Czy maseczki skutecznie chronią nas przed zachorowaniem na COVID-19?

Wszyscy je nosimy, tymczasem wcale nie jest pewne, że maseczki są skuteczne w zatrzymywaniu pandemii koronawirusa.

Artykuł na: 4-5 minut

W noszeniu maseczki podczas pandemii covid-19 jest coś pokrzepiającego. Skoro ją noszę, i wszyscy dookoła mnie również, to z pewnością przyczyniamy się do zatrzymania transmisji i rozprzestrzeniania się wirusa, czyż nie?

Żyjemy w błogim przekonaniu, że tak jest i że dzięki naszym maseczkom jesteśmy bezpieczniejsi. Tymczasem, gdy przyjrzymy się nim pod mikroskopem, sprawy nie przedstawiają się już tak optymistycznie.

Wirus jest wielkości zaledwie jednej dziesięciotysięcznej szerokości ludzkiego włosa. Z łatwością przenika więc przez materiał standardowej maseczki, czy to chirurgicznej, bawełnianej, czy uszytej z innej tkaniny.

Koronawirus wywołujący chorobę covid-19, przenoszony jest przede wszystkim drogą kropelkową przez powietrze. Tymczasem maseczki ochronne z materiału mają pory o dużej wielkości a do tego źle przylegają do twarzy, przez co ok. 90% kropelek przedostaje się przez nie.

Nie jest zatem zaskoczeniem, że badacze mają trudności ze znalezieniem dowodów na skuteczność noszenia maseczek, zaś amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) odkryły, że 70% ludzi zakażonych koronawirusem zapewniało, że zawsze nosili maseczkę1.

Anonimowa grupa dziennikarzy i naukowców o nazwie Swiss Policy Research przygotowała wykres dla 8 krajów i 3 stanów w USA, z którego wynika, że po wprowadzeniu nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej liczba przypadków covid-19 tak naprawdę wzrosła2.

Jednak nie ma się co łudzić, że coś się zmieni. Maseczki będą obowiązkowe jeszcze przez długi czas. Przecież dzięki nim czujemy się bezpiecznie, a rządzący mogą się pochwalić, że coś robią – a w czasach zarazy czy wojny, emocje zawsze wygrają z racjonalnym myśleniem.

Jak wprowadzenie nakazu noszenia maseczek wpłynęło na zachorowania na COVID-19?

Liczba przypadków covid-19 wzrosła, gdy wprowadzono nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Grupa Swiss Policy Research przeanalizowała sytuację przed i po wprowadzeniu nakazu w 8 krajach i 3 stanach USA.

Wykres przedstawia, że obowiązek noszenia maseczek nie sprawił, że liczba zakażeń spadła (wyrażona w dziennej liczbie przypadków na milion mieszkańców). Wykres przedstawiający, że obowiązek noszenia maseczek nie sprawił, że liczba zakażeń covid-19 spadła

Bibliografia
  • MMWR Morb Mortal Wkly Rep, 2020; 69: 1258–64
  • Swiss Policy Research, July 2020. swprs.org/face-masks-evidence
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 5/2021
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny