Stomatolodzy od dawna zalecają codzienne szczotkowanie i nitkowanie w celu uniknięcia próchnicy zębów. Może być jednak jeszcze ważniejszy powód do uporządkowania kondycji jamy ustnej: możliwe wspomaganie profilaktyki pewnych rodzajów nowotworów. Naukowcy amerykańskiej Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego T.H. Chana w Bostonie ponownie przyjrzeli się wynikom 2 rozległych badań z udziałem ponad 150 tys. kobiet i mężczyzn. Po 22-28 latach odkryli, że osoby z chorobami dziąseł były o 43% bardziej narażone na diagnozę raka przełyku i o 52% – nowotworu żołądka1.
Wypełnienia amalgamatowe - czy są niebezpieczne?
Do potwierdzenia związku między chorobą dziąseł a rakiem potrzeba większej liczby badań, ale na pewno ma on sens. Jama ustna stanowi początek przewodu pokarmowego, a nieleczone problemy zdrowotne w jej obrębie mogą rzutować na inne obszary organizmu. Na przykład stare amalgamatowe wypełnienia stomatologiczne mogą zawierać rtęć. Wielu integracyjnych lekarzy i biologicznych dentystów uważa, że ten niebezpieczny metal może być w niewielkich cząstkach uwalniany przy każdym przeżuwaniu pokarmu lub szczotkowaniu zębów. Miniaturowe cząsteczki mogą być wypłukiwane do mózgu lub innych obszarów organizmu i powodować szkody.
Przykłady powszechnych, choć często niedostrzeganych, problemów zdrowotnych związanych z ekspozycją na rtęć:
• zaburzenia neurologiczne,
• bóle głowy,
• zaniki pamięci,
• depresja,
• zmęczenie,
• osłabienie mięśni,
• drżenia.
Spowodowane przez kanałowe leczenie zębów, choroby szczęki, ekstrakcje zębów mądrości i inne procedury infekcje zębowe również mogą powodować problemy. Te kieszonki dziąsłowe, określane czasami jako zakażenia ogniskowe, zwykle nie są wykrywane w badaniach laboratoryjnych. Produkują jednak toksyny, co może skutkować narastaniem stanu zapalnego i potencjalnym ryzykiem nowotworowym. Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego „niektóre infekcje mogą powodować w części organizmu długotrwały stan zapalny, co może zmieniać objęte nim komórki i pobliskie komórki odpornościowe oraz ostatecznie doprowadzić do rozwoju nowotworu”2.
Kanałowe leczenie zębów: źródło problemu?
Amerykańskie Towarzystwo Endodontyczne zgłasza przeprowadzanie 15 mln zabiegów leczenia kanałowego rocznie – ok. 41 tys. dziennie3. Jeśli jednak procedury te są wykonywane nieprawidłowo, mogą przynieść o wiele więcej szkód niż korzyści. Zazwyczaj stomatolog lub endodonta usuwa z zęba nerw centralny oraz otaczającą go miazgę, a lukę pomiędzy koroną a korzeniami w szczęce wypełnia obojętną substancją.
Chociaż leczenie kanałowe ma na celu usunięcie nadmiaru bakterii obecnych w obszarze otaczającym wypełnienie, bez wyjątkowej ostrożności i wykwalifikowania osoby przeprowadzającej zabieg może nie dojść do pozbycia się ich w całości. Pozostałości drobnoustrojów mogą uwalniać do krwiobiegu toksyny, a te z kolei – podróżować po całym organizmie oraz powodować nowotwory i inne problemy ogólnoustrojowe.
W swojej przełomowej książce pt. „Root Canal Cover-Up” („Próba ukrywania faktów na temat kanałowego leczenia zębów”), wydanej przez Bion w 1994 r., chirurg stomatolog dr George Meinig bada 100-letnią doniosłą pracę dr. Westona Price’a. Ten ostatni wykazał, jak wynikające z leczenia kanałowego infekcje w jamie ustnej powodują szkody, które rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Przez lata procedurę tę powiązano z zaburzeniami metabolizmu, nasileniem stanu zapalnego, niską masą urodzeniową i chorobami serca. Właściwie jedno z badań, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Journal of Dental Research, wykazało, że ludzie z nieleczonymi infekcjami zębowymi byli prawie 3 razy bardziej narażeni na rozwój problemów sercowo-naczyniowych4.
Biologiczny/holistyczny stomatolog - kto to jest?
Najlepszą metodą na zajęcie się zaburzeniami jamy ustnej, zanim staną się problemem, jest konsultacja z biologicznym dentystą. Tego rodzaju specjaliści, zwani również holistycznymi lub naturalnymi stomatologami, dostrzegają związek kondycji jamy ustnej ze zdrowiem całego organizmu i pracują w zgodzie z ciałem pacjenta. Stosują jedynie minimalnie inwazyjne procedury i nietoksyczne biokompatybilne materiały. Są wysoce wykwalifikowani i przeszkoleni w zakresie bezpiecznego usuwania amalgamatowych plomb oraz innych holistycznych zabiegów dentystycznych. Są doskonałymi sojusznikami w dążeniu do optymalizacji stanu zdrowia jamy ustnej.
Należy pamiętać, że amalgamatowe wypełnienia stomatologiczne musi usuwać wyszkolony profesjonalista, który zapewni zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo tej procedury. A w przypadku konieczności poddania się kanałowemu leczeniu zębów powinno się zdecydowanie rozważyć wizytę u biologicznego dentysty, wykwalifikowanego w tego rodzaju zabiegach.
3 proste domowe zabiegi poprawiające stan jamy ustnej
Dzięki tym prostym domowym metodom można bezpiecznie i naturalnie poprawiać stan jamy ustnej i unikać potencjalnych problemów między regularnymi wizytami u dentysty.
- Skrobanie języka Usuwanie bakterii i martwych komórek skóry z języka z wykorzystaniem świetnego narzędzia – zwanego trafnie czyścikiem do języka – to łatwy i wydajny sposób na poprawę kondycji jamy ustnej. Dzięki skrobaniu języka 2-krotnie w ciągu dnia można nie tylko pozbyć się potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów, lecz także nieświeżego oddechu. W sieci lub sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć różne czyściki. Zakupionego produktu należy używać zgodnie z zaleceniami.
- Ssanie oleju Uważa się, że wiekowa ajurwedyjska praktyka ssania oleju odtruwa i oczyszcza cały organizm. Przepłukiwanie jamy ustnej wysokiej jakości olejem, np. kokosowym lub sezamowym, przez 15 min każdego dnia usuwa toksyny z ciała, poprawia higienę jamy ustnej i kondycję dziąseł oraz może wspomagać profilaktykę próchnicy zębów. Artykuł opublikowany na łamach czasopisma Journal of Traditional and Complementary Medicine wykazał, że ssanie oleju „poprawia higienę jamy ustnej, kiedy praktykuje się je poprawnie i regularnie”5. Autor badania zauważył, że powinno być stosowane jako dodatek do szczotkowania i nitkowania zębów – nie zamiast nich. Warto zacząć od 5 min dziennie i wypracować sobie własną technikę.
- Płukanie gardła słoną wodą Chociaż wydaje się to proste, taki zabieg może mieć kilka pozytywnych oddziaływań na zdrowie jamy ustnej. Główną przyczyną skuteczności tej praktyki jest fakt, że wspomaga ona powstrzymanie produkcji bakterii, co z kolei redukuje powstawanie płytki nazębnej i stan zapalny. Inne korzyści płynące z płukania gardła roztworem soli obejmują pozbycie się nieświeżego oddechu i łagodzenie bólu gardła. Wystarczy po prostu wmieszać pół łyżeczki soli do kubka ciepłej wody, przepłukać gardło i wypluć. W celu uzyskania optymalnych rezultatów praktykę tę należy powtarzać codziennie.
Inne metody profilaktyczne
Poza kiepską kondycją jamy ustnej i jej nieprawidłową higieną ryzyko nowotworowe może zwiększać wiele czynników. Moje wykłady często kończę slajdem z tekstem: „Lekiem na raka jest profilaktyka”. W skrócie można powiedzieć, że doskonały stan zdrowia wymaga uwzględnienia wszystkich filarów dobrostanu. Najlepiej pracować ze specjalistą w dziedzinie medycyny integracyjnej, który specjalizuje się w leczeniu całego organizmu. Może on dopasować konkretne instrukcje i zalecenia w każdym z tych kluczowych obszarów do indywidualnych problemów lub potrzeb zdrowotnych.
Niech pokarm będzie lekarstwem
Należy spożywać prawdziwe nieprzetworzone produkty, takie jak warzywa, owoce, orzechy i ziarna, jak również mięso zwierząt pastwiskowych i występujący w naturze drób. Brak pestycydów i hormonów to konieczność. Często zalecam stosowanie zmodyfikowanej diety ketogenicznej, która przypomina jadłospis śródziemnomorski. W zależności od stanu pacjenta odpowiedni może być również post przerywany. Również w tym przypadku pomocna może być ścisła współpraca ze specjalistą w dziedzinie medycyny integracyjnej, który pomoże opracować plan żywieniowy idealny z punktu widzenia dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz profilaktyki nowotworów.
Detoksykacja
Pozbycie się z organizmu toksyn to podstawa profilaktyki nowotworów. Żyjemy w wysoce toksycznym świecie, a podejmowanie kroków w celu oczyszczania ciała to jedna z najsilniejszych metod na poprawę stanu zdrowia i unikanie chorób. Picie oczyszczonej wody, pozbywanie się z organizmu toksycznych metali ciężkich – w tym starych amalgamatowych wypełnień stomatologicznych – dzięki sprawdzonym terapiom, zmniejszenie ekspozycji na zanieczyszczenia elektromagnetyczne oraz trzymanie się z dala od szkodliwego promieniowania ogromnie wspomaga dobrostan całego organizmu.
Przeciwnowotworowe suplementy diety
W przypadku wielu udowodniono nawet oddziaływanie na krążące komórki nowotworowe i krążące macierzyste komórki nowotworowe, których trzeba się pozbyć, aby naprawdę „wyleczyć” raka. Specjalista w dziedzinie medycyny integracyjnej może zlecić proste badania krwi w celu ustalenia protokołu, który najlepiej zadziała w przypadku danego pacjenta i jego konkretnych problemów zdrowotnych. Indywidualnie dopasowany plan suplementacji może nie tylko wspomóc profilaktykę raka, lecz także leczyć tę chorobę.
Wystarczająca ilość snu
Brak minimum 7 godz. snu każdej nocy naraża człowieka na całe mnóstwo problemów zdrowotnych, w tym rozwój raka. Właściwa higiena snu – która obejmuje unikanie niebieskiego światła (z telewizora i smartfonów) przed położeniem się do łóżka oraz spanie w ciemnym pomieszczeniu o stałej temperaturze – jest niezbędna do dobrej jakości nocnego wypoczynku. Niektóre suplementy diety, takie jak melatonina, mogą wspomagać zasypianie i sen w nocy. Unikanie kofeiny w godzinach popołudniowych i świadomość, że istnieją leki mogące zaburzać sen, także mogą poprawić związane z nim nawyki.
5 ważnych pytań do dentysty
Znalezienie właściwego stomatologa może być zniechęcającym zadaniem. Jednak uzbrojenie się we właściwe kwestie do poruszenia może je znacząco ułatwić. Należy poprosić o odpowiedzi na poniższe pytania, aby wybrać stomatologa, który spełnia wszystkie oczekiwania.
- Czy używa amalgamatowych wypełnień stomatologicznych? Chociaż powszechnie przyjęto, że te zawierające rtęć plomby są bardzo problematyczne, niektóre gabinety dalej je stosują. Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, należy poszukać innej praktyki.
- Czy zapyta o dietę i inne kwestie związane ze zdrowiem? Medycyna integracyjna postrzega człowieka jako całość. Dobry holistyczny dentysta również będzie chciał wiedzieć wszystko o nawykach zdrowotnych i stylu życia pacjenta. Czy jest palaczem? Czy jest aktywny fizycznie? Czy zdrowo się odżywia i utrzymuje optymalną masę ciała? Czy przyjmuje obecnie leki lub suplementy diety? Specjalista potrzebuje tych odpowiedzi w celu wdrożenia prawidłowego i bezpiecznego leczenia.
- Czy stosuje zabiegi z wykorzystaniem fluoru? Według naturopaty i chirurga stomatologa dr. Griffina Cole’a (smilehavendentalcenter.com), który jest członkiem Międzynarodowej Akademii Medycyny Jamy Ustnej i Toksykologii, zabiegi z wykorzystaniem fluoru są niepotrzebne i niebezpieczne. – Bardzo trudno jest całkowicie uniknąć fluoru w stomatologii, ponieważ większość materiałów z żywicy (kompozyt, lak, szkło polimerowe) zawiera jego niewielkie ilości. Na szczęście w niektórych preparatach w ogóle go nie ma i są to opcje, z których korzysta większość biologicznych stomatologów – mówi dr Cole.
- Czy stosuje leczenie kanałowe? Jeśli dentysta lub endodonta stosuje typowe protokoły leczenia kanałowego, nie będzie w stanie usunąć z wnętrza zęba wszystkich bakterii i szkodliwych patogenów. Dr Cole ma jednak dobre wiadomości.
– Jest sporo ukończonych lub toczących się badań wskazujących na to, że kiedy dentysta stosuje laserowy protokół Fotona Lightwalker PIPS lub SWEEPS wraz z terapią tlenowo-ozonową (lub ultradźwiękową technologią GentleWave), jest w stanie faktycznie oczyścić cały ząb, a tym samym uzyskać zdrowszy biologicznie rezultat – wskazuje specjalista. Należy porozmawiać o używanych w gabinecie metodach i dokonać odpowiedniego wyboru. - Czy bada biokompatybilność stosowanych materiałów? Każde umieszczenie w organizmie ciała obcego niesie za sobą prawdopodobieństwo wystąpienia ogólnoustrojowych zaburzeń. Materiały dentystyczne nie stanowią pod tym względem wyjątku. Na szczęście można zastosować prosty test, np. Clifford Biocompatibility Assay Test, w celu ustalenia, które preparaty będą odpowiednie dla danego pacjenta. Tego rodzaju badania oferuje większość biologicznych stomatologów, ale można poprosić o nie w każdym gabinecie.
Griffin Cole, Avoid Dental Dangers: 10 Questions to Ask Your Dentist (NaturalHealth365.com, 2020)
Dr n. med. Leigh Erin Connealy jest kierownikiem medycznym amerykańskich ośrodków – Cancer Center for Healing (Centrum Leczenia Raka) i Center for New Medicine (Centrum Nowej Medycyny) – w Irvine w Kalifornii. Dzięki jej multidyscyplinarnym protokołom leczenia, zespołowi specjalistów oraz holistycznemu podejściu do zdrowia i terapii stały się one największymi klinikami medycyny integracyjnej/funkcjonalnej w Ameryce Północnej, odwiedzanymi przez ponad 70 tys. pacjentów z całego świata. Dr Connealy jest autorką książek pt. „The Cancer Revolution” („Nowotworowa rewolucja”) oraz „Be Perfectly Healthy” („Bądź doskonale zdrowy”), a także wziętą prelegentką, która występuje w licznych programach telewizyjnych i radiowych, seminariach internetowych oraz podcastach. Uznaje się ją za jedną z najlepszych specjalistów w dziedzinie medycyny funkcjonalnej i integracyjnej w USA
- Gut, 2021; 70: 620–21
- American Cancer Soc, “Can Infections Cause Cancer?,” July 11, 2016, cancer.org
- American Assoc of Endodontists, “Endodontic Facts,” 2023, newsroom.aee.org
- J Dent Res, 2016; 95(12): 1358–65
- J Tradit Complement Med, 2017; 7(1): 106–9