Najlepsze naturalne sposoby na złagodzenie kaszlu i zapalenia zatok

Jeśli cierpisz na kaszel lub zapalenie zatok, te naturalne sposoby pomogą Ci załagodzić uciążliwe dolegliwości. Cytryna, miód, pędy sosny, cebula - to Twoi sprzymierzeńcy. 

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wielu z nas bez wahania sięga po dostępne bez recepty syropy na kaszel, ale w większość przy­padków kaszel przechodzi bez żadnego leczenia. Zazwyczaj jest po prostu próbą usunięcia czyn­ników podrażniających (kurzu, pyłku lub sierści zwierząt domo­wych) lub zakaźnych (wirusów i bakterii) z dróg oddechowych. Jest to bardzo skuteczny proces, który zazwyczaj sam wygasa, gdy jego cel zostanie osiągnięty.

Jeżeli cierpisz na tę dolegliwość i towarzyszy jej przeziębienie lub ból gardła, lekarz może zalecić Ci pozosta­nie w domu (abyś nie zarażał innych), a kaszel pozostawi jego własnemu biegowi. Ale uwaga! Jeżeli masz gorączkę powyżej 38,3°C, bóle w klatce piersiowej, duszności i plwocinę o różowej barwie lub zawiera­jącą ślady krwi, albo gdy kaszel utrzymuje się przez ponad tydzień bez tych objawów, nie­zwłocznie udaj się do lekarza. Możesz mieć zapalenie płuc, rozedmę płuc lub inną poważną chorobę. W innych przypadkach pomyśl o zastosowaniu nastę­pujących tradycyjnych leków.

Syrop miodowo-pomarańczowo-cytrynowy na kaszel

Syrop koi gardło i osłabia odruch kaszlu i jest niezwykle prosty do przygotowania. Jak go przygotować? Po umyciu pokrój 3 pomarańcze i 2 cytryny na ćwiartki. Włóż owoce razem ze skórką do rondla i dodaj szklankę miodu oraz tyle wody, by tylko przy­kryła owoce. Duś pod przykryciem, aż owoce staną się bardzo miękkie (zwykle ok. 2 godz.). Wyjmij kawałki owoców, a płyn zlej do szklanego słoja i przechowuj w lodówce. Pij łyżkę stołową co 3 godz. Alternatywa: Ziołowy syrop na kaszel, zawierający miód i korę dzikiej czereśni; tabletki do ssania z cynkiem lub z wiązem czerwonym.

syrop z pędów sosny
Syrop z pędów sosny to znany sposób, który przynosi ulgę w kaszlu i ułatwia oddychanie. Przygotuj go samodzielnie, korzystając ze znanej receptury. Potrzebujesz jedynie pędów sosny i kilograma cukru. Najlepiej układać wszystko partiami, warstwa po warstwie. Po 6 tygodniach otrzymasz syrop gotowy do łagodzenia kaszlu. Pamiętaj o przyjmowaniu 2 razy dziennie po 1 łyżce dla najlepszych efektów.

Okład z cebuli łagodzi stan zapalny

Dobroczynne związki chemiczne, zawarte w cebuli, łagodzą stan zapalny związany z kaszlem. Jak je przygotować? Posiekaj jedną dużą cebulę i delikatnie podsmaż ją na niewielkiej ilo­ści oleju roślinnego, aż stanie się przezroczysta. Następnie dodaj 2 łyżki octu jabłkowego i pół szklanki mąki kukurydzianej. Przy­kryj i odstaw na 5 min. Kawałek czystej flaneli lub miękkiej tka­niny bawełnianej o wymiarach 30 x 30 cm zamocz w gorącej wodzie z kranu i wyżmij. Przygotuj drugi suchy kawałek tkaniny, butelkę z gorącą wodą lub poduszkę elek­tryczną i poproś kogoś do pomocy.

Połóż się (twarzą w dół i z odsło­niętymi plecami) z poduszkami pod twarzą i klatką piersiową. Pomocnik powinien ułożyć wil­gotną, ciepłą flanelę na Twoich plecach, od barków do odcinka środkowego (przykrywając płuca). Następnie powinien rozsmaro­wać cebulę z octem jabłkowym i mąką kukurydzianą na mokrej flaneli i przykryć ją suchą tkaniną. Na niej należy umieścić butelkę z gorącą wodą lub poduszkę elek­tryczną (nastawioną na umiarko­waną temperaturę). Jeżeli dokucza Ci kaszel, zastosowanie tego sposobu przez 20 min wieczorem pomoże Ci dobrze spać w nocy. Alternatywa: Maść lub krem Vicks VapoRub, nałożona na plecy lub klatkę piersiową.

Odpowiednie nawodnienie

Kojąca herbatka ziołowa może zarówno nawodnić Cię, jak i złagodzić kaszel i przeziębienie. Jak ją przygotować? Zmieszaj w równych ilościach zioła, które pomagają rozrzedzić śluz i ułatwiają odkrztuszanie go z dróg oddecho­wych: oman wielki, korzeń pra­woślazu, dziewannę, korę dzikiej czereśni i anyż. Wsyp łyżkę stołową tej mieszanki do 350 ml wody. Gotuj pod przykryciem, na małym ogniu, przez 6 min. Odcedź, posłódź mio­dem i popijaj do 4 szklanek dziennie. Alternatywa: Gotowa mie­szanka, zawierająca niektóre lub wszystkie z wymienionych ziół.

herbatka ziołowa
Spożywanie odpowiedniej ilości płynów pomaga utrzymać wilgotność błon śluzowych, co może zmniejszyć podrażnienie i przyczynić się do łagodzenia objawów kaszlu. Regularne nawodnienie wspomaga także regenerację organizmu.

Prosty sposób leczenia zapalenia zatok

Przewlekłe zapalenie zatok jest najczęstszą długotrwałą chorobą układu oddecho­wego. Ostre zapalenie zatok, które trwa tylko 1-2 tygodni i powoduje zbliżone objawy, takie jak zatkany nos i ból głowy, jest jeszcze częstsze. Lekarze rutynowo leczą zapalenie zatok antybiotykami, rzadko jednak przynosi to sku­tek, ponieważ większość przypadków wywołana jest przez wirusy, a nie bakterie. Nawet jeśli infekcję spowodowały bakterie, często przechodzi ona sama, bez stosowania leków.

Mruczenie łagodzi stany zapalne

Mruczenie łagodzi objawy zapale­nia zatok, pomaga również udroż­nić nos zablokowany w wyniku przeziębienia lub alergii. Gdy mruczysz, wytwarzasz wibracje, które przyspieszają ruch rzęsek nosowych, wło­sowatych wyrostków, wymiatających z nosa bakterie, pył i śluz. Szybko poruszające się rzęski usuwają również bakterie, zanim zdążą się namnożyć i wywołać infekcję.

siwy kot
Gdy mruczysz, wytwarzasz wibracje, które przyspieszają ruch rzęsek nosowych, wło­sowatych wyrostków, wymiatających z nosa bakterie, pył i śluz. Szybko poruszające się rzęski usuwają również bakterie, zanim zdążą się namnożyć i wywołać infekcję.

Mruczenie powoduje wibracje warstwy śluzu i rozbija jego grube złogi. W ten sposób rozrzedza się on i staje się łatwiejszy do usunięcia. 5 min. mruczenia kilka razy dziennie może wystarczyć, by łatwiej oddychać i być zdrowszym. Ważne jest, a byś mruczał niskim tonem. Niższe częstotliwości dźwiękowe skutecz­niej rozbijają śluz niż te o wysokim brzmieniu. Połóż palce na czubku nosa (na policzku, górnej wardze) i mrucz z różnymi częstotliwościami, by poczuć wibra­cje. Jeśli masz kłopoty z ich wyczuciem, możesz spróbować użyć kazoo.

  • Dr med. Murray Grossan, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi z Kliniki Otolaryn­gologicznej Cedars-Sinai Medical Towers w Los Angeles, autor (wraz z Debrą Fulghum Bruce), książek pt. „The Sinus Cure” (Leczenie zatok) i „Free Your­self from Sinus and Allergy Problems – Permanently” (Uwolnij się od pro­blemów z zatokami i alergią – na zawsze), grossaninstitute.com

  •  Dr Jamison Starbuck, naturopatka prowadząca praktykę lekarza rodzin­nego i wykładowca na Uniwersytecie Montany z Missouli w USA, była pre­zes Amerykańskiego Towarzystwa Naturopatycznego iwspółautorka książki pt. „The Alternative Advisor: The Complete Guide to Natural The­rapies and Alternative Treatments” (Alternatywny doradca: kompleksowy przewodnik po naturalnych terapiach i alternatywnych kuracjach)

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny