Siemię lniane to roślina, która jest znana ze swoich właściwości łagodzących objawy przeziębienia. Śluz z nasion lnu łagodzi męczący suchy kaszel, w przypadku kaszlu mokrego ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny. Wszystko za sprawą związków śluzowych zawartych w nasionach lnu, które wykazują działanie powlekające, przeciwzapalne i nawilżające. Przygotowanie naparu, który przyniesie Ci ulgę, jest dziecinnie proste!
Napar z siemienia lnianego na kaszel
2 łyżki nasion siemienia lnianego zmiel delikatnie w młynku do kawy lub blenderze. Zmielone nasiona zalej szklanką wrzącej wody. Wymieszaj napar i pozostaw go do ostygnięcia na 10-15 minut (nie pij gorącego naparu, by dodatkowo nie podrażnić gardła). Gdy napar się schłodzi, odcedź go przez sitko. Możesz również wykorzystać już gotowe zmielone siemię lniane. W przypadku kaszlu pij 1-2 razy dziennie, najlepiej między posiłkami. Napar możesz dosłodzić miodem lub dodać cytrynę, aby poprawić smak.
Siemię lniane - właściwości
Siemię lniane to nie tylko naturalne remedium na kaszel, ale również bogate źródło wielu cennych składników odżywczych, takich jak:
- Błonnik Siemię lniane jest jednym z najlepszych źródeł błonnika pokarmowego. Błonnik jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Pomaga w regulacji perystaltyki jelit, co może pomóc w zapobieganiu zaparciom i utrzymaniu zdrowego traktu pokarmowego.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 Siemię lniane jest jednym z niewielu roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, które są korzystne dla serca, mózgu i ogólnego stanu zdrowia. Kwasy te mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie, w tym w obrębie dróg oddechowych.
- Witaminy i minerały Siemię lniane jest źródłem witamin z grupy B, takich jak B1, B2, B3, B5, B6 oraz kwasu foliowego. Zawiera również minerały, takie jak magnez, cynk, i mangan, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Dzięki tym składnikom siemię lniane pomaga w łagodzeniu kaszlu i innych objawów przeziębienia dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu oraz zdolności do uspokajania podrażnionego gardła. Ponadto, zawarte w nim witaminy i minerały wzmacniają odporność organizmu, co pomaga zwalczyć infekcje.
Siemię lniane ma także pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Błonnik pomaga regulować perystaltykę jelit, co może pomóc w łagodzeniu zaparć i innych problemów żołądkowo-jelitowych. Regularne spożywanie siemienia lnianego może również wpłynąć korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.