Dawcy faktyczni uratowali życie 10-letniej Hani. Bohaterowie Fundacji DKMS.

Bez względu na dystans łączą nas geny! Dawcy faktyczni i 10-letnia Hania bohaterami kampanii społecznej Fundacji DKMS.

Artykuł na: 6-9 minut

Na szczęście w pomaganiu nie przeszkadza żaden dystans — mówi Hania, bohaterka kampanii społecznej Fundacji DKMS, która dwukrotnie stanęła do walki z białaczką. W trakcie leczenia hematoonkologicznego musiała zmierzyć się również z infekcją Covid-19. Wygrała starcie z trudnymi przeciwnikami, a nowotwór krwi pomógł jej pokonać niespokrewniony Dawcy szpiku. Dzięki niemu Hania żyje. W nowej kampanii Fundacji DKMS udział wzięli również Dawcy faktyczni – osoby, które bezinteresownie podarowały komuś szansę na życie.

8 Dawców faktycznych – 8 szans na życie!

Nie można wyobrazić sobie lepszych ambasadorów idei dawstwa szpiku niż Pacjenci, którzy wygrali z nowotworem krwi, jak również Dawcy, dzięki którym osoby potrzebujące przeszczepienia krwiotwórczych komórek otrzymały szansę na życie. W najnowszej kampanii społecznej Fundacji DKMS udział wzięło ośmiu Dawców faktycznych. Dawcy i Prezes Fundacji

Ania oddała krwiotwórcze komórki macierzyste dla małej dziewczynki z Anglii 6 lat po rejestracji w bazie Dawców. Małgosia 7 lat po dołączeniu do Fundacji DKMS podarowała szansę na życie dorosłemu mężczyźnie z USA. Do Sylwii telefon z informacją, że ktoś potrzebuje jej pomocy, zadzwonił po dwóch latach od odesłania pakietu – nie wahała się i pomogła dorosłemu mężczyźnie z Anglii. „Bliźniakami genetycznymi” Dominika i Kuby okazali się dorośli mężczyźni z Francji – obaj otrzymali woreczek z życiem od Dawców z Polski. Radek oddał cząstkę siebie dorosłemu mężczyźnie z Niemiec, Sebastian kobiecie z Polski, a komórki macierzyste Michała poleciały do USA, by uratować życie dorosłego mężczyzny.

Dwukrotna walka Hani z białaczką

Hania – uśmiechnięta, rezolutna 10-latka marzy o tym, żeby zostać aktorką, piosenkarką, spotkać Ewę Farną, której jest ogromną fanką, i wystąpić w telewizji śniadaniowej. Marzenia o występach zaczęły się spełniać, bo właśnie została bohaterką kampanii społecznej Fundacji DKMS. Hania wie, że wzięła udział w czymś ważnym i potrzebnym. Jak sama mówi – kampania pokazuje ludziom, że oddanie szpiku komuś nie jest takie straszne.

O swoim Dawcy mówi — bohater. Nie raz zastanawiała się nad tym, jak wygląda. Bardzo chciałaby go poznać, porozmawiać i podziękować, bo dzięki niemu – jest.

To właśnie niespokrewniony Dawca szpiku pomógł Hani wygrać z nowotworem krwi. W wieku 7 lat Hania zachorowała na białaczkę. Spędziła rok w szpitalu. Gdy wszyscy myśleli, że jest już zdrowa, choroba wróciła, a wraz z nią kilkumiesięczny pobyt na oddziale hematologicznym – z dala od koleżanek i ukochanego pieska Florka. Wtedy też okazało się, że jedyną szansą dla Hani jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Udało się – znalazł "bliźniak genetyczny", którego krwiotwórcze komórki macierzyste pomogły dziewczynce pokonać białaczkę. 

Hania, zapytana o to, kto dawał jej siłę, z pewnością i uśmiechem odpowiada – Mama, dziadkowie i Florek. Florek jest moim pieskiem. Dwa tygodnie po tym, jak wzięliśmy Florka, okazało się, że mam wznowę. Musiałam się z nim rozstać, gdy on był jeszcze małym szczeniaczkiem. Było mi bardzo smutno z tego powodu, bo ominął mnie ten najfajniejszy czas, gdy ma się pieska i można go wszystkiego uczyć – dodaje Hania. Hania z mamą Asią

Michał i „bliźniak genetyczny” z USA

Michał jest jednym z ośmiu Dawców faktycznych, którzy wzięli udział w kampanii Fundacji DKMS. Gdy tylko skończył 18 lat, zarejestrował się jako potencjalny Dawca szpiku. Telefon z Fundacji DKMS zadzwonił bardzo szybko, bo już około trzy tygodnie po otrzymaniu przez Michała karty Dawcy. Podczas rozmowy usłyszał wtedy, że ktoś potrzebuje jego pomocy. Do pobrania doszło kilka miesięcy później. Michał oddał krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej dla mężczyzny z USA. Niestety, po dwóch latach od transplantacji otrzymał informację, że Biorca zmarł, ale wie, że dzięki jego decyzji — i cząstce siebie, którą mu wtedy podarował — dał mu szansę na kilka dodatkowych chwil z rodziną.

Pamiętam, że kiedyś na polskim omawialiśmy tekst, w którym było zdanie, mówiące o tym, że pomagając jednemu człowiekowi, nie zmienimy całego świata, ale możemy zmienić świat tej osoby. Tym właśnie kieruję się w życiu, bo naprawdę warto pomagać. Zostałem Dawcą szpiku – dla mnie to był tylko jeden dzień w klinice, po którym wróciłem do domu, a dla mojego Biorcy szansa na życie. – Michał, Dawca faktyczny

Po zakończeniu donacji czułem spokój i radość. Było już po wszystkim, a mój szpik miał zaraz opuścić kraj i polecieć do mojego "bliźniaka genetycznego". Niesamowite uczucie. Czułem też spełnienie, bo w momencie, w którym ktoś potrzebował mojej pomocy, nie odmówiłem. Zostanie Dawcą szpiku zmieniło we mnie postrzeganie świata. Pokazało mi, jak niewiele trzeba zrobić, żeby pomóc na niewyobrażalną skalę. Wystarczą chęci i chwila czasu, bo sama procedura nie jest skomplikowana, a oddanie komórek zupełnie nie boli – dodaje Michał.

Społeczność Dawców Fundacji DKMS

Aktualnie w bazie potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS jest ponad 1,7 mln osób, które wyraziły chęć pomocy osobom, cierpiącym na nowotwory krwi. Spośród nich już 9442 faktycznych dało szansę na życie swoim "bliźniakom genetyczny" – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dawcy szpiku – faktyczni i potencjalni – tworzą ważną społeczność, którą łączy bezinteresowna chęć pomocy drugiej osobie. Każdego dnia udowadniają, że idea dawstwa szpiku nie ma granic i mimo tego, iż czasami dzielą nas tysiące kilometrów, to łączy nas coś wyjątkowego – podobieństwo genetyczne. Hania i Dawcy

Dawcy faktyczni z bazy Fundacji DKMS pozostają z nami w kontakcie, propagują ideę dawstwa szpiku. W Klubie Dawcy jest ponad 1400 osób, które pomimo tego, że już dały komuś szansę na życie, nadal chcą angażować się w działania z fundacją i pokazywać, jak relatywnie niewiele trzeba zrobić, by odmienić czyjeś życie. Dlatego właśnie nie mogło zabraknąć Dawców faktycznych w najnowszej kampanii Fundacji DKMS. To są wspaniali ambasadorowie idei, która ratuje życie Pacjentów hematoonkologicznych na całym świecie – podsumowuje Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1777922 osób (lipiec 2021), spośród których 9442 osób (lipiec 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Informacja prasowa

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny