Organy nadzoru zdrowotnego dotychczas blokowały producentów przed oświadczeniami o korzyściach zdrowotnych flawonoidów, ponieważ wszystkie przeprowadzone badania były oparte na zbyt małej grupie badanych. Jednakże wszystko może się zmienić po ostatnich badaniach przeprowadzonych przez naukowców z University of East Anglia.
Ich analizy bowiem objęły aż 171 490 kobiet w wieku między 25 a 55 rokiem życia, które były obserwowane ponad 30 lat. Po tak długim czasie obserwacji naukowcy są w stanie wskazać bezpośredni związek między flawonoidami spożywanymi w napojach a rozwojem ryzyka zachorowania na raka jajników.
Flawonoidy występują w dwóch formach: jako flawony - występujące w herbacie, czerwonym winie oraz jabłkach lub winogronach; oraz jako flawanony, które zawierają owoce cytrusowe i soki z tych owoców.
Naukowcy uważają, że wprowadzenie flawonoidów do diety jest bardzo łatwe i może skutkować długoterminowymi korzyściami zdrowotnymi.
Rak jajnika jest piątym nowotworem pod względem śmiertelności. Każdego roku w Wielkiej Brytanii jest diagnozowanych 6,5 tys. nowych przypadków, a USA liczba ta się aż 20 tys.