Pierwsza wizyta u stomatologa

Jak sprawić, by dziecko polubiło gabinet stomatologiczny i chciało do niego wracać profilaktycznie raz na pół roku? Okazuje się, że dzisiaj dentyści mają wiele sposobów na to, by przekonać do siebie małych pacjentów. Wizyta w ramach kontroli małych ząbków czy ich leczenia już nie musi wiązać się z traumą.

23 kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego tak ważne jest pierwsze wrażenie?

Jak wynika ze statystyk, aż 98% dorosłych Polaków boi się wizyty u stomatologa. Wynika to przede wszystkim z traumy z dzieciństwa, ale też z braku nawyku regularnej profilaktyki dbania o zęby. Czy wiesz, że nawet kilka milionów obywateli Polski nie chodzi raz w roku na kontrolne badania? Okazuje się także, że aż 40% dzieci do lat 6 ma próchnicę, a problem ten dotyczy nawet 80% najmłodszych pacjentów do lat 12. Zazwyczaj rodzice reagują dopiero wtedy, gdy latorośl uskarża się na ból zęba.

Nie ma wątpliwości, że to właśnie od pierwszej wizyty u dentysty zależy postrzeganie profilaktyki stomatologicznej. Z całą pewnością odpowiednio wyposażony gabinet i profesjonalny medyk z łatwością mogą wpłynąć na pozytywny wizerunek dziedziny, jaką jest stomatologia. Wrocław posiada takich co najmniej kilka. To dzięki nim zwalczana jest dentofobia, czyli lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym.

Gabinet stomatologiczny dla małych pacjentów

Jak sprawić, by dzieci dbały o swoje zęby? Jak wywołać u nich pozytywne nawyki w zakresie profilaktyki stomatologicznej? Jak często chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa i jak przeprowadzić nieinwazyjne leczenie? Podstawą jest znalezienie dobrego gabinetu, w którym przyjmuje doświadczony lekarz z odpowiednim podejściem do dzieci.

Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna być jedynie zapoznawcza, tzw. adaptacyjna. Warto, by maluch zobaczył, jak wygląda fotel dentystyczny i porozmawiał z lekarzem o jego pracy. Pamiętajmy, że najlepsza jest metoda małych kroków, by dziecko nie doznało szoku. Dobre wrażenie zrobi sam gabinet - kolorowy, z bajkowymi elementami i wyposażeniem dedykowanym tym najmłodszym pacjentom. Te najbardziej nowoczesne gabinety dentystyczne wyposażone są nawet w ekrany, na których podczas kontroli albo leczenia zębów wyświetlane są bajki. Dobrym nawykiem jest też wręczanie maluchom drobnego upominku po wizycie, może to być naklejka albo mała zabawka.

Podejście dzieci do wszelkich zabiegów stomatologicznych zależy od postawy osób dorosłych. To zadaniem rodziców oraz stomatologów jest wdrażanie dobrych nawyków dbania o zęby najmłodszych. Ta pierwsza wizyta powinna odbyć się już pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka, kiedy wyrastają mleczaki. Później zaleca się wizyty kontrolne raz na pół roku albo według indywidualnych zaleceń lekarza.

W obliczu tak zatrważających danych, zgodnie z którymi nawet 98% Polaków ma problemy z zębami, nie ma chyba wątpliwości, że nawyki uczęszczania na regularne wizyty stomatologiczne pozwolą uchronić od inwazyjnego leczenia zębów w przyszłości. Dzięki temu każde dziecko będzie mogło cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny