Suplementy na mocne kości

Niedawno przeszłam dość łagodną menopauzę, zatem przykładam teraz szczególną uwagę do stanu moich kości, aby uniknąć osteoporozy. Chodzę na siłownię, regularnie przyjmuję suplementy wapnia i witaminy D oraz stosuję zdrową dietę, a mimo to w ciągu ostatnich 10 miesięcy 3 razy zdarzyło mi się złamanie kości. Dlaczego tak się dzieje? Czy robię coś nie tak?

24 styczeń 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Robi Pani wszystko tak, jak należy, choć zabrakło jednego bardzo ważnego elementu hamującego rozwój osteoporozy. Ten nowy sposób na kruche kości odkryto dopiero niedawno, nic dziwnego zatem, że mogła Pani o nim nie wiedzieć. Co istotne, opiera się on wyłącznie na medycynie naturalnej.

Brakujący element

Nasze kości ulegają ciągłemu rozpadowi w wyniku działania komórek usuwających starą i zniszczoną tkankę kostną. Proces ten nazywa się resorpcją, a "niszczycielskie" komórki to osteoklasty. Inne komórki, osteoblasty i osteocyty, pełnią funkcję kościotwórczą. Budują one kości od podstaw, zaopatrując je w tzw. matrycę kostną, czyli organiczną substancję zewnątrzkomórkową, w którą wchłaniane są minerały nadające kościom twardość i gęstość.

Z biegiem lat resorpcja zaczyna przeważać nad procesami kościotwórczymi, co skutkuje pogorszeniem ogólnego stanu kości. Coraz wątlejsza budowa matrycy kostnej prowadzi zaś do sukcesywnego osłabiania struktury kości.

Gdy już do tego dojdzie, standardowo zalecane przez lekarzy zażywanie większej ilości minerałów doprowadzi do nadmiernej mineralizacji i utwardzenia niekompletnie uformowanej matrycy kostnej, paradoksalnie jeszcze bardziej narażając kości na uszkodzenia.

Co gorsza, medycyna konwencjonalna zaleca bisfosfoniany - leki teoretycznie zapobiegające osteoporozie, które przy dłuższym stosowaniu mogą powodować złamania poprzez zaburzenie struktury kości (zbytnie utwardzenie powoduje jej łamliwość)1.

Jakość kontra gęstość

Oznacza to, że wytrzymałość kości zależy nie tylko od ich gęstości, ale też od tego, na ile spójnie zbudowane jest ich "rusztowanie". Do tego potrzebny jest naturalny bodziec, który na powrót skłoni organizm do poprawnego i pełnego budowania matrycy kostnej. Niestety, ani bisfosfoniany, ani żadne suplementy nie są w stanie tego uczynić.

Taka "modernizacja" tkanki kostnej zależy w dużej mierze od czynników genetycznych, diety, wieku oraz pewnych leków, np. kortykosteroidów. Hamują ją zaś brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i inne przejawy niewłaściwego stylu życia oraz funkcje anatomiczne i ogólny stan zdrowia. Choroby zakaźne i te charakteryzujące się stanem zapalnym, zaburzenia gruczołów przytarczycznych oraz gospodarki insulinowej, a także nadmiar tkanki tłuszczowej również wywierają niekorzystny wpływ na zdolność organizmu do odbudowania mocnych struktur kostnych.

Dobra wiadomość jest taka, że opublikowane niedawno badania wykazały, iż zarówno zioła, jak i pewne witaminy mogą pozytywnie oddziaływać na modernizację kości.

Chmiel

Zredukowane izo-alfa-kwasy to pochodne substancji znajdujących się w wyciągach chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus). Działają one jak enzymy selektywne, tzw. kinazy, które katalizują przeniesienie grup fosforanowych z pożywienia do innych struktur molekularnych oraz wzmagają czynność cząsteczek kluczowych dla zdrowia kości. Obie te funkcje sprzyjają modernizacji kości2.

Berberyna

Jak wykazały badania, berberyna (otrzymywana z korkowca amurskiego, Phellodendrom amurense) hamuje resorpcję, czyli proces rozpadu kości3. Podczas pewnego eksperymentu na zwierzętach berberyna podawana drogą doustną powstrzymywała utratę gęstości struktur mineralnych tkanki kostnej w obrębie kręgów lędźwiowych. Sugeruje to, że substancja ta ogranicza funkcjonalność osteoklastów i wynikłą z niej resorpcję - a przynajmniej miało to miejsce u szczurów4. Podejrzewa się również, że berberyna pobudza organizm do produkcji osteoblastów, czyli "budowniczych" kości5.

Zwalcza przy tym mikroorganizmy, które mogą wywierać szkodliwy wpływ na stan kości, takie jak ameba, riketsja, Leichmania oraz bakterie szczepów Chlamydia6.

Od dawna wiadomo, że berberyna jest substancją nietoksyczną7, jednak dla pewności zalecam, aby nie przyjmować jej w ciąży i podczas karmienia piersią.

Witamina D3

Substancja ta nie tylko pomaga organizmowi wchłaniać niezbędny w procesie mineralizacji wapń, ale też gra istotną rolę w odnowie tkanki kostnej. Jej niedobory, które zdarzają się zwłaszcza osobom w podeszłym wieku oraz kobietom po menopauzie, idą w parze ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy i złamań8.

Witamina K

Ta witamina jest ważnym składnikiem odżywczym, pełniącym istotną funkcję w procesie metabolizmu białek kości. Jest zatem niezbędna dla zachowania wytrzymałości i prawidłowej struktury kości oraz masy kostnej, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Regularne przyjmowanie witaminy K2 łączy się ze zwiększoną gęstością mineralną kości. Jak wykazały badania, codzienna suplementacja pomaga je modernizować oraz chronić przed pęknięciami związanymi z wiekiem9.

Jedna uwaga: należy pamiętać, że witamina K wchodzi w reakcję z warfaryną, popularnym lekiem przeciwzakrzepowym. W przypadku jego zażywania lub skłonności do skrzepów krwi należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, ponieważ witamina K zagęszcza krew.

Witamina C

Okazuje się, że profilaktyka osteoporozy to jedno z potencjalnych zastosowań kwasu askorbowego.

Kilka lat temu naukowcy odkryli, że podawanie witaminy C myszom zapobiega u nich utracie gęstości kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, kości udowej i piszczelowej10. Jej duże doustne dawki, dostarczane przez 8 tygodni, aktywnie stymulują formowanie się kości i w ten sposób chronią szkielet gryzoni. Dzieje się tak za sprawą wpływu witaminy C na aktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych) - przyczynia się ona do dojrzewania komórek kostnych i zapewnia odpowiednią mineralizację.

Zdaniem autorów badania wyniki tego eksperymentu nie są wcale szokujące. Od dawna bowiem wiadomo, że niedobory witaminy C mogą powodować szkorbut i kruchość kości, a przyjmowanie jej w dużych dawkach wiąże się z większą gęstością kości u ludzi: u pacjentów w podeszłym wieku, którzy przeszli złamanie, występuje znacznie niższy poziom witaminy C we krwi, niż u tych, którzy go nie doznali, a gęstość mineralna kości jest wyższa u osób uzupełniających jej niedobory11.

Ponadto kwas askorbinobowy uczestniczy w hydroksylacji lizyny i proliny - substancji warunkujących powstawanie kolagenu - dzięki czemu wspomaga regenerację i tworzenie kostniny po przebytych już złamaniach12.

Warto pamiętać, że liposomalna witamina C w przypadku suplementacji charakteryzuje się lepszą przyswajalnością, co pozwala utrzymać na dłużej jej odpowiednie stężenie w miejscu docelowym.

Bibliografia

 1. https://goo.gl/uVXiYE
 2. J Bone Miner Res, 2006; 21: 910–20; Clin Immunol, 2007; 124: 244–57; J Cell Biol, 2007; 176: 877–88
 3. Eur J Pharmacol, 2008; 580: 70–9
 4. Biol Pharm Bull, 1999; 22: 391–6
 5. J Bone Miner Res, 2008; 23: 1227–37
 6. Pizzorno JE, Murray MT. A Textbook of Natural Medicine, vol 1. Seattle, WA: John Bastyr College Publications, 1987: V. Hydras-1-4
 7. Indian J Physiol Pharmacol, 1971; 15: 111–32
 8. Menopause, 2006; 13: 340–67
 9. PLoS Med, 2008; 5: 1–12
 10. PLoS ONE 2012; 7 (10): e47058, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0047058
 11. Scand J Clin Lab Invest 1998; 58 (3): 225-8; J Bone and Min Res 2001; 16 (1): 135-140; J Epid and Comm Health. 1997; 51 (5): 479-485
 12. J. Orthop. Trauma Surg. Rel. Res. 2010; 1: 42-58
Wczytaj więcej
Nasze magazyny