Domowa maść majerankowa - najlepsza na katar!

Sezon na katar niestety uważamy za otwarty. Nie ma lepszego remedium na zakatarzony nos niż domowa maść majerankowa. Jej wykonanie jest dziecinnie proste, a czyni cuda.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Majeranek - roślina o niezwykłych właściwościach

Majeranek, znany również pod łacińską nazwą Origanum majorana, to roślina z rodziny jasnotowatych. Naturalnie rośnie w rejonach basenu Morza Śródziemnego, ale uprawiany jest również w wielu innych częściach świata. W kuchni jest ceniony za swoje aromatyczne liście, które dodają smaku wielu potrawom, zwłaszcza w kuchni włoskiej i greckiej, ale i polska grochówka byłaby bez niego uboga w smaku. W medycynie ludowej majeranek jest stosowany jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i uspokajający.

Na co pomaga maść majerankowa?

Maść majerankowa posiada wiele zastosowań, w tym:

  • Leczenie kataru i zatok. Działa przede wszystkim jako środek obkurczający naczynia krwionośne, co pomaga zmniejszyć przekrwienie błony śluzowej nosa. Dzięki temu łagodzi objawy zatkanego nosa. Dodatkowo, dzięki właściwościom przeciwzapalnym majeranku, maść pomaga hamować nadmierną produkcję wydzieliny i łagodzi podrażnienia.
  • Zmniejszenie bólu mięśni i stawów. Dzięki właściwościom przeciwbólowym majeranku, maść może być stosowana do masażu bolących mięśni i stawów, przynosząc ulgę i relaksację.
  • Leczenie drobnych ran i oparzeń. Majeranek ma właściwości antyseptyczne, co sprawia, że maść majerankowa może przyspieszać gojenie się drobnych ran i oparzeń, jednocześnie chroniąc je przed infekcjami.
  • Zmniejszenie objawów egzemy i innych schorzeń skóry. Dzięki właściwościom nawilżającym i przeciwzapalnym, maść majerankowa może pomóc w łagodzeniu objawów egzemy, łuszczycy i innych schorzeń skóry.
  • Uspokojenie układu nerwowego. W medycynie ludowej majeranek jest ceniony za swoje właściwości uspokajające. Maść majerankowa, stosowana na skórę, może pomóc w relaksacji i zmniejszeniu napięcia nerwowego.
Domowe maści i kosmetyki mają tę zaletę, że znasz dokładnie ich skład. W domowej maści majerankowej nie ma np. alkoholu, te dostępne w aptekach go zawierają, co nie każdemu odpowiada.

Jak zrobić samemu maść majerankową?

Aby przygotować maść majerankową, potrzebujesz:

  • 2 łyżki suszonego majeranku lub 4 łyżki świeżego majeranku
  • 1/2 szklanki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek
  • 2 łyżki wosku pszczelego

W rondelku rozgrzej olej i dodaj do niego majeranek. Gotuj na małym ogniu przez około 30 minut. Dodaj wosk pszczeli i mieszaj, aż się rozpuści. Przecedź mieszankę przez gęste sito lub gazę do czystego słoika. Pozostaw do ostygnięcia.

Do przygotowania maści majerankowej możesz użyć także suszonego majeranku - sprawdzi się równie dobrze jak świeży.

Maść majerankowa na katar - jak stosować?

Aby skorzystać z właściwości maści majerankowej w leczeniu kataru, nałóż niewielką ilość produktu na zewnętrzną część nozdrzy. Możesz również delikatnie wmasować maść w skórę w okolicach zatok. Stosuj 2-3 razy dziennie. Chociaż maść majerankowa jest naturalna, może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Zawsze przeprowadzaj test alergiczny przed pierwszym użyciem. Unikaj kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Jeśli dojdzie do podrażnienia, przerwij stosowanie i skonsultuj się z lekarzem.

Czy maść majerankowa nadaje się dla niemowląt?

Zaleca się ostrożność przy stosowaniu maści majerankowej u niemowląt. Skóra niemowląt jest bardziej wrażliwa, dlatego przed pierwszym użyciem przeprowadź test alergiczny, nakładając małą ilość maści na mały fragment skóry. Jeśli w ciągu 24 godzin nie wystąpią żadne reakcje, można stosować maść z umiarem. Większość ulotek zaleca stosowanie aptecznej maści majerankowej u dzieci dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Decyzję o zastosowaniu jej u młodszego dziecka trzeba skonsultować z pediatrą.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny