COVID-19: Wyziębienie organizmu jest bardzo niebezpieczne

Ryzyko zakażenia koronawirusem jest największe przy zimnym, wilgotnym lub nawet mglistym i zanieczyszczonym powietrzu w miejscach z dużymi skupiskami ludności, a przebieg choroby jest w takich warunkach najgorszy.

28 październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Latem 2020 r. mieliśmy w Europie wiele przypadków covid-19, ale bardzo mało zgonów. Dlaczego? Zdaniem niektórych badaczy przebieg choroby jest bardzo zróżnicowany w zależności od regionu i pory roku. I latem jest o wiele łagodniejszy niż w zimie (wyjątek stanowią Stany Zjednoczone, gdzie powszechne użycie klimatyzatorów zamienia lato w zimę). Tak dzieje się przy wszystkich zakażeniach dróg oddechowych, łącznie z grypą.

Wskaźnik zgonów, gdy jest ciepło, jest zawsze o wiele niższy, ponieważ błony śluzowe nie są wtedy narażone na tak duże wahania temperatur. Region odgrywa również bardzo istotną rolę w kontekście zachorowań. W chińskim Wuhan było szczególnie dużo przypadków śmiertelnych. Ten obszar w chłodnych porach roku pokrywa zimna mgła, ponieważ jest tam dużo zbiorników wodnych, a na dodatek przepływa tamtędy najdłuższa rzeka Chin – Jangcy. W czasie rozprzestrzeniania się wirusa nad tym obszarem unosił się także gęsty smog.

Mgła w połączeniu ze smogiem sprzyjała wywoływaniu ciężkiego przebiegu choroby, wirus może się bowiem przytwierdzać do cząsteczek smogu, przedostawać z nim do płuc i tam wywoływać zapalenie oraz burzę cytokinową. To powoduje szczególnie ciężki przebieg choroby, podczas gdy zakażenia koronawirusem, który nie dotarł do płuc, są prawie w ogóle niezauważane.

Podobnie w zimie niekorzystna jest pogoda na północy Włoch, w Lombardii z Niziną Padańską i wielkimi jeziorami, takimi jak Lago di Garda. Zdaniem badaczy zimne, wilgotne i zanieczyszczone powietrze zalegające stacje i tunele metra w Madrycie, Nowym Jorku, Londynie i Paryżu spowodowało dodatkowe szybkie rozprzestrzenianie się wirusa.

Problematyczny jest oprócz tego chłód sam w sobie. Wyziębione gardło czy zimne stopy skutkują bowiem zmniejszonym ukrwieniem błon śluzowych, prowadząc do znacznego miejscowego upośledzenia pracy układu odpornościowego. Podobny efekt mają gwałtowne spadki temperatury, gdy wychodzimy na zewnątrz z ciepłych domów.

Duże różnice temperatury stanowią rodzaj szoku dla błon śluzowych gardła i nosogardzieli, a także płuc. Z tego względu powinny one być stale utrzymywane w cieple. Dotyczy to także stóp, których schłodzenie może wywołać przeziębienie.

Tekst redakcyjny
Źródło: Anbound (2020): ‘Polluted Air’ Could Be An Important Cause Of Wuhan Pneumonia – OpEd.
URL: (02.03.2020) www.eurasiareview.com/01022020- polluted-air-could-be-an-importantcause- of-wuhan-pneumonia-oped/

Wczytaj więcej
Nasze magazyny