również funkcjonowanie tarczycy.

Dwa razy dziennie stosuj zimne kąpiele oraz zimne okłady w okolicy tarczycy trzy razy dziennie przez 12 minut - może to złagodzić objawy zaburzeń funkcjonowania tarczycy.

Odkryj homeopatię. Skuteczność preparatów homeopatycznych stosowanych w terapii schorzeń tarczycy, takich jak Aranea ixobola, Hedera helix, Lophophytum leandri i Spongia tosta, potwierdzono w badaniach klinicznych.

Jeśli masz nadczynność tarczycy

Usuń stres ze swojego życia, wprowadź zwyczaj codziennej popołudniowej drzemki i zawsze przesypiaj całą noc.

Usuń z jadłospisu produkty zawierające jod (takie jak brunatnice, sól jodowaną, morską i organiczną, a także japońskie wodorosty).

Stosuj wysokokaloryczną i wysokobiałkową dietę i jedz często niewielkie posiłki. Powinno to zrekompensować zwiększone tempo przemian metabolicznych związane z nadczynnością tarczycy.

Weź pod uwagę medycynę orientalną, dzięki której można skutecznie leczyć nadczynność tarczycy, w szczególności ziołami.

Zażywaj ziołowe preparaty, takie jak ekstrakty z karbieńca pospolitego (Lycopus europaeus), karbieńca wirginijskiego (Lycopus virginicus). Wykazano, że hamują one metabolizm i uwalnianie tyroksyny. Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) również ma działanie przeciwtarczycowe i może redukować przyspieszoną pracę i kołatanie serca.

Wypróbuj markowe niemieckie produkty, takie jak, Thyreogutt, Lycocyn i Mutellon - najbardziej znane zarejestrowane w Niemczech preparaty ziołowe zawierające karbieniec pospolity i serdecznik pospolity. Dowiedziono, że z powodzeniem zwalczają łagodniejsze przypadki nadczynności tarczycy.

W przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych leków preparaty te nie uszkadzają gruczołu.

Jeśli masz niedoczynność tarczycy

Spożywaj produkty zawierające jod (takie jak brunatnice i japońskie wodorosty).

Rozważ zastosowanie leku homeopatycznego o nazwie Iodum, który podwyższa poziom hormonów tarczycy we krwi.

Wprowadź do swojego jadłospisu morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus). Spożywanie tego glonu stanowi jeden ze sposobów na podwyższenie podaży jodu, jeśli twoje problemy z tarczycą mają związek z niedoborem tego pierwiastka.

Wypróbuj psychoterapeutyczną metodę NET (ang. Neuro-Emotional Technique), która obejmuje pracę zarówno nad umysłem, jak i nad ciałem. Może ona pomóc unormować zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W przypadku dwóch pacjentów z niedoczynnością tarczycy zastosowanie metody NET skutecznie podwyższyło poziom TSH i T4, który był u nich zbyt niski.

Bibliografia

 1. N Engl J Med, 1999; 340: 424-9
 2. Clin Sci [Lond], 1995; 89: 637-42
 3. Int J Dermatol, 1976; 15: 757-61
 4. Therapeutische Umschau, 1973; 30: 734-9
 5. Hoag JM et al., eds. Osteopathic Medicine. New York: McGraw Hill, 1969
 6. J Clin Endocrinol Metab, 1996; 81: 857-9
 7. Int J Biometeorol, 1994; 38: 44-7
 8. Endocrinology, 1984, 115: 527-34
 9. Gillert O, Rulffs W. Hydrotherapie und Balneotherapie. Richard Pfl aum Verlag, 1988
 10. J Tradit Chin Med, 1985; 5: 19ff
 11. Arzneimittelforschung, 1955; 5: 465-70; Wien Med Wochenschr, 1961; 111: 513-6; Arzneimittelforschung, 1961; 11: 830-5
 12. Therapiewoche, 1964; 14: 1183; Endocrinology, 1985; 116: 1677-86
 13. Br Homeop J, 1988; 77: 152-60
 14. Food Add Contam, 1987; 5: 103-9
 15. Complement Ther Clin Pract, 2009; 15: 67-71
Wczytaj więcej
Nasze magazyny