Jak szybko poradzić sobie z przeziębieniem?
Gdy zaatakuje przeziębienie, wypróbuj te proste sposoby, by poczuć szybką ulgę:
Nie wydmuchuj zbyt mocno nosa
Mocne wydmuchiwanie nosa wydaje się logiczną reakcją na odczuwane wrażenie przytkania. Może ono jednak wydłużyć czas trwania choroby. Oczyszczanie nosa z siłą huraganu wpycha śluz z powrotem do kanałów nosowych i może zablokować ich oczyszczanie. Wtedy infekcja, która początkowo ograniczała się do nosa, może rozprzestrzenić się do zatok lub ucha środkowego. Jak stwierdzić, czy wydmuchujesz nos zbyt mocno? Jeśli słyszysz trzaskający dźwięk lub zauważasz, że wywołane zatkaniem kanałów ciśnienie w głowie lub twarzy nasiliło się po wydmuchaniu, to znaczy, że robisz ze zbyt dużym rozmachem.
- Moja rada Nim zaczniesz, rozpyl trochę soli fizjologicznej w aerozolu do obu nozdrzy. Poczekaj kilka chwil, by rozmiękczyła śluz. Następnie oczyść nos powoli i delikatnie, każde nozdrze osobno.
Spróbuj tabletek do ssania z cynkiem. I to szybko!
- Kompleksowe badania pokazują, że osoby stosujące tabletki do ssania z cynkiem mogą o kilka dni skrócić czas swej choroby, a jej objawy będą mniej intensywne.
- Dowody naukowe Badacze z Uniwersytetu Wayne State obserwowali 50 osób dorosłych, u których wystąpiły objawy przeziębienia. W ciągu doby połowę z nich poproszono o przyjmowanie tabletki z cynkiem co 2-3 godz. przez cały dzień, natomiast pozostałym podano identycznie wyglądające tabletki, które nie zawierały tego pierwiastka.
Rezultaty opublikowane w Annals of Internal Medicine robiły wrażenie. Objawy przeziębienia utrzymywały się przez ok. 8 dni w grupie placebo, podczas gdy u osób przyjmujących cynk – tylko przez 4,5 dnia. Testy laboratoryjne wykazały, że poziom cytokin (białek odpornościowych, nasilających objawy przeziębienia) w nosie pacjentów był niższy w grupie przyjmującej ten pierwiastek. - Moja rada: Bierz octan albo glukonian cynku przy pierwszych oznakach przeziębienia. Tabletki działają najlepiej, gdy przyjmowane są w ciągu 24-48 godz. od początku przeziębienia. Przez kilka pierwszych dni choroby ssij 2-3 tabletek dziennie. Poszukaj produktu zawierającego ok. 10-15 mg cynku. Przyjmowanie zbyt dużej ilości tego pierwiastku może prowadzić do rozstroju żołądka, a możliwe, że również do utraty smaku i powonienia, która, według doniesień, może u niektórych osób okazać się trwała. Pamiętaj również, by tabletkę rozpuścić w ustach (nie krusząc jej!). Natychmiast osłoni ona tylną ścianę gardła i złagodzi jego ból, dzięki czemu łatwiej Ci będzie przełykać.
Płucz gardło wodą z solą
Ten staroświecki sposób naprawdę niemal natychmiast łagodzi ból gardła. Dzieje się tak dlatego, że sól ma działanie ściągające – wyciąga wodę z obrzękniętych tkanek, zmniejsza przekrwienie i redukuje ucisk nerwów, powodujący bolesność. Możesz stosować płukanie gardła słoną wodą jako dodatek do tabletek z cynkiem. Moja rada: Gdy boli Cię gardło, rozmieszaj pół łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. Płucz gardło przez kilka sekund, potem wypluj wodę. Rób tak rano i przed snem. Każdy rodzaj soli będzie skuteczny.
Chrzan na ból zatok
W odróżnieniu od innych rodzajów bólu głowy, ten wywoływany jest przez ucisk w przestrzeniach zatok. Pacjenci odczuwają też często ból twarzy, zmęczenie i osłabienie zmysłu powonienia oraz smaku.
- Zetrzyj na tarce łyżeczkę świeżego korzenia chrzanu i żuj ją dokładnie przez ok. 1 min, dopóki nie straci smaku. Wtedy możesz połknąć chrzan, jeśli chcesz. Rób tak 3-4 razy dziennie. Rozrzedza to śluz w zatokach i pomaga w jego odprowadzaniu. Chrzan zawiera również związki przeciwbakteryjne, które pomagają zapobiegać infekcjom zatok.
- Dostępny bez recepty preparat zawierający gorzknik kanadyjski i jeżówkę pomoże usunąć śluz z zatok. W postaci nalewki działa on szybciej niż w kapsułkach. Dodaj 60-90 kropli do 100-200 ml wody i wypijaj po trochu co kilka godzin.
Spróbuj miodu, herbaty i schnappsa
To tradycyjne domowe lekarstwo dobrze smakuje i naprawdę pomaga. Dlaczego? Miód szybko powleka i koi gardło. Zarówno zielone, jak i czarne herbaty zawierają taniny, substancje ściągające, które zmniejszają obrzęk. Jak przygotować? Dodaj łyżeczkę miodu i łyżkę sznapsa (ziołowej lub owocowej wódki, koniak lub brandy będą również odpowiednio działać) do szklanki herbaty. Odrobina alkoholu odpręży Cię i pomoże zasnąć, więc dobrze będzie wypić taką herbatę przed snem. W ciągu dnia stosuj, w miarę potrzeby, tabletki z cynkiem i płukanie gardła słoną wodą.
Bierz witaminę C
Naukowcy od lat dyskutują o korzyściach płynących ze stosowania witaminy C w przeziębieniach, a badania nadal przynoszą sprzeczne rezultaty. Niektóre z nich wykazały, że kwas askorbinowy nie zapobiega infekcjom, ale może skracać czas ich trwania. Według pewnych danych szacunkowych przyjmowanie 1 g witaminy C dziennie może skrócić średni czas trwania przeziębień u osób dorosłych o ok. 8%. Moja rada: Bierz 250-500 mg witaminy C dziennie. Większe dawki raczej nie przyniosą zbyt dużych dodatkowych korzyści w zwalczaniu choroby, a mogą za to wywołać podrażnienie żołądka. Zacznij zażywać kwas askorbinowy, gdy tylko zauważysz objawy, i bierz go przez 7 dni, czyli tyle, ile trwa przeciętna infekcja.
Dr med. Neil Schachter, dyrektor medyczny oddziału chorób dróg oddechowych Szpitala Mount Sinai, wykładowca pulmonologii w Szkole Medycznej Icahn w Mount Sinai, w Nowym Jorku, autor książki pt. „The Good Doctor’s Guide to Colds & Flu” (Przeziębienia i grypa – poradnik Dobrego Doktora)