Coraz częściej porusza się temat chorób reumatycznych u osób młodych, mimo to pacjenci wciąż muszą latami czekać na właściwą diagnozę. Tak też jest w przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - schorzenia atakującego nie tylko kości, ale też przyczepy mięśni i torebki stawowe. Jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta, można powstrzymać jej rozwój.
Jak rozpoznać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?
Najważniejszym objawem jest ból pojawiający się w drugiej połowie nocy i trwający do rana. W odróżnieniu od bólu wynikającego z przeciążenia nie łagodnieje on po odpoczynku, a po wysiłku fizycznym. Z czasem dochodzi do zesztywnienia stawów kręgosłupa, co ogranicza ruchomość i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa atakuje najczęściej osoby młode, choć zdarza się, że do pierwszych manifestacji dochodzi jeszcze w dzieciństwie. Panowie są bardziej narażeni na rozwój choroby.
- Jestem fizjoterapeutą - mówi Maciej, jeden z chorych. - Jeszcze 3 lata temu przebiegłem górskiego Rzeźniczka i biegi OCR. Akceptowałem to, co mówili o tej chorobie pacjenci na kozetce, ale nigdy nie podejrzewałem, że skala bólu jest tak wielka.
Nie odwracaj się plecami od bólu
- Czuję w sobie złość. Dosłownie i w przenośni, jestem człowiekiem z blizną - mówi Maciej. - Wściekam się na świat, że mnie kopie. Chciałbym mu oddać. Ale często brakuje mi sił. Nie zasłużyłem na to!
Takich jak on jest w Polsce więcej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ból, którego codziennie doświadczają, to objaw zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Właśnie z myślą o nich powstała kampania "Nie odwracaj się plecami od bólu". Jej autorzy zachęcają do odwiedzenia strony KiedyBolaPlecy.pl, na której znajduje się m.in. kwestionariusz ułatwiający rozpoznanie objawów zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.