Szkielet, podobnie jak mięśnie, staje się silniejszy, gdy utrzymuje się aktywność fizyczną. Może ona wspomóc opóźnienie tempa związanej z wiekiem utraty masy kostnej. Wybieraj aktywności wykorzystujące Twoją masę ciała w połączeniu z ćwiczeniami oporowymi (np. treningiem siłowym). Nawet najłatwiejsze ruchy mogą wspierać kości. Wypróbuj delikatne pompki przy ścianie, aby wzmocnić nadgarstki i biodra, oraz stawanie na jednej nodze przez minutę 3 razy dziennie – radzi Craig Sale, profesor fizjologii człowieka na brytyjskim Nottingham Trent University.
Aktywność fizyczna podczas menopauzy ma znaczenie
Czy wiesz, że masz w swoim ciele ponad 200 kości? Każda z nich odgrywa istotną rolę. Jednak w czasie menopauzy i po jej zakończeniu kobiety tracą niezbędną masę kostną, zwaną też gęstością kości, co może mieć destrukcyjny wpływ na ich zdrowie. To dlatego na osteoporozę będzie cierpiała 1/3 przechodzących menopauzę kobiet w porównaniu z 1/5 starzejących się mężczyzn. Choroba rozwija się, ponieważ estrogeny odgrywają kluczową rolę w regulacji równowagi kostnej. Kiedy w czasie menopauzy w organizmie kobiety zaczyna ich brakować, nasila się wewnętrzna reakcja zapalna. Dochodzi przez to do rozkładu większej ilości tkanki kostnej w przyspieszonym tempie – mówi farmakolog dr Omar Milhem. Brak prób zapobiegania tym zmianom może wpłynąć na mobilność w starszym wieku.
Według statystyk co druga kobieta po 50. r.ż. dozna złamania kości. Osteoporoza zostanie zdiagnozowana dopiero w przypadku utraty znacznego odsetka masy kostnej. Jednak jej istnienia można sobie nawet nie uświadamiać, dopóki nie dojdzie do złamania podczas drobnego upadku czy wypadku. Ogólnie rzecz biorąc, kości stają się bardziej kruche i podatne na złamanie. Kręgi tracą zawartość minerałów, przez co każda kość staje się cieńsza. W rezultacie może dochodzić do większego przygarbienia pleców, ugięcia kolan i bioder, a ramiona mogą się zwężać, podczas gdy miednica staje się szersza.
Jak poprawić kondycję kości?
- Zmniejsz spożycie soli Im więcej jej jesz, tym większa utrata wapnia. – Zaledwie 2,3 g sodu usuwa 40 mg wapnia, co potencjalnie zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy – mówi dietetyk Shane Bilsborough. Organizm potrzebuje określonego stosunku sodu do potasu, by utrzymać optymalną kondycję kości, a kiedy wzrasta podaż tego pierwszego pierwiastka, dochodzi do zaburzenia równowagi. Zatem o ile ser to świetne źródło wapnia, o tyle uważaj na to, jakie jego rodzaje wybierasz. – Te zasobne w sól, takie jak roquefort, parmezan, feta i przetworzony żółty ser, nie są tak pożyteczne – mówi prof. Susan Lanham-New, dziekan wydziału nauk o żywieniu brytyjskiego Surrey University.
- Wyjdź na zewnątrz Brytyjskie Royal Osteoporosis Society sugeruje 1-2 razy dziennie dziesięciominutową przechadzkę na dworze w celu zwiększenia poziomu witaminy D w organizmie. – Przy jej deficycie niemożliwe jest wchłanianie kluczowych składników, co prowadzi do słabej mineralizacji kości i zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy – mówi dr Sarah Brewer. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w okresie perimenopauzy. U osób powyżej 50. r.ż. zdolność do syntezy witaminy D przez skórę spada czterokrotnie. – Uważam, że większość dorosłych skorzystałaby na przyjmowaniu dawki 1000 j.m. dziennie, a po 50. r.ż. należy zwiększyć ją do 2 tys. j.m. – mówi dr Brewer.
- Pokochaj miód Amerykańscy naukowcy z Purdue University odkryli, że miód może wspomóc organizm w skuteczniejszym wchłanianiu wapnia. – Zawarte w nim minerały to przede wszystkim wapń, miedź, żelazo i magnez. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że miód nasila wchłanianie wapnia z jelit – mówi chirurg ortopeda Raju Ahluwalia.
- Idź do lekarza Jeśli zauważyłaś, że tracisz wzrost lub się garbisz, Twój lekarz rodzinny powinien ocenić, czy jesteś narażona na rozwój osteoporozy. Może to być spowodowane złamaniami kompresyjnymi w obrębie kręgosłupa wskutek łamliwości kości. Zmartwiona? Porozmawiaj z lekarzem o badaniu gęstości mineralnej kości.
- Sprawdź swoje leki Wiele farmaceutyków, takich jak sterydy, ma negatywny wpływ na metabolizm kości i może powodować wtórną osteoporozę. Środki te stosuje się w terapii chorób, w przebiegu których występuje silna reakcja zapalna, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń. Ich przyjmowanie może powodować kruchość kości i prowadzić do złamań lub pęknięć przy niewielkich siłach, np. wskutek upadku z pozycji stojącej. Inne leki, takie jak aspiryna, utrudniają gojenie kości – mówi Raju Ahluwalia, konsultant w dziedzinie chirurgii ortopedycznej w brytyjskim Lister Hospital. Nigdy jednak nie odstawiaj farmakoterapii, ale zapytaj swojego lekarza rodzinnego o sposoby na minimalizację zagrożeń.
- Zgaś papierosa Badanie przeprowadzone przez amerykańską Feinberg School of Medicine w Chicago wykazało, że w przypadku palaczy z urazami kości gojenie trwało 2 miesiące dłużej niż u osób niepalących. Jest to spowodowane faktem, że nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, więc do kości trafia mniej składników odżywczych. Dowody łączące palenie tytoniu z podwyższonym prawdopodobieństwem wystąpienia złamania są tak silne, że jest ono naukowo potwierdzonym czynnikiem uwzględnionym we FRAX (narzędziu Światowej Organizacji Zdrowia, z wykorzystaniem którego szacuje się indywidualne ryzyko powstania złamania osteoporotycznego w ciągu 10 lat) – mówi Raju Ahluwalia. Najlepsza rzecz, jaką można zrobić dla swoich kości, to rzucenie palenia. Nawet w późniejszym życiu może to pomóc ograniczyć związaną z tym nałogiem utratę masy kostnej.
- Pałaszuj karczochy Każde to warzywo zawiera 72 mg wspomagającego szkielet magnezu i 425 mg potasu. Ludzki organizm obfituje w pierwszy z tych minerałów, a 50-60% jego ilości znajduje się w kościach. Magnez jest niezbędny do rozwoju ich struktury i gwarantuje, że przytarczyce, które wytwarzają istotne dla kondycji szkieletu hormony, pracują prawidłowo.
- Sprawdź swoją postawę Zmniejsz obciążenie kości i nacisk na nie dzięki dobrej postawie. Joga lub pilates wspomogą wzmocnienie mięśni wspierających kręgosłup. Pomyśl też o swojej pozycji w czasie snu. – Leżenie na brzuchu uwydatnia wygięcie u podstawy kręgosłupa i może obciążać jego odcinek lędźwiowy. Podtrzymuj naturalne krzywizny kręgosłupa przez sypianie na boku lub plecach z poduszką pod kolanami – radzi ekspert w dziedzinie snu.
- Jedz suszone śliwki Najnowsze badanie wykazało, że kobiety po menopauzie, które jadły 10 suszonych śliwek dziennie, miały znacznie większą gęstość kości niż grupa kontrolna, która spożywała tylko jabłka – mówi dietetyk Amy Morris. To wzmocnienie szkieletu odbywa się dzięki przeciwutleniaczom, zwanym polifenolami, które wspomagają spowolnienie tempa utraty masy kostnej. – Śliwki są również bogate w ważną dla kości i tkanki łącznej witaminę K – mówi fizjoterapeuta Tim Allardyce.
- Nie pij słodkich, gazowanych napojów Zawarty w nich kwas fosforowy może powodować wzrost poziomu kwasowości krwi. Aby go obniżyć, organizm wyprowadza z kości wapń – mówi Amy.
- Włącz do diety owoce Wszyscy wiemy, że pomarańcze są pełne witaminy C, ale czy wiedziałaś, że to ona tworzy w kościach kolagen, który działa jak klej, zatrzymujący wapń tam, gdzie jest potrzebny? Banany i kiwi zawierają mnóstwo potasu, a śliwki błonnik, zwany inuliną, który wspomaga wchłanianie wapnia. Bądź jednak ostrożna. – Owoce są pełne cukrów, więc niech Cię nie skusi, by przepełnić nimi dietę – ostrzega Tim.
- Unikaj intensywnych diet odchudzających Zdrowa masa ciała jest najlepsza dla kości, ponieważ nadwaga lub otyłość mogą niepotrzebnie obciążać organizm, zwłaszcza stawy kolanowe. Jeśli powinnaś schudnąć, zrób to jednak w zrównoważony sposób. – Intensywne diety odchudzające niosą za sobą możliwość redukcji gęstości mineralnej kości i zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy – mówi Jonathan Tobias, profesor reumatologii na brytyjskim Bristol University.