Biały nalot na języku – przyczyny
Przyczyny tego problemu są bardzo różne, a większość z nich jest niegroźna.
Biały nalot może powodować:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej, prowadząca do puchnięcia i stanu zapalnego brodawek językowych, co z kolei skutkuje gromadzeniem się resztek pokarmowych, martwych komórek i drobnoustrojów między brodawkami. Wśród przyczyn tego stanu wymieniamy:
- wysuszenie jamy ustnej (np. z powodu spania z otwartymi ustami lub oddychania przez usta),
- niedostateczne mycie i nitkowanie zębów,
- zaniedbanie mycia języka,
- drażnienie języka przez ostre krawędzie zębów lub aparatów nazębnych,
- odwodnienie,
- regularne spożywanie alkoholu,
- używanie tytoniu.
- zakażenie drożdżakami (Candida), inaczej pleśniawki; sprzyja im obniżona odporność, niektóre choroby (np. cukrzyca), stosowanie niektórych leków, np. w chemioterapii, antybiotyków czy sterydów wziewnych, nieodpowiednio dopasowany aparat nazębny lub niewłaściwa higiena jamy ustnej; pleśniawki mogą być bolesne, zwłaszcza podczas jedzenia i picia; mogą pojawiać się nie tylko na języku, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej;
- liszaj płaski jamy ustnej – niezakaźna przewlekła dermatoza, która może dotykać języka i innych części jamy ustnej; białym plamom grubego nalotu mogą towarzyszyć owrzodzenia lub bolesność w innych miejscach jamy ustnej; przyczyny są nieznane; do choroby dochodzi, gdy układ immunologiczny zaczyna atakować błony śluzowe organizmu; istnieje ryzyko rakowienia zmian, dlatego pacjenci wymagają regularnego monitorowania;
- leukoplakia, czyli rogowacenie białe – przypuszcza się, że chorobę mogą powodować podrażnienia, zwłaszcza wywołane paleniem, żuciem lub wcieraniem tytoniu w dziąsła; są to zmiany niebolesne i zwykle łagodne, ale czasem mogą prowadzić do rozwoju nowotworu (zwłaszcza jeśli białe plamy przemieszane są z plamami czerwonymi);
- syfilis – ta choroba przenoszona drogą płciową wywoływana jest przez bakterię o nazwie krętek blady; jej objawy mogą obejmować biały nalot na języku oraz owrzodzenia jamy ustnej.
- Biały nalot na języku bywa także objawem nowotworu jamy ustnej lub języka. Czasem jest wynikiem przewlekłej choroby zapalnej, a czasem – tylko przejściowego stresu, zmęczenia wywołanego zmianą pory roku lub gorączką.
Biały nalot na języku a refluks
Często powierzchnia języka przybiera biały kolor z powodu choroby układu pokarmowego. Mogą to być zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a także refluks żołądkowo-przełykowy. W tym ostatnim przypadku język wydaje się jakby poparzony gorącym napojem i pojawia się na nim metaliczny lub gorzki posmak.
Biały nalot na języku u dzieci
Objaw ten może pojawić się także u dzieci, nawet niemowląt. Dwie najczęstsze jego przyczyny to pleśniawki i osad z mleka. Najłatwiej odróżnić jedno od drugiego przy pomocy gazika zmoczonego ciepłą wodą. Jeśli po przetarciu języka gazikiem nalot znika lub staje się mniej widoczny, najprawdopodobniej mamy do czynienia z osadem.
Jak się pozbyć białego nalotu na języku?
Sposób usuwania białego nalotu z języka zależy od jego przyczyny. Zaniedbania higieniczne naprawia się poprawieniem nawyków. Pleśniawki leczy się lekami przeciwgrzybiczymi, a syfilis – antybiotykiem. Leczenie liszaja płaskiego jest wyłącznie objawowe. Przy leukoplakii zwykle pomaga zaprzestanie stosowania tytoniu i alkoholu, choć czasem wymagane jest leczenie chirurgiczne.
- Oral lichen planus - Symptoms and causes - Mayo Clinic
- Leukoplakia - Symptoms and causes - Mayo Clinic
- White tongue: Causes and how to get rid of it (medicalnewstoday.com)
- Your Tongue Can Indicate What Is Going On With Your Health (ditmasrehab.com)
- White Tongue on Baby: Thrush and Other Causes, Plus Treatment (healthline.com)