Sól emska - na co pomaga? Działanie, właściwości, bezpieczeństwo stosowania

Warto po nią sięgnąć, gdy męczy nas uporczywy kaszel. Sól emska łagodzi kaszel suchy i mokry, pomaga przy kaszlu alergicznym, a także przy kaszlu palacza. Jej zastosowań jest jednak więcej. Sprawdź, jakie działanie ma sól emska i jak bezpiecznie ją stosować.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

To jeden z tych produktów, które warto zawsze mieć w domowej apteczce. Gdy kaszel nie daje spokoju, a w gardle drapie, sól emska może być pierwszym kołem ratunkowym. Zawiera tylko naturalne składniki, jest łatwo dostępna, a jej stosowanie bardzo proste. Przyda się nie tylko w sezonie przeziębień - pomaga także w dolegliwościach związanych z alergią.

Co to jest sól emska?

Sól emska ma postać białego proszku. W jej składzie znajdziemy mieszankę soli takich jak: wodorowęglan sodu, bromek sodu, bezwodny fosforan wapnia, chlorek sodu, bezwodny siarczan sodu, siarczan potasu. Roztwór 4,5 g soli w litrze wody ma podobny skład do naturalnej wody emskiej, której źródła znajdują się pobliżu uzdrowiska Bad Ems w Niemczech.

Sól emska – zastosowanie

Sól emska jest dostępna w większości aptek. Jest bardzo popularnym środkiem, który wspomaga walkę z objawami przeziębienia, grypy czy zapalenia oskrzeli. Sól emska pomaga na:

 • kaszel suchy i mokry
 • ból gardła i chrypkę
 • katar
 • uczucie suchości w gardle
 • zgagę
 • katar sienny
 • ból zatok

Działanie soli emskiej

Roztwór soli emskiej jest szczególnie polecany w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel. To jeden z naturalnych sposobów walki z kaszlem suchym i mokrym. W przypadku kaszlu mokrego jej działanie przynosi ulgę dzięki temu, że ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach, co przyspiesza proces zdrowienia. Sól emska ma działanie sekretolityczne – roztwór pobudza do działania gruczoły w błonach śluzowych, dzięki czemu wzrasta produkcja rzadkiego śluzu, więc wydzielina staje się mniej lepka.

W przypadku kaszlu suchego jej działanie polega przede wszystkim na nawilżaniu i odkażaniu błony śluzowej gardła, co pomaga pozbyć się uczucia drapania w gardle. Mogą po nią sięgać także ci, których męczy tzw. kaszel palacza, bo ogranicza niekontrolowane ataki kaszlu, także tego spowodowanego alergią. Sól emska ma też delikatne działanie przeciwbólowe, dlatego jest dobrym wyborem w przypadku zapalenia gardła. Stosowana w postaci sprayu do nosa łagodzi objawy kataru, także siennego. Może być też stosowana pomocniczo w leczeniu zapalenia zatok, choć na pewno nie zastąpi terapii farmakologicznej.

Działanie soli emskiej jest jednak szersze. Dzięki temu, że ma właściwości alkalizujące - jej roztwór ma odczyn zasadowy (8-14 pH) - pomaga w przypadku zgagi i nadkwasoty. Sól emska zobojętnia kwas żołądkowy produkowany w procesie trawienia, co zmniejsza uczucie palenia w przełyku i inne nieprzyjemne dolegliwości związane z refluksem.

Jak stosować sól emską?

Najpopularniejszą formą dostępną w aptekach są tabletki do ssania z solą emską. Można także zaopatrzyć się w tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie albo mleku – prócz soli zawierają one dodatkowo kwas cytrynowy lub winowy odpowiedzialny za efekt musowania. Zawiesinę można pić lub płukać nią gardło. Sól emską można także kupić w postaci ampułek do inhalacji.

Roztwór soli emskiej można pić lub płukać nim gardło, by złagodzić objawy kaszlu i ukoić gardło 

Czy tabletki emskie są bezpieczne?

Sól emska jest bezpiecznym preparatem, bo zawiera w swoim składzie tylko naturalne substancje. Jednak zawsze należy trzymać się dawek podanych na ulotce i nie stosować soli emskiej częściej niż jest to zalecane. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić bowiem skutki uboczne takie jak:

 • mdłości
 • nudności
 • uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej
 • wzdęcia
 • ból brzucha
 • rozwolnienie

Po tabletki emskie do ssania najlepiej sięgać do 3-5 godzin. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż trzy tygodnie. Warto pamiętać, by w tym czasie kontrolować starannie ilość soli w diecie. Sól emską do picia najlepiej stosować do trzech razy na dobę po posiłku. Z taką samą częstotliwością można płukać nią gardło. Soli emskiej nie należy stosować na noc. Ma ona bowiem działanie wykrztuśne, więc zażyta przed snem będzie wzmagać odruch kaszlu w nocy i zaburzać sen.

Kobiety w ciąży powinny stosować sól emską po konsultacji z lekarzem. W ciąży mogą bowiem pod wpływem sodu zawartego w tabletkach wystąpić obrzęki kończyn spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Bezpieczniejsze dla przyszłych mam są inhalacje i stosowanie roztworu do płukania gardła.

Ostrożnie powinny stosować sól emską osoby, które cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy, bo może ona powodować nasilenie dolegliwości gastrycznych. Długotrwałe przyjmowanie preparatów na bazie soli emskiej może też powodować tworzenie się kamieni nerkowych. Nie powinny po nią sięgać chorzy na krztusiec, gruźlicę i zapalenie opłucnej.

Bibliografia
 • Mała encyklopedia medycyny. red. nacz. Tadeusz Różniatowski. T. III P–Ż. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1988, s. 1149-1150
 • Sal Ems factitium, tabletki musujące, ulotka załączona do opakowania

 

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny