Nie tylko grypa. 5 możliwych przyczyn kaszlu

To alergia czy przewlekła obturacyjna choroba płuc? Przyczyn kaszlu niepowiązanego z infekcją może być wiele. Poznaj najważniejsze z nich.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Kaszel, któremu towarzyszy katar lub trudności w przełykaniu od razu kojarzy się z infekcją. Kiedy jednak mijają kolejne tygodnie i nie przychodzi poprawa, warto wsłuchać się w swoje ciało i zwrócić uwagę na brzmienie kaszlu oraz na to, kiedy się on pojawia. Kasłanie bowiem jest objawem wielu problemów zdrowotnych, od astmy po raka.

Kaszel w astmie

Kaszel w astmie kaszel suchy, któremu często towarzyszy duszność, nierzadko też pojawia się świszczący oddech. Ataki są tak przejmujące, że mogą utrudniać nocny odpoczynek.

W niewielu przypadkach atak kaszlu kończy się odkrztuszeniem małej ilości wydzieliny, która ma biały kolor i jest bardzo gęsta.
Pozostałe objawy astmy to: ucisk w klatce piersiowej, przypominający obręcz i wspomniany już świszczący oddech, który utrudnia wydech i niekiedy jest tak głośny, że słyszą go nawet postronne osoby1.

Kaszel

Kaszel alergiczny

Kaszel w przebiegu alergii jest suchy, napadowy. Jego cechy są niecharakterystyczne, dlatego też łatwo pomylić go np. z przeziębieniem, chociaż zdarza się, że przypomina szczekanie psa. 

Kaszel alergiczny może towarzyszyć astmie alergicznej lub alergicznemu nieżytowi nosa - w tym ostatnim przypadku kaszel jest przewlekły i często wywołuje go flegma spływająca z tyłu gardła. Zdarza się wtedy, że alergik charczy i wykasłuje niewielkie ilości przezroczystej lub białej wydzieliny, szczególnie w nocy i z rana.

Inne objawy alergicznego nieżytu nosa to przede wszystkim zatkany i lejący się nos (wyciek przezroczystej lub śluzowej wydzieliny) oraz napady kichania2.

Kaszel w POChP

Kaszel to zwykle pierwszy objaw przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Występuje długo, przez co najmniej 3 miesiące, niezależnie od pory roku.

Kaszel w POChP nasila się szczególnie z rana, po przebudzeniu. Chory może kasłać nawet kilka minut, zanim odkrztusi plwocinę. Warto przy tym pamiętać, że POChP może rozwinąć się w wyniku palenia papierosów, dlatego też palacz nie powinien bagatelizować kaszlu (patrz niżej).

Oprócz kaszlu u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc występują duszności (na początku podczas wysiłku, z czasem coraz częściej, ograniczając aktywność chorego), niekiedy niewydolność oddechowa, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej.

W ciężkim i zaawansowanym przebiegu POChP może dojść do utraty mięśni i do niewydolności prawej komory serca. Niektórzy pacjenci doświadczają też sinicy, czyli zmiany zabarwienia czubków palców, ust i płatków uszu, wynikającej z niedotlenienia3.

Kaszlący mężczyzna

Kaszel palacza

Nie ma znaczenia, czy palisz papierosy, czy tylko przebywasz w chmurze dymu - kaszel palacza może rozwinąć się u każdej osoby wystawionej na kontakt z dymem nikotynowym. Jest naturalną reakcją organizmu na truciznę i zdarza się, że mijają tygodnie od zaprzestania palenia, nim zniknie.

Kaszel palacza może być zarówno suchy, jak i mokry (ze śluzem); pojawia się w ciągu kilku miesięcy lub lat od początku ekspozycji na dym tytoniowy4. Ponieważ jednak trudno odróżnić jego przyczynę od innych możliwych przyczyn kaszlu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jak już wspomniano, przewlekły kaszel może być pierwszym objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) - ale też raka.

Kaszel – objaw raka

Suchy kaszel może też być pierwszym sygnałem, że w organizmie rozwija się nowotwór układu oddechowego. Pamiętaj o tym, zwłaszcza, jeśli jesteś w grupie ryzyka.

Kaszel a rak krtani

Kasłanie, chrypka, duszności, ból podczas przełykania, suchość i drapanie w gardle – nie wygląda to niebezpiecznie, ale to pierwsze objawy raka krtani. Właśnie dlatego ten nowotwór rzadko jest wykrywany we wczesnym stadium.

Choroba więc rozwija się dalej: ból zaczyna promieniować aż do ucha, a jeżeli guz znajduje się w nagłośni, to połykane kawałki pokarmu mogą go uszkadzać i powodować krwioplucie.

Kiedy guz pokryje się wrzodami, chory zaczyna odpluwać śmierdzący śluz, w którym daje się dostrzec krew. Na tym etapie rak krtani ma już przerzuty do węzłów chłonnych. I zazwyczaj dopiero te guzy, umiejscowione po bokach szyi, sprawiają, że pacjent kieruje się do lekarza5.

Kaszel a rak przełyku

Kaszel nie jest częstym objawem raka przełyku, zdarza się jednak, że występuje razem z chrypką, dusznościami i bólem zlokalizowanym w klatce piersiowej. Charakterystyczne symptomy to przede wszystkim ból i problemy z przełykaniem oraz chudnięcie. Jednak przez długi czas rak przełyku może rozwijać się bezobjawowo.

Jeżeli cierpisz na refluks lub lubisz gorące napoje i potrawy, miej się na baczności – uszkadzają one nabłonek przełyku. Zdarza się, że wtedy dolny odcinek przełyku pokrywa się tkanką żołądka. To tzw. przełyk Barreta6, który jest ostatnim ostrzeżeniem przed rakiem przełyku.

Kaszel

Kaszel a rak płuc

Kaszel to najczęściej obserwowany objaw raka płuc (raka płuca). Zwykle jest on suchy, jednak u co trzeciego chorego wiąże się z odkrztuszaniem. Warto rozważyć wizytę u lekarza, jeśli kaszel bez wyraźnej przyczyny trwa dłużej niż 2-3 tygodnie lub też, jeśli dotychczasowy kaszel (np. kaszel palacza) uległ zmianie.

Chrypka, duszności, świszczący oddech czy plwociny z krwią to kolejne często występujące objawy raka płuc. Jeżeli dodatkowo chory obserwuje u siebie przewlekłe zmęczenie i ból w klatce piersiowej, a do tego w ostatnim czasie schudł, to powinien jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

U niektórych pacjentów nowotwór uszkadza nerwy twarzy. Taka osoba ma po zaatakowanej stronie opadającą powiekę i zwężoną źrenicę, a jeśli upał da jej się we znaki - będzie się pocić tylko po zdrowej stronie twarzy7.

Bibliografia
  • 1. https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/cowartowiedziec/45783,objawy-astmy
  • 2. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/346694,kaszel-alergiczny-czym-sie-charakteryzuje
  • 3. https://www.mp.pl/pacjent/pochp/podstawoweinformacje/54211,objawy-pochp
  • 4. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/345352,kaszel-palacza
  • 5. https://www.termedia.pl/Rozpoznawanie-i-leczenie-raka-krtani,11,6069,1,0.html
  • 6. https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/102098,rak-przelyku
  • 7. https://www.zwrotnikraka.pl/wczesne-objawy-raka-pluc/
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny