Nadkwasota żołądka - objawy, dieta

Potrzebuję porady w sprawie niestrawności, nawracającej zgagi i uczucia pieczenia w żołądku. Od wielu miesięcy miewam bóle brzucha i uciążliwe zaparcia. Często mam kłopot z wypróżnianiem się.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Po spożyciu pokarmu czuję się pełna, a potem pojawia się uczucie pieczenia i dyskomfort. Nie pomagają mi już żadne leki dostępne w aptece bez recepty. Niedługo przekroczę czterdziestkę. Dużo pracuję i prowadzę stresujący tryb życia. Kiedy się denerwuję, objawy nasilają się. Co robić, żeby załagodzić moją dolegliwość metodami naturalnymi?

Problemy z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego są powszechne. Najczęściej ich objawem jest zgaga. Wywołuje ją cofający się do przełyku kwas żołądkowy. O ile ścianki żołądka są na jego działanie odporne, to przełyk jest przez kwas drażniony i stąd pojawia się odczucie pieczenia.

Każdy z nas choć raz miał okazję poczuć, czym jest zgaga, zwłaszcza po nazbyt obfitym posiłku. Gdy jednak zgaga pojawia się regularnie, może doprowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Opisane przez Ciebie dolegliwości wskazują, że możesz mieć nadkwasotę żołądka i/lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Cytryny Każdy dzień powinnaś zaczynać od ciepłej wody ze świeżo wyciśniętą cytryną. Dlaczego? Kwas cytrynowy ma, wbrew pozorom, odczyn zasadowy i zawiera pektyny, które pomagają dłużej czuć się sytym.

Leczenie nadkwasoty cytryną?

Naturalna równowaga kwasowo- zasadowa ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli przyjmujemy zbyt duże ilości produktów kwasotwórczych, nasze ciało zaczyna manifestować nadmiar substancji poprzez bóle głowy, problemy jelitowe, wypadanie włosów czy nadkwasotę.

Każde odchylenie od właściwego poziomu niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Prawidłowy poziom pH powinien oscylować między 7,35 a 7,45. Im bardziej jesteśmy zakwaszeni, tym gorzej reaguje nasze ciało i trudniej jest się nam pozbyć kwaśnych produktów przemiany materii.

Czego unikać? Najlepiej nie przesadzać z białkiem zwierzęcym, cukrem, węglowodanami, kofeiną czy czarną herbatą. Nawet zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, stres czy zwykły pośpiech mogą doprowadzić do osłabienia bariery immunologicznej, co sprzyja rozwijaniu się chorób i przyspieszeniu tempa starzenia się komórek.

W czym tkwi problem i dlaczego często w związku z tym odczuwasz ból? Nadkwasota jest wynikiem stanu zapalnego błony śluzowej żołądka, powstałego z nadmiaru kwasów, które nie są w żaden sposób neutralizowane przez nasz organizm.

Z nadwyżki kwasów wytrąca się sól - magazynowana w postaci złogów w stawach i tkankach miękkich. Jak zapobiec takiej sytuacji? Najprościej zacząć od oczyszczenia organizmu z nadmiaru zakwaszających toksyn. Każdy dzień powinnaś zaczynać od ciepłej wody ze świeżo wyciśniętą cytryną. Dlaczego?

Kwas cytrynowy ma, wbrew pozorom, odczyn zasadowy i zawiera pektyny, które pomagają dłużej czuć się sytym. Ciepła, lecz nie gorąca, woda ułatwi Ci z kolei pozbycie się nadmiaru zanieczyszczeń i znakomicie nawodni organizm, co w przypadku nadkwasoty jest bardzo ważne.

Osoby cierpiące na zaparcia, przeważnie wypijają zbyt małe ilości płynów, przez co gorzej radzą sobie z wypróżnianiem. Możesz dosłodzić napój miodem, który działa antyseptycznie.

Pij ciepłą wodę małymi łykami - pomoże z nadkwasotą

Jeśli nie jesteś w stanie się przemóc i znieść cierpkiego smaku cytryny, spróbuj wyciszyć przewód pokarmowy, popijając na czczo kubek ciepłej wody. Pamiętaj, żeby przyjmować płyn małymi łykami, co pozwoli dobrze nawodnić organizm i oczyścić ze zbędnych produktów przemiany materii.

W trakcie posiłków nigdy nie pij zimnej wody ani mleka, które źle wpływają na proces trawienia. Nawyk popijania podczas jedzenia może wzmagać powstawanie gazów, wzdęć i zaparć, a nawet powodować owrzodzenie układu pokarmowego.

Najlepiej, jeśli wszelkie płyny będziesz przyjmować ok. 15-20 minut przed posiłkiem lub godzinę po spożyciu pokarmu. Nigdy nie pij jednorazowo dużej ilości płynów.

Jabłko lub ocet jabłkowy na nadkwasotę

Pestki jabłek mają jod!

Czy wiesz, że pestki są najzdrowszą częścią jabłka?

Udowodniono naukowo, że w 6 nasionach tego owocu znajduje się taka dawka jodu, która pokrywa dobowe zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Najlepiej wybierać te pochodzące z upraw ekologicznych.

Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala - mawiają Anglicy. Ta stara prawda tyczy się także... octu jabłkowego, który zawiera kwas jabłkowy i ma niezwykle wysoką zawartość potasu, wyciszającego pracę układu nerwowego, oraz mnóstwo witamin i mikroelementów, ma także silne właściwości zasadowe, co może pomóc przy nadkwasocie.

Nie myl go jednak ze zwykłym octem, który przy problemach żołądkowych może być niezwykle szkodliwy. Pij na czczo szklankę ciepłej wody z małą łyżeczką octu jabłkowego.

Jeśli nie możesz znieść jego specyficznego aromatu, osłódź napój, dodając do niego odrobinę wywaru ze stewii, która - w przeciwieństwie do cukru - wytwarza w organizmie odczyn zasadowy. Nie zapominaj też o surowych jabłkach, które także mają dobroczynny wpływ na układ trawienny.

Powinnaś je jeść włącznie z nasionami, które są najcenniejszą częścią tego owocu. Udowodniono naukowo, że w 6 nasionach jabłka znajduje się taka dawka jodu, która pokrywa dobowe zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Możesz też pozbyć się niestrawności, stosując tzw. wodę strukturowaną. Jak ją zrobić? Wystarczy zwykłą wodę wstawić na 2-3 godziny do zamrażalnika w temperaturze około -4ºC. Okazuje się, że struktura zamrożonej wody jest bardzo podobna do wody znajdującej się w naszych komórkach. Ułatwia także organizmowi wypłukanie zbędnych złogów oraz rozpuszcza nadmiar kwasów żołądkowych.

Czy masaże pleców mogą pomóc z nadkwasotą?

Przy problemach z nadkwasotą i zaburzeniach czynności wydzielniczych żołądka warto pomyśleć o rozluźnieniu ośrodków nerwowych odpowiedzialnych za wydzielanie enzymów trawiennych za pomocą masażu. Skorzystaj z masażu stóp metodą refleksoterapii. Pobudzanie odpowiednich miejsc na ciele może wpłynąć łagodząco na problemy z przemianą materii, niestrawnością i zgagą.

Na lewej stopie znajdują się strefy regulujące pracę trzustki, okrężnicy, żołądka oraz jelita cienkiego, na prawej zaś punkty pęcherzyka żółciowego, wątroby czy zastawki krętniczokątniczej. Właściwy masaż pomoże się nam rozluźnić i usprawnić działanie określonych organów.

Używki są złe na nadkwasotę

Alkohol jest bardzo kwasotwórczy - a najbardziej wino i piwo. Im więcej tego typu substancji przyjmujemy, tym gorzej dla naszego rozstrojonego żołądka. Palenie papierosów, mocna kawa i czarna herbata mogą tylko podrażnić nasz układ pokarmowy. Statystycznie najczęściej problem nadkwasoty dotyka nałogowych palaczy.

Tłuste, zbyt słodkie lub zbyt mocno doprawione potrawy również nie będą wskazane przy tego typu problemach. Jedz mało i często, żeby nie doprowadzić do nadmiernego rozciągnięcia ścian żołądka.

Nadkwasota

Sok z ziemniaków na zgagę

Surowe kartofle włóż do sokowirówki lub wyciskarki i codziennie przez dwa tygodnie pij po 100 ml wyciśniętego płynu. Za każdym razem po spożyciu napoju połóż się do łóżka na 30 minut i przyłóż termofor lub poduszkę elektryczną na brzuch. Po 14 dniach zrób dwutygodniową przerwę i po tym czasie po - wtórz kurację przez 10 dni.

Sięgnij po zioła na nadkwasotę

Naukowcy potwierdzili, kojące właściwości rumianku. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma „Journal of Clinical Psychopharmacology”. Zioło to koi nerwy, a przez to wpływa również na wydzielanie soków żołądkowych. Bowiem nierzadko występowanie refluksu, zgagi i nadkwasoty wiąże się z napięciem nerwowym. 3 łyżki suszonego rumianku zalej szklanką wrzącej wody i parz 10 min pod przykryciem. Odcedź fusy. Pij po szklance 3 razy dziennie między posiłkami. Możesz też przyrządzić napar z korzenia arcydzięgla.

Zmielone kłącze zalej szklanką wrzątku i parz ok. 20 min. Odcedź. Pij pół szklanki wy - waru 3 razy dziennie zaraz po posiłku. Napar z ajurwedyjskich ziół Triphala ustabilizuje nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych. Możesz także zalać obrane kłącze imbiru ciepłą, ale nie gorącą wodą i wypić zaraz po posiłku. Imbir znakomicie wchłania kwas i łagodzi podrażnienia zakończeń nerwowych w żołądku i przełyku.

Kisiel i migdały dobre dla żołądka

Przygotuj dla siebie smaczny i leczniczy kisiel. 2 łyżki siemienia zalej dwiema szklankami wody. Gotuj na małym ogniu przez ok. 10-15 min. Odcedź. Jedz dwa razy dziennie.

Gdy boisz się, że przykre dolegliwości dopadną Cię poza domem, noś w torebce migdały. Pomocne mogą być ponadto orzechy cedrowe - stworzony na ich bazie olej wspomaga leczenie nadkwasoty i jest znakomitym źródłem witaminy E, B1, B2 oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9.

 

Bibliografia

  1. Michał Tombak, Czy można żyć 150 lat?, 2003, str. 83, 84, 232
  2. Michał Tombak, Droga do zdrowia, 2003, str. 274, 283, 284, 286
  3. Journal of Clinical Psychopharmacology
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny