3 przepisy na wyjątkową herbatę zimową

Kubek gorącej herbaty w jesienny czy zimowy wieczór nie ma konkurencji. Zależnie od tego, jak ją przygotujesz, będzie działać trochę inaczej na organizm. Cynamonowa, pomarańczowa, z nutą anyżu i gałązką rozmarynu - zimowe herbaty to pole do nieskończonych eksperymentów!

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Z zimową herbatą jest trochę tak jak z zupą pomidorową. Nawet według tego samego przepisu - każdy przygotuje ją trochę inaczej. I dobrze, bo przecież o urozmaicenie tu chodzi. Herbata jest tak wdzięcznym napojem, że można podkręcać jej smak na mnóstwo sposobów. Jeśli więc znudziła Ci się już popularna czarna, wypróbuj jeden z trzech wariantów zimowej herbaty z twistem. Na słodko, na ostro albo z korzennym aromatem - wybór należy do Ciebie!

Jak parzyć zimową herbatę?

Niezależnie od dodatków smakowych, jakie wybierzesz, ważny jest sposób parzenia herbaty. Dla herbaty czarnej i ziołowej najlepiej użyć wrzącej wody, natomiast dla herbaty zielonej woda nie powinna być gotowana, lecz lekko podgrzana do temperatury około 80°C (nieco poniżej wrzenia).

Czarna herbata przyspiesza metabolizm, przyczyniając się do szybszej utraty wagi. Podnosi ciśnienie krwi oraz wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL. Chroni przed osteoporozą. Pomaga łagodzić symptomy choroby Parkinsona, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, takie jak rak prostaty i jajników oraz płuc

Przygotuj naczynie do zaparzania herbaty. Możesz użyć czajniczka albo imbryka. W przypadku herbaty liściastej potrzebujesz specjalnego sitka lub zaparzaczki. Umieść odpowiednią ilość herbaty w torebkach lub liściastej w zaparzaczkach w naczyniu do zaparzania. Zazwyczaj jedna torebka herbaty lub 1 łyżeczka herbaty liściastej na jedną filiżankę wystarczy.

Po zalaniu wodą o odpowiedniej temperaturze pozostaw herbatę do parzenia przez około 3-5 minut. Czas parzenia zależy od preferowanego stopnia intensywności smaku. Im dłużej parzysz herbatę, tym mocniejszy smak uzyskasz.

Po upływie odpowiedniego czasu wyjmij torebki herbaty lub zaparzaczkę z naczynia do zaparzania, aby zapobiec nadmiernemu parzeniu. Jeśli używasz dodatków, takich jak cytryna, jabłko czy przyprawy, dodaj je do gotowej herbaty tuż przed podaniem. Opcjonalnie, możesz dodać miód lub inne słodziki, aby dostosować smak do swoich preferencji.

Zimowa herbata z jabłkiem i cynamonem 

Charakterystyczny zapach i smak cynamon zawdzięcza olejkom eterycznym zawartym w korze, zwanym aldehydem cynamonowym. To właśnie ten związek w cynamonie działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. 

Składniki:

 • 2 torebki herbaty czarnej
 • 1 jabłko, pokrojone w cienkie plasterki
 • Skórka i sok z jednej cytryny
 • 2 łyżeczki cynamonu
 • 2 łyżki miodu (opcjonalnie, do słodzenia)

Bonus dla zdrowia: Witamina C zawarta w cytrynie pomaga w wzmacnianiu układu immunologicznego, chroniąc przed infekcjami. Cynamon ma działanie przeciwzapalne, znieczulające i przeciwbólowe, co może pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych i stanów zapalnych. 

Wytrawna herbata zimowa z imbirem i pieprzem cayenne 

Imbiru nie może zabraknąć w zimowej herbacie! Jest naturalnym antybiotykiem. Pomaga walczyć z przeziębieniami i grypą, działając przeciwgorączkowo, rozgrzewająco, napotnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. 

Składniki:

 • 2 torebki herbaty zielonej
 • 1 łyżeczka imbiru, startego na drobnej tarce
 • Skórka i sok z jednej cytryny
 • Szczypta pieprzu cayenne (dodaj według preferencji)

Bonus dla zdrowia: Imbir ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia. Cytryna dostarcza witaminę C, która wzmacnia odporność. Pieprz cayenne może pobudzić krążenie krwi i podnieść temperaturę ciała, co pomaga w rozgrzaniu organizmu.

Korzenna herbata zimowa z anyżem i rozmarynem

Szczypta pieprzu cayenne w zimowej herbacie to doskonały przepis na rozgrzewkę. Dodatkowo pieprz cayenne udrażnia zatkany nos i łagodzi ból głowy.

Składniki:

 • 2 torebki herbaty czarnej
 • Skórka i sok z jednej pomarańczy
 • 2 gwiazdki anyżu
 • Kilka gałązek rozmarynu
 • 1 łyżeczka przyprawy korzennej (np. goździki, cynamon)

Bonus dla zdrowia: Pomarańcza dostarcza witaminy C i przeciwutleniaczy, które pomagają w utrzymaniu zdrowego układu immunologicznego. Anyż ma działanie przeciwzapalne, znieczulające i przeciwbólowe, a rozmaryn poprawia trawienie i działa uspokajająco na układ nerwowy.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny