Liczenie kalorii – krok po kroku do utraty wagi

Czy wiesz, ile kalorii spożywasz w ciągu dnia? Większość osób nie zastanawia się nad tym w ogóle. Dla osób, które chcą schudnąć, liczenie kalorii jest jednak koniecznością. Potrzebny jest deficyt kaloryczny, aby organizm zaczął pozyskiwać energię z tkanki tłuszczowej. Przeczytaj nasz artykuł, jeżeli zależy Ci na zdrowym odchudzaniu.

01 luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Czym jest zdrowe odchudzanie?

Istnieją diety, które obiecują fantastyczne efekty odchudzania, a nawet poprawę zdrowia, jeżeli zrezygnuje się lub znacząco zmniejszy spożywanie określonej grupy produktów. Uważaj na nie, bo mogą doprowadzić do niedoborów w organizmie.

Najlepszym rozwiązaniem jest zdrowe odżywianie, co oznacza, że wszystkie składniki odżywcze są dostarczane w odpowiednich proporcjach. Posiłki są komponowane ze świeżych produktów. Wszystko, co wysokoprzetworzone powinno zostać wyeliminowane lub znacznie ograniczone.

Przede wszystkim skuteczne odchudzanie nie przebiega szybko. Aby tracić kilogramy w zdrowy sposób, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jest to stopniowy proces, dzięki któremu nie doświadczysz efektu jojo. Zdrowe odchudzanie - ile kg na tydzień to zdrowa norma? Na dobrze dobranej, zbilansowanej diecie można stracić 0,5-1 kg tygodniowo. Co oznacza, że w ciągu miesiąca można pozbyć się nawet 4 kg.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, jaką organizm potrzebuje w ciągu dnia, aby utrzymać funkcje życiowe. Energia czerpana z pożywienia jest potrzebna do oddychania, trawienia, utrzymania prawidłowego krążenia krwi i odnowy komórek. Jeżeli będziesz dostarczać mu więcej kalorii, niż potrzebuje, nastąpi przyrost tkanki tłuszczowej. Zapotrzebowanie zależy też od podejmowanej aktywności fizycznej.

Jeżeli chcesz obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, kalkulator będzie pomocny. Nie chodzi o klasyczny kalkulator, lecz specjalny kalkulator kalorii, który jest dostępny online. Nie musisz wiedzieć, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ wystarczy wpisać odpowiednie dane, a wynik sam się wyświetli.

Zdrowe nawyki żywieniowe krok po kroku

Zdrowe nawyki żywieniowe nie oznaczają jedzenia wyłącznie warzyw. Możesz cieszyć się pełnią różnych smaków, a nawet odkrywać nowe horyzonty kulinarne.

Nasze nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat, dlatego czasem trudno je zmienić, jeżeli nie są najlepsze. Można to jednak zrobić stopniowo. Pamiętaj, że dobre nawyki żywieniowe będą Ci służyć przez całe życie. Sprawią, że nie będziesz mieć problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Jeżeli chcesz wykorzenić złe nawyki żywieniowe, zobacz smaczne przepisy: https://centrumrespo.pl/przepisy/. Przekonasz się, że możesz jeść również słodycze. Są w wersji o obniżonej kaloryczności, ale smakują równie wybornie co tradycyjne albo jeszcze lepiej. Zastanawiasz się, jak zmienić nawyki żywieniowe? Wprowadzaj zmiany stopniowo.

Szybkie odchudzanie - czy to dobra zmiana?

W świecie natychmiastowej dostępności wielu rzeczy łatwo zwieść się złudzeniu, że szybkie odchudzanie jest dobre. Oczywiście dieta może spowodować utratę kilogramów w krótkim czasie, ale nie jest to zdrowe i zwykle kończy się ponownym przybraniem na wadze. W rezultacie znowu potrzebne będzie szukanie sposobu, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Zamiast sprawdzać, czy zadziała dieta na szybkie odchudzanie, wprowadź zdrowy sposób żywienia, który zapewni Ci wymarzoną sylwetkę na wiele lat. Zyskasz też gwarancję dobrego samopoczucia, ponieważ zapewnisz organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. v

Artykuł sponsorowany
Fot. Freepik

Wczytaj więcej
Nasze magazyny