Na półkuli północnej wraz z nadejściem października rozpoczyna się sezon grypowy i trwa do kwietnia. Tę ostrą chorobę zakaźną wywołuje zakażenie układu oddechowego wirusami grypy typu A, B i C, które szerzą się drogą kropelkową. Okres wylegania wynosi 1-7 dni (średnio 2 dni). Okres zakaźności u dorosłych to 1 dzień przed wystąpieniem i 3-5 dni po wystąpieniu objawów (czasem nawet do 10 dni), a u małych dzieci kilka dni przed i ≥10 dni po wystąpieniu objawów. Przechorowanie grypy nie daje trwałej odporności. Infekcja zwykle zaczyna się nagle dreszczami, bólami mięśniowo-stawowymi i głowy oraz uczuciem ogólnego rozbicia. Inne objawy to najczęściej gorączka, złe samopoczucie, osłabienie, oraz suchy kaszel, ból gardła a czasem również nieżyt nosa.
Dlaczego nie można lekceważyć grypy?
Grypy nie można lekceważyć. Dość powiedzieć, że ta sezonowa infekcja co roku zabija ok. 500 tys. osób na całym świecie. Niebezpieczne są też występujące po niedoleczonej grypie powikłania, np. choroby płuc, krążenia czy serca1. Leczenie jest tylko objawowe. Stosuje się zwykle środki przeciwgorączkowe (np. salicylany), wykrztuśne (np. kodeinę), witaminę C i rutinoscorbin. Można też sięgnąć po zioła, które pomogą załagodzić objawy chorobowe, zmniejszają niebezpieczeństwo powikłań oraz skrócą okres zdrowienia.
Naturalne sposoby na grypę i przeziębienie
Mieszanka ojca Klimuszko na gorączkę
Przygotuj po 50 g kwiatów bzu czarnego, słonecznika, wiązówki, kwiatostanu lipy, liści mącznicy, korzeni arcydzięgla i lubczyku oraz owoców maliny i głogu. Zmieszaj zioła i przechowuj je w papierowej torbie. Wsyp łyżeczkę na szklankę wrzątku i naparz pod przykryciem przez 20 min. Następnie przecedź. Pij gorące 3 razy dziennie przed posiłkiem2.
Zalecenia ojca Sroki na grypę
Wymieszaj po 100 g kwiatostanu lipy i korzenia prawoślazu oraz po 50 g ziela tymianku, liści babki lancetowatej, korzenia lukrecji, kłącza perzu, ziela macierzanki oraz kwiatów pierwiosnka. Weź łyżeczkę mieszanki na szklankę wrzątku i naparzaj pod przykryciem ½ godz. Po tym czasie przecedź i pij gorące 2 razy dziennie po jedzeniu.
Natomiast gdy dopadnie Cię przeziębienie, używaj do nosa chusteczek higienicznych, które spal po użyciu. Stosuj dużo witaminy C oraz jedz pokarmy lekkostrawne i dużo owoców.
Przyjmować przepisane przez lekarza leki do końca choroby i najlepiej zastosować dłuższą rekonwalescencję, pozostając w łóżku dłużej 1-2 dni.
- Lecznicze napary Ojciec Sroka w czasie choroby zaleca picie zwykłej herbaty z sokiem malinowym i cytrynowym lub z czarnej porzeczki, gdyż zmniejszają one pragnienie oraz wzmacniają organizm. Możesz też sięgnąć po napar napotny sporządzony z kwiatu lipy, suszonych owoców maliny i kory wierzbowej. Łyżkę stołową ziół wsyp na szklankę wrzącej wody, naparzaj pod przykryciem 20 min, przecedź i pij gorące wieczorem. Jeśli w nocy się spocisz, zmień przepoconą piżamę, aby była zawsze sucha4.
- Chłodne okłady Zbyt wysoką temperaturę ciała szybko można obniżyć, stosując na łydki okłady z octu. Do naczynia wlej ¾ l zimnej wody i ¼ l octu jabłkowego. Po wymieszaniu zanurz w roztworze 2 lniane kompresy i owiń je wokół łydek. Zmieniaj je, gdy nastąpi rozgrzanie okładu.
Imbirowa kąpiel
3 łyżeczki sproszkowanego imbiru zalej 1 l zimnej wody. Ogrzewaj na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Po kilku minutach przelej do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 min. Natychmiast po niej, wytrzyj się dokładnie i połóż do łóżka.
Sposoby Andrzeja Żaka na grypę
- Macerat z cebuli Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się grypy, wypróbuj sposób Andrzeja Żaka. 2 duże cebule pokrój w grube plastry i zalej 0,5 l chłodnej przegotowanej wody. Odstaw na parę godzin. Pij wieczorem po szklance. Kuracja powinna trwać 2 tygodnie.
- Napój z lepiężnika różowego Czubatą łyżeczkę rozdrobnionych korzeni zalej ¼ l zimnej wody i pozostaw na 12 godz. Następnie podgrzej, nie doprowadzając do wrzenia. Pij 2 szklanki w ciągu dnia małymi porcjami, aby zbić gorączkę – zaleca Andrzej Żak, znany terapeuta, zajmujący się ziołolecznictwem5.
Kuracja św. Hildegardy na gorączkę grypową
- Nalewka z orlika należy zażywać 3 razy dziennie po 5-10 kropli przed jedzeniem. Dawka dla dzieci jest odpowiednio mniejsza: 3 razy dziennie po 3 krople przed jedzeniem. Nalewka ta bardzo pomaga w przypadku gorączki grypowej – zwłaszcza u dzieci – a także w przewlekłych stanach podgorączkowych, w których temperatura jest tylko lekko podwyższona, ale człowiek czuje się, jakby miał wyższą temperaturę.
- Wino z goryszem Jeśli cierpisz na gorączkę (również wysoką o podłożu bakteryjnym), możesz zastosować recepturę przeoryszy z Bingen. Wieczorem zalej łyżkę siekanego korzenia goryszu 0,5 filiżanki wina i zostaw je na noc. Następnego ranka dolej odrobinę świeżego wina i wymieszaj. Każdego wieczoru przygotowuj świeżą porcję, a następnie popijaj łykami w ciągu następnego dnia, zawsze przed jedzeniem. Kuracja powinna trwać 3-5 dni. Nie należy zbyt wcześnie jej przerywać, bo w przeciwnym wypadku wróci gorączka. Małym dzieciom podaje się tylko kilka łyżeczek lub kropli wina z goryszem3.
- Science. 2012 Jun 22; 336(6088): 1522-3
- O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm
- Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z”, Wydawnictwo Esprit, s. 135 i 119
- O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych s. 64-65
- Andrzej Żak „Dziennik zdrowia. Medycyna naturalna. 1 000 skutecznych porad”, Wydawnictwo Videograf II, Katowice, s. 20-21