Cała prawda o Ozempicu na odchudzanie

W ostatnich latach zrobił furorę. Ci, którzy próbowali bezskutecznie schudnąć, w tym celebryci, okrzyknęli go cudownym środkiem, który likwiduje nadprogramowe kilogramy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Czy właśnie jesteśmy świadkami rewolucji w walce z nadwagą i otyłością? A może Ozempic wcale nie jest ani aż tak skuteczny, ani – co gorsza – bezpieczny jako lek na nadwagę?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Saxenda, Ozempic, Victoza, Mysimba czy Orlistat i inne podobne leki na utratę wagi biją ostatnio rekordy popularności w wyszukiwarkach internetowych. Bez problemu znajdziesz także posty w social mediach, które okraszone są hashtagami w postaci nazw ww. leków. Dla przykładu, wpisując w wyszukiwarkę IG #ozempic, zobaczysz ponad 112 tyś. postów, a ilość wyświetleń jest ledwo policzalna. To tylko częściowo nakreśla skalę ich popularności. Elon Musk, Opra, Kardashianki, Adele to jedynie przykłady celebrytów, którzy przyznają, że za metamorfozami ich sylwetek stoi stosowanie cudownego specyfiku. Nic więc dziwnego, że w ślad za nimi idzie coraz większa rzesza zwolenników, kuszonych spektakularnymi i łatwymi w osiągnięciu efektami. Czym właściwie jest ten cudowny zastrzyk? Czy to remedium dla każdego? Sprawdzamy to i pokazujemy jego jasną i ciemną stronę.

Co to jest Ozempic?

Ozempic (semaglutyd) to lek, który pierwotnie został zatwierdzony jako terapia dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2 w celu regulowania poziomu cukru we krwi. Jednak w ostatnich latach zyskał popularność jako potencjalne narzędzie w walce z otyłością i nadwagą. Ozempic należy do klasy leków nazywanych analogami glukagonopodobnymi peptydów 1 (GLP-1). GLP-1 to hormon wydzielany naturalnie w jelitach po spożyciu posiłku. Jego główną funkcją jest regulowanie poziomu cukru we krwi poprzez stymulowanie wydzielania insuliny i spowalnianie opróżniania żołądka, co wpływa na uczucie sytości. Dzięki niemu zmniejsza się nam apetyt, a co za tym idzie - zmniejszeniu ulega także ilość przyjętych kalorii.

Główną funkcją leku Ozempic jest regulowanie poziomu cukru we krwi. To nie jest lek przeznaczony do walki z otyłością!

Czy Ozempic jest bezpiecznym środkiem odchudzającym?

Mimo obiecujących wyników i faktycznej utraty kilogramów, stosowanie Ozempicu nie jest pozbawione ryzyka. Może on wywoływać pewne skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha - to te łagodniejsze z nich, nierzadko bowiem możemy nabawić się nawet zapalenia trzustki, problemów z nerkami czy pęcherzykiem żółciowym.

Dla mnie jako dietetyka klinicznego stosowanie Ozempicu jako środka odchudzającego jest nieporozumieniem, ponieważ lek ten pierwotnie był przeznaczony dla pacjentów z cukrzycą i do tego jest przeznaczony. Jestem w stanie zrozumieć, że „tonący brzytwy się chwyta” i że efekty, które powoduje, dla wielu osób od dawna borykających się z problemem nadmiernych kilogramów, są niezwykle kuszące. Warto jednak uruchomić zdrowy rozsądek i nie narażać organizmu na szkody tylko po to, by móc znów zmieścić się w ukochane dżinsy. Naprawdę jest wiele skutecznych, ale bezpiecznych sposobów na utratę wagi. Eksperymentowanie z lekami, które mają przynieść szybki i spektakularny efekt, to droga na skróty, za którą można słono zapłacić – własnym zdrowiem.

Moda na odchudzanie lekami takimi jak Ozempic jest niebezpiecznym trendem nie tylko dlatego, że szkodzi zdrowiu. Ogranicza też dostęp do leków dla tych, którzy naprawdę ich potrzebują - osób chorych na cukrzycę.

Ozempic na odchudzanie nie będzie wkrótce dostępny

Niestety, przez stale rosnącą popularność tego leku jako remedium na odchudzanie, osoby chore na cukrzycę, które potrzebują go w pierwszej kolejności, mają coraz większe trudności z zakupem leku w aptekach. W związku z tym czarny rynek również zyskuje na popularności, a sprowadzanie leku z innego kraju w celu zdobycia tego środka do odchudzania jest coraz częstszym procederem. Jest to posunięcie nielegalne i niesie za sobą ogrom konsekwencji.

W związku z powstałym trendem i modą na Ozempic Resort Zdrowia podjął pewne kroki, mające na celu uregulowanie całej machiny i przywrócenie dostępności tego leku na cukrzycę dla osób, które faktycznie go potrzebują – czyli osób chorych na cukrzycę typu 2. W nowelizacji ustawy refundacyjnej znajdują się przepisy, które mają ograniczyć możliwość kupowania leków przeciwcukrzycowych przez osoby, które nie mają takich wskazań. W przypadku przyjęcia ustawy, zmiany wejdą w życie 1 listopada 2023 roku.

Berberyna – nowa następczyni Ozempicu?

Ostatnimi czasy pojawiają się doniesienia, że być może warto przyjrzeć się alternatywom, takim jak berberyna. Jest to naturalny związek roślinny o potencjalnych właściwościach zbliżonych do leków takich jak Ozempic. Berberyna to związek chemiczny występujący naturalnie w wielu roślinach, takich jak berberys, kurkuma, złocieniec czy hydrastis kanadyjski. Od wieków jest używana w medycynie tradycyjnej, szczególnie w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, ze względu na jej potencjalne korzyści zdrowotne, w tym zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi i wpływ na procesy metaboliczne.

Badania naukowe przeprowadzone na berberynie sugerują, że może ona pomagać w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi poprzez poprawę wrażliwości na insulinę i ograniczenie wchłaniania glukozy. Ponadto, berberyna może wpływać na aktywność enzymów związanych z metabolizmem tłuszczów, co może przyczynić się do utraty masy ciała. Czyli w zasadzie mogłaby być zastępstwem dla Ozempicu. Trzeba jednak pamiętać, że berberyna, podobnie jak wiele naturalnych związków, nie jest pozbawiona skutków ubocznych i może oddziaływać z innymi lekami. Zanim zdecydujesz się na stosowanie berberyny jako suplementu, warto tę decyzję porządnie przemyśleć i najlepiej skonsultować ją ze specjalistą.

Wszyscy byśmy chcieli, aby proces odchudzania trwał krótko i nie był tak męczący i mozolny. Niestety, wszelkie alternatywne sposoby wiążą się ze sporym ryzykiem wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Jedynym potwierdzonym w 100% sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest zrównoważona, dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna dopasowana do naszego stanu zdrowia. Tutaj znajdziesz szereg przydatnych informacji, które pomogą Ci pozbyć się nadmiaru kilogramów w sposób zdrowy, skuteczny i bez niepotrzebnego ryzyka. Pamiętaj, że „magiczne pigułki” Cię nie wyręczą!

Bibliografia
  • DOI: https://doi.org/10.25121/PF.2019.20.3.216 *Małgorzata Kania-Dobrowolska, Justyna Baraniak Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości Selected herbal plants used in supported treatment of obesity
  • Rola berberyny w terapii otyłości i zaburzeń metabolicznychAnna Koperska, Paweł Bogdański, Monika Szulińska Forum Zaburzeń Metabolicznych 2021;12(2):76-81
  • Dlaczego berberyna, modny suplement diety, nie jest "ozempicem natury". - The Washington Post
  • Tolentino, Jia. "The Ozempic Era." The New Yorker, vol. 99, no. 6, 27 Mar. 2023, p. 20. Gale Academic OneFile, link.gale.com/apps/doc/A749834342/AONE?u=anon~2587f8c9&sid=googleScholar&xid=145df725. Accessed 19 Aug. 2023
  • https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Diabetologia/Ozempic-nie-dla-wszystkich-W-planach-duze-ograniczenia-w-sprzedazy,248600,1016.html
Autor publikacji:
Małgorzata Kujda

Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i SGGW. Na co dzień prowadzę klinikę medycyny stylu życia w Warszawie. Moją pasją jest zdrowe żywienie i nowoczesne metody bezinwazyjnego modelowania sylwetki. Z uwagą śledzę nowe trendy w tych dziedzinach i tropię wszelkie szkodliwe dla zdrowia mity z nimi związane. W wolnym czasie uwielbiam sięgać do skrzynki z narzędziami i angażować się w różnorodne projekty remontowo-renowacyjne.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny