Ból pleców, bioder, nóg? Przyczyną może być palec Mortona

Miliony ludzi żyją z przewle­kłym bólem pleców, bioder, nóg i stóp. Wielu leczy się na własną rękę ibuprofenem lub innymi środkami przeciwbólowymi albo poddaje zestawom kosztownych badań w celu rozpo­znania ukrytego problemu. Najpierw warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest palec Mortona.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Palec Mortona - co to jest?

Zacznij od tego. Zdejmij skar­pety i spójrz na swoje palce u stóp. Jeśli drugi z nich jest nawet nie­znacznie dłuższy niż duży, możesz mieć palec Mortona – schorzenie zaburzające normalne ustawienie palców, które może powodować ból różnych części ciała, szczególnie pleców, nóg i stóp. Swoją nazwę zawdzięcza dr. n. med. Dudleyowi J. Mortonowi z Akademii Medycz­nej Yale, który jako pierwszy opisał ten problem stóp. Dr Janet Travell, lekarka z Białego Domu za kadencji byłych prezydentów USA – Ken­nedy’ego i Johnsona – poszła dalej i wyjaśniła, że palec Mortona może powodować ból każdej części ciała.

Szacuje się, że z tym problemem zmaga się do 15% Amerykanów. Wśród tych z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym częstość jego występowania może wynosić nawet 80%. Palec Mortona ma się od urodzenia, ale narastanie napię­cia i związanego z wiekiem ubytku elastyczności tkanek zwykle trwa przez dziesięciolecia. W końcu zaczynają pojawiać się objawy, które mogą przejść w przewlekły ból.

Dlaczego palec Mortona boli?

Kiedy podczas chodzenia stopy odpychają się od podłoża, duży palec zwykle dotyka go przed innymi palcami. Przez ułamek sekundy absorbuje praktycznie całą masę ciała. Następnie, kiedy stopa idzie do przodu, część nacisku prze­chodzi na sąsiednie, słabsze palce.

U pacjentów z palcem Mortona pierwsza kość śródstopia (w dużym palcu) jest nieprawidłowo krótka, a dłuższa kolejna zwykle dotyka podłoża i bierze na siebie większość masy ciała. Druga kość śródsto­pia nie jest wystarczająco silna, by utrzymać taki nacisk. Aby to rów­noważyć, dochodzi do tzw. nadpro­nacji stopy – wychylenia w kierunku dużego palca, tak by podeprzeć nadmierny ciężar. W wyniku tego stopa staje się niestabilna. Unie­możliwia to również wypychanie ciężaru ciała w górę przez duży palec i oznacza, że inne mięśnie i stawy muszą to równoważyć. Dziesięciolecia nad­miernego obciążania mogą spowodować zaburzenia postawy i potencjalnie uszkodzić stawy w całym ciele, co powoduje ból.

palec mortona
Prosty i niedrogi środek na palec Mortona to ochraniacz na palec, który będzie działał jak podkładka pod pierwszą kość śródstopia i powodował, że duży palec dotknie podłoża ułamek sekundy wcze­śniej. Zapobiegnie to nadpronacji stopy i pomoże w utrzymaniu jej stabilności. Często w ciągu kilku tygodni, a czasami od razu, nastę­puje złagodzenie objawów.

Ponieważ ochraniacz na palce zmienia ustawienie ciała, niektórzy ludzie przez jakiś czas odczuwają nasilenie bólu. Zwykle zmniejsza się ono w ciągu kilku dni. Kiedy ból ustępuje, dalej codziennie powinno się nosić ochraniacz, podobnie jak ktoś mający problemy ze wzrokiem potrzebuje na co dzień okularów bądź soczewek kontaktowych.

Jak zrobić ochraniacz na palec?

  • Kup paczkę niedrogich pianko­wych wkładek do butów. Odkry­łem, że wkładki Molefoam marki Dr. Sholl’s to dobry produkt na ochraniacz na palec (jedna paczka wystarczy na 6-8 ochra­niaczy). Prawie każdy produkt będzie dobry – nawet te nie­markowe, dostępne w więk­szości aptek i dyskontów.
  • Wytnij prostokąt o szero­kości ok. 2,5 cm i długości ok. 7,5 cm. To rozmiar mniej więcej listka gumy do żucia lub plastra opatrunkowego. Umieść go nad czubkiem pierwszej kości śródstopia, wypukłością u dołu stopy poniżej punktu, w którym duży palec łączy się ze nią. Dłuż­szy wymiar prostokąta powinien biec wzdłuż stopy. Jeśli wkładka do buta nie ma podkładu samo­przylepnego, przyklej ochraniacz do stopy mocną taśmą klejącą lub izolacyjną czy nawet biu­rową. Nie musi to ładnie wyglą­dać. Na noc możesz zdejmować ochraniacz, a rano z powrotem umieszczać go na stopie. Jeden wystarcza zwykle na 2-4 dni.

Pomocne: Jeśli nie masz pianko­wej wkładki, możesz wykorzystać monetę jednozłotową. Wszystko, co pogrubi czubek pierwszej kości śródstopia, wspomoże przywró­cenie właściwego ustawienia.

masowanie stóp
Jeśli ochraniacz na palec nie eliminuje bólu od razu, możesz wykorzystać ciepło. Połóż stopy na poduszce elektrycznej albo mocz w ciepłej wodzie przez ok. 15 min 1 lub 2 razy dziennie. Jeśli po 2-3 tygodni ciągle odczu­wasz ból, skonsultuj się z lekarzem.
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny