Czujesz, że "coś Cię bierze"? Tak pokonasz przeziębienie w zaledwie 7 godzin

Jest koło południa, a Ty właśnie czujesz lekki ból gar­dła i stopniowo zatykający się nos – oznaki nadchodzącego przeziębie­nia. Zamiast się poddawać i godzina po godzinie czuć coraz gorzej, możesz wyposażyć swój organizm w narzędzia niezbędne do odparcia ataku wirusa przeziębienia, zanim zdąży on w pełni się rozwinąć. Wystarczy 7 godzin!

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Ten plan poleca Dr Jamison Starbuck, naturopatka prowadząca praktykę lekarza rodzin­nego i wykładowca na Uniwersytecie Montany z Missouli w USA, była pre­zes Amerykańskiego Towarzystwa Naturopatycznego i współautorka książki pt. „The Alternative Advisor: The Complete Guide to Natural The­rapies and Alternative Treatments” (Alternatywny doradca: kompleksowy przewodnik po naturalnych tera­piach i alternatywnych kuracjach).

Godzinowy roz­kład działań jest niezwykle sku­teczny – daje organizmowi czas, by stopniowo robił użytek z opisa­nych poniżej zabiegów leczniczych – ale możesz też użyć tylu z nich, ilu tylko zdołasz, o dowolnych porach dnia. By wspomóc usu­wanie wirusa, zacznij od wypicia szklanki wody i powtarzaj to co godzinę, aż do pójścia spać. Przez cały dzień postępuj według tego schematu już od momentu, w którym poczujesz, że przeziębienie się Tobą zaczęło interesować.

Godzina 1: Płucz gardło

W ten sposób zabijasz zarazki, które w przeciwnym razie gromadziłyby się i namnażały na tylnej ścianie gardła. Do płukania możesz zastosować sól emską albo preparat oparty na soli fizjologicznej z dodatkiem mentolu i eukaliptusa. Skuteczny będzie również dobrej jakości płyn do płukania ust zawierający olejki eteryczne, najlepiej eukaliptusowy i mentolowy.

Godzina 2: Wypróbuj garnuszek Neti Pot

By jeszcze bardziej zredukować ilość zarazków i odblokować nos, użyj garnuszka Neti do płukania zatok. Garnuszek Neti kupisz w aptekach i skle­pach medycyny naturalnej. Uży­waj go kilka razy w ciągu dnia. Nawadnianie zatok roztworem wody i soli skutecznie oczyszcza nos i zatoki usuwając śluz, wirusy i bakterie. Możesz wykorzystać czysty roztwór soli fizjologicznej lub dla wzmocnienia efektu dodać odrobinę płynu do płukania ust dobrej jakości, podobnie jak do płukania gardła.

Ten sprytny ceramiczny garnuszek jest zbawienny przy początkach przeziębienia, bo ułatwia udrożnienie nosa i oczyszczenie zatok. Przyda się także, gdy przeziębienie już się rozwinie - dzięki niemu łatwiej pozbędziesz się wydzieliny.

Godzina 3: Zastosuj zioła

Spróbuj roślin zwalczających przeziębienie, takich jak jeżówka, korzeń mahonii, lukrecja i imbir w formie płynnego ekstraktu, osobno lub w połączeniu. Typowa dawka to łącznie 60 kro­pli w 30 ml wody, co 3 godz. w ciągu dnia i ponownie w nocy, jeżeli się obudzisz. Stosuj je nie dłużej niż przez 3 dni. Możesz też wypróbować domową maść majerankową na katar.

Godzina 4: Dodaj lek homeopatyczny

2 podstawowe leki skuteczne na prze­ziębienie to Gelsemium 30C (gdy czujesz się osowiały i zmęczony, z ciężkimi powiekami i zatkanym nosem lub niedrożnymi zatokami) oraz Aco­nite 30C (gdy objawy obejmują dreszcze, ból, suchość oczu i nie­pokój). Wybierz lek, który pasuje do większości Twych objawów i weź 2 granulki pod język na kwa­drans przed lub po jedzeniu i piciu. Powtórz to 4 godz. później.

Godzina 5: Zjedz zupę i cytrusy

Przez pierwsze 12 godz. przeziębie­nia ogranicz posiłki do ciepłych, słonych zup opartych na bulionie, jak np. rosół z kurczaka z ryżem. Jedz również pomarańcze lub grejpfruty i pij herbatę obficie sło­dzoną miodem. Taka dieta dostar­cza elektrolitów i witaminy C oraz pomaga utrzymać nawodnienie ciała. Unikaj produktów sprzy­jających produkcji śluzu, takich jak produkty mleczne i soja.

Domowy rosół nie ma sobie równych w przypadku przeziębienia. Najlepiej dodać do niego kilka ząbków czosnku i szczyptę chili - rozgrzeją i zadziałają zabójczo na wirusy.

Godzina 6: Ogrzej ciało

Gorąca kąpiel może pomóc w zabiciu wirusa, a wdychanie pary w kąpieli lub saunie zmniejsza blokadę nosa. Herbata imbirowa ma wła­sności przeciwwirusowe i wspo­maga proces rozgrzewania ciała.

Godzina 7: Wyśpij się

O ile to tylko możliwe, połóż się spać wcześnie i śpij przez 9 pełnych godzin, by wzmoc­nić układ odpornościowy

Te kroki dają ogromną szansę na to, że zwalczysz chorobę w zarodku, zanim na dobrze Cię rozłoży. Ale zastosuj je także, jeśli przeziębienie już się rozwinęło - powinny przyspieszyć zdrowienie i powrót do pełni sił.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny