Ten plan poleca Dr Jamison Starbuck, naturopatka prowadząca praktykę lekarza rodzinnego i wykładowca na Uniwersytecie Montany z Missouli w USA, była prezes Amerykańskiego Towarzystwa Naturopatycznego i współautorka książki pt. „The Alternative Advisor: The Complete Guide to Natural Therapies and Alternative Treatments” (Alternatywny doradca: kompleksowy przewodnik po naturalnych terapiach i alternatywnych kuracjach).
Godzinowy rozkład działań jest niezwykle skuteczny – daje organizmowi czas, by stopniowo robił użytek z opisanych poniżej zabiegów leczniczych – ale możesz też użyć tylu z nich, ilu tylko zdołasz, o dowolnych porach dnia. By wspomóc usuwanie wirusa, zacznij od wypicia szklanki wody i powtarzaj to co godzinę, aż do pójścia spać. Przez cały dzień postępuj według tego schematu już od momentu, w którym poczujesz, że przeziębienie się Tobą zaczęło interesować.
Godzina 1: Płucz gardło
W ten sposób zabijasz zarazki, które w przeciwnym razie gromadziłyby się i namnażały na tylnej ścianie gardła. Do płukania możesz zastosować sól emską albo preparat oparty na soli fizjologicznej z dodatkiem mentolu i eukaliptusa. Skuteczny będzie również dobrej jakości płyn do płukania ust zawierający olejki eteryczne, najlepiej eukaliptusowy i mentolowy.
Godzina 2: Wypróbuj garnuszek Neti Pot
By jeszcze bardziej zredukować ilość zarazków i odblokować nos, użyj garnuszka Neti do płukania zatok. Garnuszek Neti kupisz w aptekach i sklepach medycyny naturalnej. Używaj go kilka razy w ciągu dnia. Nawadnianie zatok roztworem wody i soli skutecznie oczyszcza nos i zatoki usuwając śluz, wirusy i bakterie. Możesz wykorzystać czysty roztwór soli fizjologicznej lub dla wzmocnienia efektu dodać odrobinę płynu do płukania ust dobrej jakości, podobnie jak do płukania gardła.
Godzina 3: Zastosuj zioła
Spróbuj roślin zwalczających przeziębienie, takich jak jeżówka, korzeń mahonii, lukrecja i imbir w formie płynnego ekstraktu, osobno lub w połączeniu. Typowa dawka to łącznie 60 kropli w 30 ml wody, co 3 godz. w ciągu dnia i ponownie w nocy, jeżeli się obudzisz. Stosuj je nie dłużej niż przez 3 dni. Możesz też wypróbować domową maść majerankową na katar.
Godzina 4: Dodaj lek homeopatyczny
2 podstawowe leki skuteczne na przeziębienie to Gelsemium 30C (gdy czujesz się osowiały i zmęczony, z ciężkimi powiekami i zatkanym nosem lub niedrożnymi zatokami) oraz Aconite 30C (gdy objawy obejmują dreszcze, ból, suchość oczu i niepokój). Wybierz lek, który pasuje do większości Twych objawów i weź 2 granulki pod język na kwadrans przed lub po jedzeniu i piciu. Powtórz to 4 godz. później.
Godzina 5: Zjedz zupę i cytrusy
Przez pierwsze 12 godz. przeziębienia ogranicz posiłki do ciepłych, słonych zup opartych na bulionie, jak np. rosół z kurczaka z ryżem. Jedz również pomarańcze lub grejpfruty i pij herbatę obficie słodzoną miodem. Taka dieta dostarcza elektrolitów i witaminy C oraz pomaga utrzymać nawodnienie ciała. Unikaj produktów sprzyjających produkcji śluzu, takich jak produkty mleczne i soja.
Godzina 6: Ogrzej ciało
Gorąca kąpiel może pomóc w zabiciu wirusa, a wdychanie pary w kąpieli lub saunie zmniejsza blokadę nosa. Herbata imbirowa ma własności przeciwwirusowe i wspomaga proces rozgrzewania ciała.
Godzina 7: Wyśpij się
O ile to tylko możliwe, połóż się spać wcześnie i śpij przez 9 pełnych godzin, by wzmocnić układ odpornościowy.
Te kroki dają ogromną szansę na to, że zwalczysz chorobę w zarodku, zanim na dobrze Cię rozłoży. Ale zastosuj je także, jeśli przeziębienie już się rozwinęło - powinny przyspieszyć zdrowienie i powrót do pełni sił.