Podcast: Choroby dziąseł

Lynn i Bryan omawiają związek między chorobami dziąseł i pewnymi odmianami raka. Profilaktyka schorzeń jamy ustnej zmniejsza ryzyko wielu problemów zdrowotnych, w tych chorób układu krążenia.

22 listopad 2018
Artykuł na: 6-9 minut
Poniższy tekst jest transkrypcją podcastu pt. "Cancer news", którego można wysłuchać po angielsku na stronie "What Doctors Don't Tell You".

Brian Hubbard: Kolejny temat. Co tam słychać u twoich dziąseł? Zdrowie dziąseł jest absolutnie kluczowym czynnikiem przy tak wielu chorobach. Odkryto już jakiś czas temu, że choroby dziąseł przyczyniają się do chorób serca. A teraz nowe badanie wskazuje, że chore dziąsła mogą powodować czy przyczyniać się do powstawania pewnej liczby nowotworów. Nieznany jest jednak mechanizm stojący za tymi procesami. Ponieważ zarówno choroby serca, jak i nowotwory to choroby zapalne. Czy dzieje się więc tak, że w organizmie jest stan zapalny, który objawia się m.in. chorobą, krwawieniem dziąseł, czy też to dziąsła wywołują chorobę serca lub nowotwór? Ale bez względu na to, w którą stronę to działa, a tego obecnie nikt nie jest całkowicie pewien, bez wątpienia związek istnieje.

Najbardziej niebezpieczną jego formą jest 28% ryzyko raka płuc i odbytnicy. To najpowszechniejsze typy nowotworów, które wydają się powiązane z chorobami dziąseł. Jest to duże badanie, nie 300 szczepionek, jak to zwykle bywa, ale 7500 osób, które obserwowano przez 12 lat, tak że jest to dość znaczące badanie. Myślę, że to bardzo, bardzo ciekawe, że odkryto teraz ten jakże istotny związek. To znaczy pionierzy dostrzegli go wiele lat temu, już w latach trzydziestych, ale przez całe lata ich ignorowano. Oczywiście ciągle obserwujemy takie sytuacje. A teraz jednak zmieniają zdanie i mówią, "O Boże, wiecie co, oni mieli rację".

Lynn McTaggard: Oto pewna ciekawostka na temat dziąseł i w zasadzie całej reszty ciała. Być może tajemnica tego mechanizmu tak naprawdę tkwi w mikrobiomie. Jeden z członków panelu, bardzo dzielny i buntowniczy brytyjski lekarz rodzinny, współpracujący z WDDTY, od zawsze powtarza, że tym, co pomaga przy chorobie dziąseł i jelit, jest wysokodawkowa witamina C. Dlaczego? Ponieważ zabija złe drobnoustroje, a pomaga dobrym. A te złe drobnoustroje, cóż, tak naprawdę mamy do czynienia z dominacją złych drobnoustrojów rozprzestrzeniających się w mikrobiomie. Jak widać, są one nie tylko w jelitach, ale także w jamie ustnej i istnieje między nimi symbiotyczny związek. Być może stąd właśnie ten związek między chorobami dziąseł a rakiem jelita grubego. Dowiadujemy się coraz więcej na temat mikrobiomu, który znajduje się wszędzie w naszym organizmie. Potrzebujemy dobrych bakterii wszędzie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowie jelit, ponieważ prawdopodobnie przywróci ono zdrowie także jamie ustnej.

Brian Hubbard: Ciekawe. Tak, myślę, że to prawda i że powiązanie z jelitami jest tak jakby trzecią częścią tego trójkąta i dlatego jest to tak ważne. Tak czy inaczej, drugi odcinek naszego podcastu dobiega końca. Ci, którzy oglądają go jako vlog, mogli zauważyć, że zarówno Lynn jak i ja nie jesteśmy już tacy młodzi.

Lynn McTaggard: Mów za siebie.

Brian Hubbard:: Dobrze. W rzeczy samej w ostatnich dniach oboje obchodziliśmy urodziny.

Lynn McTaggard: Dopiero trzydzieste.

Brian Hubbard: Tak. Mamy wiadomość dla nas i dla każdego, kto chce wyglądać tak młodo i młodzieńczo jak my. Sposobem na to są czarne jagody i gorzka czekolada. Mają one mnóstwo flawonoidów, a te pomagają zachować młody, rześki i cudowny wygląd. Flawonoidy znajdziemy także w innych produktach. To dobra wiadomość. Jemy gorzką czekoladę i czarne jagody na śniadanie, no i pijemy czerwone wino. Ono także ma to korzystne działanie i pomaga wyglądać młodo. Autorka tego eksperymentu pracuje na Uniwersytecie Exeter. Przeczytajmy jej oświadczenie, bo brzmi ono tak wspaniale i tak podnosi na duchu nas wszystkich. "Kiedy zobaczyłam niektóre komórki w tej młodniejącej kulturze, nie mogłam w to uwierzyć. Te stare komórki wyglądały jak młode. Powtórzyłam eksperyment kilka razy i w każdym przypadku komórki młodniały." Po tym akcencie możemy się teraz udać na kieliszek wina, kawałek gorzkiej czekolady i może parę czarnych jagód. Co ty na to?

Lynn McTaggard: Brzmi cudownie. To badanie wpisuje się w olbrzymią liczbę dowodów na temat czerwonego wina i jednego z jego składników - mam nadzieję, że uda mi się dobrze wymówić jego nazwę - reswera...

Brian Hubbard: Resweratrolu.

Lynn McTaggard: Resweratrolu. Co bardzo ciekawe, analizuję teraz kolejne dowody na to, że resweratrol jest stosowany...

Brian Hubbard: Czy wypiłaś może kieliszek czerwonego wina? To by wyjaśniało problem...

Lynn McTaggard: Tę substancję stosuje się obecnie w dożylnym leczeniu nowotworów. Tak silne jest jej działanie, jeśli chodzi o zmianę komunikacji międzykomórkowej, itp., itd. Tak że możecie spokojnie nalać sobie lampkę i wypić, zagryzając gorzką czekoladą.

Brian Hubbard: Świetny materiał. Dziękuję ci bardzo, Lynn. Jesteśmy "What Doctors Don't Tell You". Sprawdźcie naszą stronę wddty.com. Wydajemy miesięcznik ukazujący się w sklepach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jesteśmy obecni w formie licencji także w 14 innych krajach. Bądźcie z nami w kontakcie, mamy nadzieję, że niedługo znowu się zobaczymy.

Lynn McTaggard: Do zobaczenia.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny