Grypa to twarda zawodniczka, ale te naturalne patenty są dla niej jak lewy sierpowy

Zwykle przy objawach przeziębienia czy grypy natychmiast sięgamy po leki dostępne bez recepty. Nie ma w tym nic złego, ale czasem warto dać szansę naturze. Okłady, kąpiele, napary oraz wina i nalewki pomogą złagodzić objawy infekcji, pozbyć się wirusa z organizmu i obniżyć wysoką temperaturę. Znokautuj infekcję naturalnie!

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Na półkuli północnej wraz z na­dejściem października rozpo­czyna się sezon grypowy i trwa do kwietnia. Tę ostrą chorobę zakaźną wywołuje zakażenie układu oddechowego wirusami grypy typu A, B i C, które sze­rzą się drogą kropelkową. Okres wylegania wynosi 1-7 dni (śred­nio 2 dni). Okres zakaźności u dorosłych to 1 dzień przed wystąpieniem i 3-5 dni po wystą­pieniu objawów (czasem nawet do 10 dni), a u małych dzieci kilka dni przed i ≥10 dni po wystąpie­niu objawów. Przechorowanie grypy nie daje trwałej odporno­ści. Infekcja zwykle zaczyna się nagle dreszczami, bólami mię­śniowo-stawowymi i głowy oraz uczuciem ogólnego rozbicia. Inne objawy to najczęściej gorączka, złe samopoczucie, osłabienie, oraz suchy kaszel, ból gardła a czasem również nieżyt nosa.

Dlaczego nie można lekceważyć grypy?

Grypy nie można lekcewa­żyć. Dość powiedzieć, że ta sezonowa infekcja co roku za­bija ok. 500 tys. osób na całym świecie. Niebezpieczne są też występujące po niedoleczonej grypie powikłania, np. choro­by płuc, krążenia czy serca1. Leczenie jest tylko objawowe. Stosuje się zwykle środki prze­ciwgorączkowe (np. salicyla­ny), wykrztuśne (np. kodeinę), witaminę C i rutinoscorbin. Można też sięgnąć po zioła, które pomogą załagodzić ob­jawy chorobowe, zmniejszają niebezpieczeństwo powikłań oraz skrócą okres zdrowienia.

Naturalne sposoby na grypę i przeziębienie

Mieszanka ojca Klimuszko na gorączkę

Przygotuj po 50 g kwia­tów bzu czar­nego, słonecznika, wiązówki, kwiatostanu lipy, liści mącznicy, korzeni arcydzięgla i lubczyku oraz owoców maliny i głogu. Zmieszaj zioła i przechowuj je w papierowej torbie. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrząt­ku i naparz pod przykryciem przez 20 min. Następnie prze­cedź. Pij gorące 3 razy dzien­nie przed posiłkiem2.

Zalecenia ojca Sroki na grypę

Wymieszaj po 100 g kwiato­stanu lipy i korze­nia prawoślazu oraz po 50 g ziela tymianku, liści babki lancetowatej, ko­rzenia lukrecji, kłącza perzu, ziela ma­cierzanki oraz kwiatów pierwiosnka. Weź łyżeczkę mieszanki na szklankę wrzątku i naparzaj pod przykryciem ½ godz. Po tym czasie przecedź i pij gorące 2 razy dziennie po jedzeniu.

2 kobiety ubrane w czapkę i szal
Zakonnik radzi: jeżeli chcesz unik­nąć infekcji, ubieraj się w odzież ciepłą, lekką (najlepsze są wełna i bawełna). Jedz co drugi dzień na noc ząbek czosnku. Nie pal pa­pierosów, a nawet nie przebywaj w pomieszczeniu zadymionym.

Natomiast gdy dopadnie Cię prze­ziębienie, używaj do nosa chusteczek higienicznych, które spal po użyciu. Stosuj dużo witaminy C oraz jedz po­karmy lekkostrawne i dużo owoców.
Przyjmować przepisane przez leka­rza leki do końca choroby i najlepiej zastosować dłuższą rekonwalescencję, pozostając w łóżku dłużej 1-2 dni.

 • Lecznicze napary Ojciec Sroka w cza­sie choroby zaleca picie zwykłej herbaty z sokiem malinowym i cytrynowym lub z czarnej porzeczki, gdyż zmniejszają one pragnienie oraz wzmacniają organizm. Możesz też sięgnąć po napar na­potny sporządzony z kwiatu lipy, suszonych owoców maliny i kory wierzbowej. Łyżkę stołową ziół wsyp na szklankę wrzącej wody, naparzaj pod przykryciem 20 min, przecedź i pij gorące wieczorem. Jeśli w nocy się spocisz, zmień przepoconą pi­żamę, aby była zawsze sucha4.
 • Chłodne okłady Zbyt wysoką tempe­raturę ciała szybko można obniżyć, sto­sując na łydki okłady z octu. Do naczynia wlej ¾ l zimnej wody i ¼ l octu jabłkowego. Po wymie­szaniu zanurz w roztworze 2 lniane kompresy i owiń je wokół łydek. Zmie­niaj je, gdy nastąpi rozgrzanie okładu.

Imbirowa kąpiel

produkty do kąpieli

3 łyżeczki sproszko­wanego imbiru zalej 1 l zimnej wody. Ogrzewaj na małym ogniu, nie dopusz­czając do wrzenia. Po kilku minutach przelej do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 min. Natychmiast po niej, wytrzyj się dokładnie i połóż do łóżka.

Sposoby Andrzeja Żaka na grypę

 • Macerat z cebuli Jeśli chcesz sku­tecznie pozbyć się grypy, wypróbuj spo­sób Andrzeja Żaka. 2 duże cebule pokrój w grube plastry i zalej 0,5 l chłodnej przego­towanej wody. Odstaw na parę godzin. Pij wieczorem po szklance. Kuracja powinna trwać 2 tygodnie.
 • Napój z lepiężnika różowego Czubatą łyżeczkę rozdrobnionych ko­rzeni zalej ¼ l zimnej wody i pozostaw na 12 godz. Następnie podgrzej, nie do­prowadzając do wrzenia. Pij 2 szklanki w ciągu dnia małymi porcjami, aby zbić gorączkę – zaleca Andrzej Żak, znany te­rapeuta, zajmujący się ziołolecznictwem5.

Kuracja św. Hildegardy na gorączkę grypową

 • Nalewka z orlika na­leży zażywać 3 razy dziennie po 5-10 kro­pli przed jedzeniem. Dawka dla dzie­ci jest odpowiednio mniejsza: 3 razy dziennie po 3 krople przed jedzeniem. Nalewka ta bardzo pomaga w przy­padku gorączki grypowej – zwłaszcza u dzieci – a także w przewlekłych stanach podgorączkowych, w któ­rych temperatura jest tylko lekko podwyższona, ale człowiek czuje się, jakby miał wyższą temperaturę.
orlik
Nalewkę z orlika można zmieszać ze sproszkowanym orlikiem, a powstałą mieszankę zażywać w musie jabłko­wym. Dorośli mieszają 30 kropli na­lewki z 3 szczyptami sproszkowanego ziela i jedzą z musem jabłkowym przez cały dzień. Natomiast dzieci zażywają ok. 10-20 kropli i 1-2 szczypty proszku3.
 • Wino z goryszem Jeśli cierpisz na gorączkę (również wysoką o podłożu bakte­ryjnym), możesz zastosować recepturę przeoryszy z Bingen. Wieczorem zalej łyżkę siekanego korzenia goryszu 0,5 fi­liżanki wina i zostaw je na noc. Następnego ranka dolej odrobi­nę świeżego wina i wymieszaj. Każdego wieczoru przygotowuj świeżą porcję, a następnie popijaj łykami w ciągu następnego dnia, zawsze przed jedzeniem. Kura­cja powinna trwać 3-5 dni. Nie należy zbyt wcześnie jej przery­wać, bo w przeciwnym wypadku wróci gorączka. Małym dzieciom podaje się tylko kilka łyżeczek lub kropli wina z goryszem3.
Bibliografia
 • Science. 2012 Jun 22; 336(6088): 1522-3
 • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm
 • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit, s. 135 i 119
 • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych s. 64-65
 • Andrzej Żak „Dziennik zdrowia. Medycyna naturalna. 1 000 skutecznych porad”, Wydawnictwo Videograf II, Katowice, s. 20-21
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny