Jakie objawia się zapalenie dziąseł?
Choroby dziąseł pojawiają się, gdy bakterie z płytki nazębnej (to ta kleista, bezbarwna warstwa, która ciągle tworzy się na Twoich zębach) wywołują infekcję i stan zapalny dziąseł.
Najłagodniejszą postacią choroby dziąseł jest ich zapalenie, które zazwyczaj powoduje niewielki dyskomfort lub nie daje żadnych objawów. Jednak nieleczone może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, które atakuje zarówno tkanki miękkie, jak i kości, w których osadzone są zęby.
Etiologia jest wieloczynnikowa, a patogeny przyzębia stanowią główną przyczynę inicjacji i postępu choroby. Odkładanie się płytki nazębnej umożliwia rozwój bakterii beztlenowych1, co ostatecznie prowadzi do rekrutacji i aktywacji neutrofili. To dodatkowo powoduje zwiększenie poziomu cytokin prozapalnych, a także prowadzi do uwalniania enzymów neutrofilowych i RFT. Długotrwałe narażenie tkanki łącznej na te uszkodzenia powoduje degradację, a w konsekwencji utratę podpory więzadłowej i kości wyrostka zębodołowego, co ostatecznie prowadzi do utraty zębów2.
Oznakami zapalenia dziąseł są opuchlizna i zaczerwienienie dziąseł oraz krwawienie po szczotkowaniu zębów lub czyszczeniu ich nicią dentystyczną. Objawy zapalenia przyzębia obejmują:
- nieświeży oddech,
- niemiły posmak w ustach,
- obniżoną linię dziąseł,
- nadwrażliwość
- obluzowanie zębów,
- ropnie i wypadanie zębów.
Jak leczyć chore dziąsła?
W leczeniu periodontologicznym wypróbowano i przetestowano różne środki przeciwdrobnoustrojowe i chemioterapeutyczne, takie jak chlorheksydyna, triklosan, chlorek cetylopirydyniowy.
Ze względu na wieloczynnikową etiologię i złożony proces chorobowy, leczenie zapalenia przyzębia nadal stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy dentystów. Dlatego też poszukiwano środków ziołowych, aby uzyskać działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwkolagenazowe.
Powszechnie wiadomo, że stres oksydacyjny jest ważną przyczyną uszkodzeń komórek związanych z inicjacją i postępem wielu chorób przewlekłych3. Przeprowadzony kilka lat temu przegląd badań dowiódł, że u podstawy wzajemnych powiązań między przewlekłym zapaleniem przyzębia, chorobą miażdżycową i cukrzycą leży stres oksydacyjny i dysfunkcja mitochondriów4.
W wyniku kolejnych reakcji utleniania i redukcji tlenu cząsteczkowego przez różne enzymy powstają cząsteczki takie jak anion ponadtlenkowy, nadtlenek wodoru, rodnik hydroksylowy, tlen singletowy, tlenek azotu, kwas podchlorawy, które razem tworzą wolne rodniki (ROS)5.
Wszystkie komórki w organizmie są zdolne do wytwarzania ROS, z których neutrofile wielojądrzaste mają pierwszorzędne znaczenie w przypadku zapalenia przyzębia.
Neutrofile są częścią wrodzonej odporności, która stanowi pierwszą linię obrony gospodarza i jest zlokalizowana w miejscach inwazji drobnoustrojów. Są aktywowane przez mediatory stanu zapalnego i mogą generować zwiększone stężenie ROS, które atakują nie tylko periodontopatogeny, ale także otaczające tkanki6.
Wiele badań wykazało, że wolne rodniki regulują powstawanie i funkcję osteoklastów, tj. zdolność aktywacji i resorpcji kości7. Cechą charakterystyczną chorób przyzębia jest resorpcja kości, prowadząca do utraty kości wyrostka zębodołowego i ostatecznie utraty zębów.
Aby zwalczyć stres oksydacyjny, wszystkie komórki w organizmie są wyposażone w wewnętrzny magazyn cząsteczek zwanych antyoksydantami, które działają poprzez wychwytywanie wolnych rodników w momencie ich powstania, zapobiegając w ten sposób stresowi oksydacyjnemu.
Do przeciwutleniaczy zaliczamy witaminy C, E, koenzym Q10, karotenoidy, enzymy, takie jak reduktaza glutationowa, transferaza glutationowa, dysmutaza ponadtlenkowa i peroksiredoksyna.
Liczne badania wykazały, że całkowita zdolność antyoksydacyjna u pacjentów z zapaleniem przyzębia jest znacznie niższa w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną8 lub osobami, które otrzymały leczenie periodontologiczne9. Odkrycia te skłoniły do stosowania egzogennych suplementów w leczeniu chorób przyzębia. Ostatnio przedmiotem badań są też ziołowe środki przeciwutleniające.
W celu zapobieżenia lub cofnięcia choroby dziąseł, oprócz codziennego szczotkowania, czyszczenia nicią i regularnego odwiedzania dentysty, możesz wypróbować opisane przez nas poniżej naturalne leki.
Czy chore dziąsła są groźne dla zdrowia?
Stan naszych zębów i dziąseł to nie tylko wskaźnik ogólnej kondycji zdrowotnej. Może on również być bezpośrednią przyczyną przewlekłych chorób.
Naukowcy przekonują, że choroby dziąseł i przyzębia nie są jedynie oznaką przewlekłych i ogólnoustrojowych chorób, ale mogą być także ich znaczącą i niespodziewaną przyczyną. Zaczyna się je także kojarzyć z całą gamą problemów zdrowotnych, między innymi z cukrzycą, rakiem, chorobami serca, problemami przy porodzie. Nie dość na tym – okazuje się, że zdrowie naszych zębów i dziąseł może nawet determinować to, jak długo będziemy żyli.
Ludzie myślą o chorobie dziąseł jako o chorobie zębów, ale nie zastanawiają się, że jest ona poważną infekcją, wskutek której bakterie mogą się przedostawać do krwiobiegu.
W rezultacie może to powodować dodatkowe problemy zdrowotne u pacjentów, którzy już cierpią na inne choroby, albo prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak choroby serca – mówi dr Robert Genco, profesor biologii jamy ustnej na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku w Buffalo. I nie jest w tym osamotniony.
Wielu dentystów podziela jego przekonanie, że wspólnym czynnikiem leżącym u podstaw chorób układu sercowo-naczyniowego i dziąseł są stany zapalne, które mogą wpływać na obie te części ciała jednocześnie10.
Tę myśl wydaje się potwierdzać badanie naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej. Obserwowali oni 775 ciężarnych kobiet przed 26. tygodniem ciąży, z których 31 w późniejszym etapie miało stan przedrzucawkowy (wysokie ciśnienie w ciąży, białko w moczu i opuchlizna spowodowana zatrzymaniem płynów). Większość z tych kobiet miała także wysoki poziom białka C-reaktywnego (CRP), które jest markerem choroby zapalnej11.
To zaś prowadzi do wniosku, że w walce z chorobami przyzębia należy sięgać po jedzenie i suplementy, które mają działanie przeciwzapalne. Nie dość na tym. Jak donoszą naukowcy z King’s College London, seniorzy, którzy nie mają zębów, są 3 razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż ich rówieśnicy, mający część uzębienia lub wszystkie zęby.
Uczeni przypuszczają, że stany zapalne, które skutkują utratą zębów, mogą niekorzystnie wpływać na mózg. Poza tym, w związku z utratą zębów zmienia się też dieta. To może prowadzić do niedoboru witamin oraz mikroelementów, co źle się odbija na kondycji mózgu.
Co jeść, żeby mieć zdrowe zęby i dziąsła?
Poniższe wskazówki dietetyczne pomogą poprawić zdrowie Twoich zębów i dziąseł. Są one oparte na badaniach medyków Melvina Page’a, Westona Price’a (dentystów) oraz Francisa Pottengera (lekarza).
- Białko Jedz regularnie małe porcje białka – najlepiej ok. 50-100 g w jednym posiłku – porcja białka powinna pochodzić z czerwonego mięsa z młodych zwierząt, takich jak cielę i jagnię, lub z ryb i drobiu. Jeśli jesteś wegetarianinem, jedz jajka. Unikaj smażenia na tłuszczu i oleju.
- Warzywa Jedz je jak najczęściej, najlepiej surowe lub lekko podgotowane. Powinny być chrupiące i organiczne, jeśli to możliwe.
- Owoce Spożywaj jeden gatunek owoców naraz, zawsze na pusty żołądek. Unikaj tych najsłodszych i tropikalnych – oprócz papai i ananasa, które są bogate w enzymy trawienne. Jedz tylko świeże i organiczne owoce.
- Węglowodany Najlepiej, jeśli to warzywa są Twoimi węglowodanami. Staraj się jak najbardziej ograniczyć zboża i za wszelką cenę unikaj białego chleba. Jedyny, który jest dopuszczalny, to pieczywo w 100% żytnie. Zboża dozwolone w wytycznych dietetycznych Price’a to brązowy ryż, nieprzetworzone żyto oraz płatki owsiane.
- Nabiał Unikaj wszystkich krowich produktów mlecznych. Page utrzymywał, że mleko jest jeszcze bardziej szkodliwe niż cukry. Dobrym zamiennikiem są surowe sery oraz mleko kozie i owcze.
- Płyny Pij dużo wody każdego dnia. Idealną ilością jest 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Jeśli musisz pić wino, rób to tylko podczas posiłków i wybieraj wyłącznie czerwone. Unikaj win kalifornijskich. Reasumując, lepiej jest jeść mało, ale często, optymalnie 3-5 niewielkich posiłków. Płyny spożywaj godzinę przed jedzeniem lub 2 godz. po jego zakończeniu.
- Koenzym Q10 Ta substancja chemiczna o charakterze witaminy, znajdująca się w niemal każdej komórce ciała, wydaje się mieć związek z chorobą dziąseł. Badania sugerują, że do 96% ludzi cierpiących na chorobę dziąseł może mieć zbyt niski poziom koenzymu Q10 i że suplementacja nim może pomóc w cofnięciu się schorzenia. Sugerowane dawkowanie: 50 mg dziennie.
- Kwasy omega-3 Te dobrze znane kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwzapalnym, naturalnie występujące w tłustych rybach, takich jak łosoś, sardynki i makrele, warto wypróbować w leczeniu chorób dziąseł. Naukowcy z Harvardu odkryli, że wyższe spożycie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) – kwasu tłuszczowego z rodziny omega-3 i – w mniejszym stopniu, kwasu eikozapentaenowego (EPA) korelowało z niższą zachorowalnością na zapalenia przyzębia w badaniu przeprowadzonym na ponad 9 tys. dorosłych w Stanach Zjednoczonych.
- Zielona herbata Jak wynika z przeglądu wielu badań, katechiny występujące w zielonej herbacie (Camellia sinensis) korzystnie wpływają na dziąsła a źle na bytujące w jamie ustnej bakterie16. W badaniu nad chorobą dziąseł przeprowadzonym na szczurach środek do czyszczenia zębów zawierający katechiny z zielonej herbaty znacząco zmniejszał stan zapalny dziąseł17, chociaż ich wyniki mogą nie mieć zastosowania u ludzi.
Propolis i ciepła woda
Ta kleista substancja wytwarzana przez pszczoły z żywic roślinnych jest szansą na leczenie wielu problemów stomatologicznych – od płytki nazębnej i ubytków po choroby dziąseł i owrzodzenia jamy ustnej. Propolis dodawany do past do zębów, nie tylko skutecznie zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, ale też oczyszcza z niego zęby. Działa też przeciwzapalnie.
W niewielkim, wstępnym badaniu stosowanie 2 razy dziennie przez 90 dni płynu do płukania ust zawierającego 5% brazylijskiego zielonego propolisu znacząco zmniejszało płytkę nazębną oraz zapalenie dziąseł19.
Jednak nawet zwykła ciepła woda jest skuteczna przy usuwaniu płytki nazębnej. W jednym ze studiów akademicy dowiedli, że mycie zębów ciepłą wodą usuwa płytkę nazębną skuteczniej niż mycie pastą. Podczas testowania różnych technik na płytkach imitujących płytkę nazębną odkryto, że mycie gorącą bieżącą wodą dawało lepsze rezultaty niż mycie zimną bieżącą wodą i jeszcze lepsze niż stosowanie pasty do zębów20.
- Miswak (Salvadora persica ) Gałązki i korzenie drzewa arakowego (znane jako „miswak” lub „patyczek do żucia”) przez stulecia stosowano w Afryce Północnej jako naturalny sposób czyszczenia zębów i dziąseł. W pewnym badaniu stwierdzono, że izotiocyjanian benzylu, główny składnik korzeni tego krzewu, skutecznie zwalcza bakterie odpowiedzialne za choroby dziąseł21. Autorzy innego badania doszli do wniosku, że stosowanie miswaku co najmniej równie skutecznie zmniejsza płytkę nazębną i zapobiega zapaleniu dziąseł, co tradycyjne szczotkowanie zębów22. Jeśli nie masz ochoty na żucie patyczka, możesz zamiast tego wypróbować pastę do zębów zawierającą S. persica.
- Trójowoc Triphala to stosowany w ayurwedzie od tysięcy lat trzyskładnikowy lek ziołowy. W jego skład wchodzą suszone owoce 3 gatunków roślin amli (Emblica officinalis), bibhitaki (Terminalia belerica) i haritaki (Terminalia chebula). Stąd też w nazwie „tri” oznaczające liczbę 3 oraz „phala” odnoszące się do owoców. Triphala ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające. Obecne w niej przeciwutleniacze zmniejszają obciążenie oksydacyjne i chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki23. Pewne badanie kliniczne wykazało, że płyn do płukania jamy ustnej na bazie tej mieszanki jest tak samo skuteczny, jak 0,2% chlorheksydyna w działaniu przeciwpłytkowym i przeciwzapalnym24. Z kolei w badaniu in vitro triphala w stężeniu 50 μg/ml hamowała gatunki Streptococcus mutans. Zdaniem uczonych działanie triphali przeciw odkładaniu się kamienia nazębnego można przypisać zawartemu w niej kwasowi garbnikowemu, który jest dobrze adsorbowany na powierzchni komórek bakteryjnych, co powoduje denaturację ich białek i ostatecznie śmierć tych drobnoustrojów25.
- Sumak (Rhus coriaria ) Ta dobrze znana przyprawa w tradycyjnych systemach medycznych jest powszechnie stosowana jako lek ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające28. W eksperymentalnym badaniu szczurom Wistar z zapaleniem przyzębia podawano ekstrakt z sumaka w dawce 20 mg/kg/dzień. Okazało się, że całkowity poziom przeciwutleniaczy w surowicy zwierząt leczonych był podobny jak u zdrowych osobników. Co więcej, badacze są zdania, że ekstrakty z sumaka mogą potencjalnie zmniejszać utratę kości wyrostka zębodołowego29.
- Gujawap ospolita(Psidium guajava) Ma doskonałe właściwości przeciwutleniające, ponieważ jest przede wszystkim bogata w witaminę C. Zawiera także kwercetynę, karotenoidy i polifenole, które wzmacniają jej działanie przeciwutleniające30. Ekstrakty z liści gujawy oraz olejki eteryczne z jej łodygi mają zdolność wychwytywania nadtlenku wodoru, anionu ponadtlenkowego i hamowania powstawania rodników hydroksylowych31. Wywar z kory korzenia zalecany jest do płukania jamy ustnej, a wywar z liści jako skuteczny środek do płukania krwawiących dziąseł32.
- J Clin Periodontol. 1986 May;13(5):418-30
- Periodontol 2000. 2012 Feb;58(1):37-68
- Toxics. 2015;3(4):481-498; Int J Chron Obstruct Pulmon Dis. 2015 Feb 2:10:261-76; J Dent Res. 2010 Nov;89(11):1241-6
- Periodontol 2000. 2014 Feb;64(1):139-53
- J Assoc Physicians India. 2004 Oct:52:794-804
- Curr Drug Targets Inflamm Allergy. 2005 Aug;4(4):503-4
- Endocrinology. 2005 Feb;146(2):728-35
- Clin Sci (Lond). 2003 Aug;105(2):167-72; J Clin Periodontol. 2004 Jul;31(7):515-21
- J Nepal Health Res Counc. 2014 Sep-Oct;12(28):172-6
- Oral Dis, 2008; 14: 102–4
- Am J Obstet Gynecol, 2008; 198: 389.e1–5
- Clin Gastroenterol, 2007; 41:799- 809
- Altern Med Rev, 2003; 8: 247-83
- S Afr Med J, 1995; 85: 1176-9
- Digestion, 1989; 44: 217-21
- Gut, 1997; 40: 754-60
- Lancet, 1999; 354: 635-9
- Folia Med (Plovdiv), 2001; 43: 28-30
- Eur J Med Res, 1997; 2: 37-43, Braz Dent Sci, 2014; 17: 11-15
- Clin Prev Dent, 1991; 13: 29-31
- Drugs, 2006; 66: 1371-87
- Wien Med Wochenschr, 2002;152: 373-8
- Asian J Pharm Med Sci. 2011;1:9-12
- J Periodontal Implant Sci. 2014 Jun;44(3):134-40
- Indian J Sci Technol. 2009;2:30-3
- Immunopharmacol Immunotoxicol. 2003 Aug;25(3):337-46
- J Periodontal Res. 2015 Dec;50(6):758-65
- Plant Foods Hum Nutr. 2007 Dec;62(4):165-75
- J Appl Oral Sci. 2015 Jan-Feb;23(1):33-41
- J Zhejiang Univ Sci. 2004 Jun;5(6):676-83; J Drug Deliv Ther. 2013;3:162-8
- Res J Agric Biol Sci. 2008;4:666-71; Food Chem. 2007;101:686-94
- Int J Pharm Sci Res. 2010;1:9-19