Rak to ogólne pojęcie na grupę chorób o różnym podłożu i przebiegu oraz podatności na terapię. Ponieważ jednak nadal pozostaje on zagadką i jedną z głównych przyczyn śmierci w ogólnoświatowej populacji, eksperci nie szczędzą działań, których celem byłoby stworzenie skutecznej na każdym polu metody profilaktyki i leczenia.
Kilka tygodni temu grupa naukowców z Cambrigde ogłosiła, że udało im się znaleźć aż 600 nowych punktów, w które będą starali się uderzyć lekami.
Efekt ich pracy opiera się na badaniach 30 różnych odmian raka. Eksperci wyhodowali z nich w warunkach laboratoryjnych aż 300 guzów. Następnie przyjrzeli się 20 tys. genów, które należały do materiału DNA tych nowotworów i wyodrębnili z nich 6 tys., które byłyby podatne na leki przeciwnowotworowe. Wiele z tych genów można znaleźć również w zdrowych komórkach organizmu, dlatego naukowcy nie poprzestali na tym. Wreszcie przygotowali listę 600 genów charakterystycznych dla raka i podatnych na ewentualną terapię.
To dobra wiadomość: nowe kierunki w terapii pozwolą lepiej poznać wroga i przygotować skuteczniejsze metody walki z nim.