Alarm w sprawie leku na zgagę

Podniesiono alarm w sprawie jednego z najpopularniejszych leków na zgagę. Ma to związek z 57 zgonami z powodu problemów z sercem i setkami doniesień o poważnych działaniach niepożądanych leku. Chodzi o Motilium, który jest regularnie przepisywany także dzieciom w leczeniu zaawansowanego refluksu.

14 marzec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Lekarze z brytyjskiej agencji rządowej ds. regulacji leków i środków opieki medycznej (MHRA - Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) wypowiedzieli się w tym tygodniu, aby ograniczyć stosowanie leku jedynie do pacjentów z nudnościami i wymiotami. Ich zdaniem Motilium (domperydon) nie powinno być przepisywane z powodu zgagi czy uczucia pełności.

MHRA zadziałała po tym jak Europejska Agencja Leków (EMA - European Medicine Agency) potwierdziła co najmniej 342 zgłoszenia poważnych działań niepożądanych leku oraz 57 zgonów z przyczyn sercowych u pacjentów, którzy stosowali Motilium. MHRA wydała zalecenie, by Motilium stosować jedynie w najniższej dawce i nie dłużej niż tydzień. Powyżej tygodnia można przyjmować ten lek tylko przy wymiotach. Podkreślono, by osoby z chorobami serca zachowały szczególną ostrożność.

Postać tego leku w formie do wstrzykiwania wycofano z rynku już 30 lat temu. Powodem były poważne działania niepożądane.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny