9 objawów raka prostaty

Rak prostaty jest drugim śmiertelnym nowotworem wśród mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, po raku skóry. Również w Polsce pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, opóźniając moment diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Artykuł na: 2-3 minuty

1. Parcie na pęcherz lub też dodatkowe oddawanie moczu po opróżnieniu pęcherza. Jeśli wiesz, że oddałeś już wszystko, a mimo to wciąż czujesz ucisk - skontaktuj się z lekarzem. U niektórych pacjentów daje się zauważyć odmienny objaw: brak uczucia kontroli nad moczem.

2. Ból podczas oddawania moczu. Może to być również objaw zapalenia dróg moczowych, dlatego nigdy nie należy go ignorować. Każda wcześnie wykryta infekcja zwiększa szanse na wyleczenie.

3. Krew w moczu. Nie pojawia się ona u każdego pacjenta, ale jeśli już dojdzie do krwiomoczu, skontaktuj się z lekarzem niezwłocznie. Krwiomocz jest również objawem raka nerki.

4. Popuszczanie moczu. Wielu panów wstydzi się rozmawiać o nietrzymaniu moczu. Tymczasem to ważny objaw, którego nie należy bagatelizować.

5. Problemy z erekcją. Zbyt krótki wzwód lub jego brak są objawem wielu problemów, w tym raka prostaty. Na szczęście z zaburzeniami erekcji można walczyć przy pomocy specjalnych ćwiczeń. Nie znaczy to jednak, że powinieneś zrezygnować z wizyty u lekarza.

6. Zaparcia. To objaw nie tylko raka prostaty, ale też wielu chorób jelitowych, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna. Koniecznie opowiedz o tym lekarzowi, zwłaszcza jeśli nie miałeś wcześniej problemów z wypróżnianiem.

7. Ból w dolnym odcinku pleców. Może on wiązać się z nieprawidłową pozycją podczas siedzenia, ale też z zaawansowaną chorobą nerek lub rakiem prostaty. Leki przeciwbólowe nie rozwiążą prawdziwego problemu, a jedynie zamaskują jego objawy.

8. Nokturia. Silna potrzeba odwiedzenia toalety w nocy, zwłaszcza jeśli łączy się z parciem na pusty pęcherz lub krwiomoczem, to wskazanie do niezwłocznej wizyty u lekarza.

9. Krew w nasieniu. To jeden z wyraźniejszych objawów raka prostaty, ale nie obserwuje się go u każdego pacjenta.

To, że nie doświadczasz wszystkich objawów, nie oznacza, że jesteś zdrowy. Umów się na wizytę u lekarza i opowiedz mu o symptomach. Być może w ten sposób uchronisz się przed śmiertelną chorobą.

https://www.nhs.uk/conditions/prostate-cancer/symptoms/

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny