Czy otyłością można się zarazić?

Zaobserwowano, że ptaki zakażone pewnym wirusem, przybierają na wadze. Czy w przypadku ludzi takie zjawisko również jest możliwe?

07 sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Adenowirusy, które wywołują m.in. przeziębienie, biegunkę lub infekcje oka, mogą być odpowiedzialne również za niektóre przypadki otyłości. Zdaniem Nikhila Dhurandhara, który zaobserwował taką zależność u kur w Indiach, wirusy prawdopodobnie atakują tkankę tłuszczową i zmuszają ją do rozrostu.

Według Dhurandhara chodzi konkretnie o adenowirusa-36. Przeciwciała ukierunkowane na niego wykryto u 30% osób otyłych i 5% ochotników z prawidłową wagą biorących udział w pewnym amerykańskim badaniu1.

Wilmore Webley z Uniwersytetu Massachusetts Amherst skupił się natomiast na poszukiwaniach samego wirusa. W tym celu wykorzystał tkankę z piersi kobiet. Okazało się, ze adenowirus-36 był obecny w 80% próbek pobranych od otyłych ochotniczek i 19% od pań z prawidłową wagą2.

Natomiast w innym, nieopublikowanym badaniu, udowodniono, że obecność adenowirusa-36 przyspiesza proces namnażania komórek raka piersi. Niewykluczone więc, że jest to kolejny wirus, który odgrywa ważną rolę w rozwoju komórek nowotworowych, jak to ma miejsce w przypadku raka szyjki macicy i raka wątroby3.

Bibliografia

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23506525
  2. Conference: ASM 2015, At New Orleans, Louisiana, Volume: 115th General Meeting; https://www.researchgate.net/publication/278405475_Evaluating_the_Role_of_Human_Adenovirus_Infection_in_Obesity_and_Breast_Cancer_Risk
  3. Clare Wilson, "Is a virus causing obesity?", New Scientist, 28 July 2018
Wczytaj więcej
Nasze magazyny