Zioła na reumatoidalne zapalenie stawów

Złote ciasto, ziołowe napary oraz kąpiele w igliwiu lub okłady z liści jesionu – ziołowe receptury mogą skutecznie wspomagać leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Wśród zielarzy prym wiodą ludzie zakonu – św. Hildegarda z Bingen oraz ojcowie Andrzej Klimuszko, Grzegorz Sroka i Jan Grande. Wszyscy mieli swoje sposoby na leczenie pospolitych i przewlekłych schorzeń. A ich sukcesy w tej materii sprawiają, że opracowane przez nich receptury są stosowane do dzisiaj. Jednak nie ograniczamy się tylko do medycyny monastycznej – zaglądamy też do receptularzy współczesnych zielarzy – dr. Henryka Różańskiego, Sandry Kynes czy Stephena Harroda Buhnera.

Jak leczyć naturalnie reumatoidalne zapalenie stawów?

Najczęściej spotykaną chorobą sta­wów jest reumatoidalne zapalenie stawów, które może być wywołane wirusem lub też innym nieznanym czynnikiem zewnętrznym. Na­ukowcom wciąż jednak nie udało się do końca określić przyczyn wy­stępowania danego typu choroby. Oczywiście pewną rolę odgrywają tu dyspozycja dziedziczna oraz np. przebywanie w chłodnym klima­cie. Najczęściej pierwsze objawy gośćca to długotrwałe bóle stawów, ich zniekształcenie oraz ogranicze­nie ruchomości zajętych stawów.

Zapalenie dotyka na początku bło­nę maziową stawów. Pojawiają się wahania temperatury ciała, wystę­puje bolesność, zaburzenia czyn­ności stawów, obrzęki. Badanie krwi wykazuje przyspieszenie opa­dania krwinek (OB.) Później stan zapalny umiejscawia się w obrębie torebki stawowej i innych tkanek okołostawowych. Z czasem na po­wierzchniach stawowych dochodzi do powstania narośli kostnych. Leczenie gośćca postępują­cego może trwać bardzo długo. W skutecznym zwalczaniu tej choroby konieczne jest leczenie chemioterapeutykami, zioła pełnią tu rolę ochronną przed ujemnymi skutkami leków syntetycznych, które mogą działać niekorzystnie na komórki wątroby i błonę ślu­zową żołądka. Napary i odwary ziołowe chronią przed niepotrzeb­nymi dodatkowymi powikłaniami, jednocześnie zmniejszając stan napięcia systemu nerwowego i zmniejszając uczucie bólu.

Receptury ojca Klimuszki na zapalenie stawów

Jak pisał zakon­nik: „ponieważ zapalenie sta­wów występuje w różnorod­nych postaciach, przeto mie­szanki stosujemy wielorakie”. Do dużego słoja wsyp po 50 g: ziela skrzypu polnego, fioł­ka trójbarwnego, nawłoci i krwaw­nika z kwiatem bzu czarnego, korą wierzby, liściem pokrzywy, melisy i czarnej porzeczki. Dobrze wymie­szaj, a następnie kopiastą łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko pod­grzej i pij 3 razy po szklance 20 min przed posiłkiem. Możesz też dokładnie zmieszać po 50 g: korzenia mniszka lekar­skiego, ziela drapacza, rdestu ptasiego, serdecznika i poziew­nika, liści brzozy i ruty, kwiatów wiązówki i bzu czarnego, kwiato­stanu głogu oraz kory wierzby.

Ojciec Klimuszko zaleca różne receptury ziołowe, ponieważ u każdego zapalenie stawów może przybierać inną postać. W jego mieszankach wykorzystuje się m.in. kwiat bzu czarnego, korę wierzby, pokrzywę, melisę czy rdest ptasi.

Zioła o. Klimuszki na gościec przewlekły

Do dużego słoja wsyp po 50 g: kłą­cza perzu, korzenia wilżyny, liści brzozy i pokrzywy, ziela skrzypu i fiołka trój­barwnego oraz kwiatów bławatka, bzu czarnego i wiązówki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a odwar przygotuj zgodnie z podanym wyżej przepisem1.

Mieszanka na reumatyzm

Franciszkanin wskazywał, że choroby gośćco­wo-reumatyczne powstają zarów­no jako efekt przebytych chorób zakaźnych, zwłaszcza wiruso­wych, jak też takich czynników jak: oddziaływanie środowiska, a zwłaszcza wilgoci. Zwracał przy tym uwagę, na ciekawą pra­widłowość – otóż jego zdaniem, choć to „wydaje się dziwne, a jednak prawdziwe, że blondy­ni częściej zapadają na choroby gośćcowe niżeli bruneci”. Jednak bez względu na kolor fryzury wszystkim polecał mie­szankę z kłączy tataraku i perzu, korzeni wilżyny i arcydzięgla, kory wierzby i kaliny koralowej, kwiatu wiązówki, liści brzozy, ziela ser­decznika i przywrotnika oraz owoców maliny zmieszanych po 50 g. Napój ziołowy należy przygotować tak, jak opisano powyżej i tak samo dawkować.

 

Kuracje ojców bonifratrów na zapalenie stawów

Ojciec Teodor Książkiewicz radzi, by zmieszać 20 g ziela skrzypu z 50 g ziela fiolka trójbarwnego, nawłoci i krwawnika oraz taką samą ilością kwiatów bzu czarnego, kory wierzby, liści pokrzywy i porzeczki czar­nej. Następnie łyżkę ziół zalać szklanką wody i postawić na gazie. Doprowa­dzić do wrzenia, gotować 3 min. Od­stawić pod przykryciem, przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3-1/2 szklan­ki na 20 min przed jedzeniem.

Przy zakażeniu paciorkowcem

Czasami bakterie są winne rozwo­jowi choroby reu­matycznej. Wtedy należy szczególnie uważać, bo może nastąpić rzut na ser­ce. Zaleca się wówczas płukanie jamy ustnej i gardła naparem szałwii i azu­lanu naprzemiennie oraz – oprócz przepisanego przez specjalistę lecze­nia – stosowanie naparów z ziół. Pomocna w tej sytuacji może być mieszanka (w proporcji 1:1:1) kory wierzby, kwiatów wiązówki i kwia­tostanów lipy. Sporządź napar, zale­wając wrzątkiem łyżkę ziół. Ogrzewaj pod przykryciem 7-20 min, nie do­prowadzając do wrzenia! Następnie przecedź i odstaw, by się schło­dził. Pij 3 razy dziennie. Inna opcja to zmieszanie tej samej ilości koszyczków rumianku, kwia­tów bzu czarnego oraz liści czarnej porzeczki i brzozy. W tym przypadku zalej 2 łyżki ziół 2 szklankami wrzą­cej wody i postępuj, jak opisano po­wyżej. Pij porcjami w ciągu dnia.

Herbatka z melisy i glistnika

Bonifratrzy, aby zahamować postęp gośćca przewlekłego lub przynajmniej złagodzić jego objawy, radzą, by przez dłuższy czas – nawet przez kilka miesięcy – pić napar ze zmieszanych w proporcji 1:1 liści melisy i ziela glistnika. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku. Ogrzewaj w drugim naczyniu wypełnionym wodą przez ok. 10 min, pilnując, by nie doszło do wrzenia. Przecedź. Pij schłodzo­ne 3 razy dziennie po szklance. Jednak osoby cierpiące na jaskrę nie powinny stosować ziela glistnika2.

glistnik
Bonifratrzy, aby zahamować postęp gośćca przewlekłego, polecają napary z liści melisy i ziela glistnika.

Receptury ojca Sroki

W łagodzeniu bólu i stanu zapalnego pomocna może być mieszanka składająca się z 200 g ziela ma­cierzanki oraz wymie­szanych po 100 g liści rozmarynu, melisy i maliny. Na 0,5 l wody wsyp jej 6-7 ły­żeczek, gotuj przez 2-3 min. Gdy nacią­gnie, zwilż ligninę gorącym odwarem i obłóż bolesne miejsca, a następnie owiń kataplazm folią. Okłady stosuj 2 razy dziennie. Możesz też okrywać je kocem.

Dobroczynne kąpiele

1 kg pruszu siana zagotuj w 5 l wody, po godzinie przecedź przez worek lnia­ny. Worek podwieś do kranu, dobrze przywiąż i puścić go­rącą wodę, aby dobrze wypłukać pozo­stałe składniki. Mocz się w tych ziołach 10-15 min w temperaturze 38-40°C. Ką­piel tę można powtarzać co 2-3 dni.

Igliwie i owies

Weź po 100 g igliwia jałowca i sosnowe­go, słomy owsianej, kłącza tataraku, kory wierzby i ziela macie­rzanki oraz 50 g ziela tymianku. Wszystko zmieszaj. 1/4 ziół wsyp do garnka i wlej 5-6 l wody. Zostaw na 2-3 godz. Gdy napęcznieje, zagotuj, przecedź do wan­ny przez worek i podwieś go do kranu. Puść gorącą wodę do połowy wanny. Kąp się na godzinę przed snem, przez 10-15 min co drugi dzień w temperaturze 38-40°C. W kąpieli rób masaż bolesnych miejsc. Po miesiącu przerwij kąpiele.

Zmiana materaca

Zdaniem o. Grzego­rza osoby walczące z gośćcem przewle­kłym postępującym powinny spać w łóżku na sienniku ze słomą żytnią i owsianą albo na materacach z włosia lub trawy morskiej. Zakonnik radzi też, by chro­niąc się przed szkodliwym promienio­waniem cieków wodnych, kłaść na po­słaniach skórę owczą o długości włosa 5-7 cm lub błam ze ścinków takich skór3.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów - rozwiązania św. Hildegardy

Święta z Bingen upatruje przyczyn reumatyzmu zarówno w nieumiarkowaniu w jedzeniu i piciu, jak i w zaburzonym stylu życia oraz w innych bodźcach wyzwalających, takich jak nie­cierpliwość, strach i gniew. Dlatego pierw­szym krokiem zalecanym przez prze­oryszę jest post prowadzony z użyciem orkiszu oraz owoców i warzyw, dzięki któremu organizm oczyszcza się z toksyn. Ponadto można wspomagać się rozmaitymi specjałami.

Eliksir z mięty kędzierzawej

20 ml soku z rośliny zmieszaj z 80 ml wina. Zażywaj kieliszek likierowy przed śnia­daniem, po kolacji i tuż przed snem. W przypadku nietolerancji żołądkowej należy zredukować ilość do 1 łyżeczki. Eliksir sprawdza się zwłaszcza w przy­padku reumatyzmu tkanek miękkich.

  koperek
Gotowany koperek ogrodowy. To najprostszy ze zgromadzonych tu przepisów. Posieka­ny koperek dodawaj do zup, sosów potraw warzywnych. Zda­niem Hildegardy: „jeśli je się gotowany koper, wówczas usuwa on reumatyzm”.

Jesionowy kompres

2-3 garści świeżych liści jesionu umyj i zalej 500 ml wody. Gotuj przez 5 min w wodzie, którą na­stępnie odlej, a ciepły­mi liśćmi okładaj chore stawy. Następnie owiń je bandażem z gazy na 1-2 godz. Jeśli masz tylko liście suszone, namocz je na noc i dopiero potem zagotuj.

Złote ciasto

Połącz 1,2 g czystej, naturalnej, sprosz­kowanej bryłki złota, 2 łyżki mąki orkiszo­wej z 2 łyżkami wody. Ciasto podziel na pół i jedną część zjedz pierwszego dnia 30 min przed śniadaniem. Resztę dru­giego dnia rozwałkuj i piecz przez kwa­drans – tak by powstał herbatnik. Zjedz go również na 30 min przed śniadaniem.  Tak przygotowana kuracja złotem usuwa reumatyzm na rok. Miałki złoty proszek rozprowadza się przez dłuższy czas (ok. 2 miesiące) po przewodzie pokarmowym i wzmacnia układ od­pornościowy. Nie narusza śluzówki i nie powoduje powstawania wrzodów. Natomiast rozgrzewa i oczyszcza4.

Pieprz cayenne łagodzi ból przy zapaleniu stawów

W zwalczaniu do­legliwości zwyrod­nieniowych stawów (np. sztywności), fibromialgii, bólu mięśni lub nerwobó­lów korzystne efekty przynosi wcieranie w skórę olejku naparowego z pieprzem cayenne. Jest on szczególnie skuteczny w łagodze­niu bólu zespołu cieśni nadgarstka i reumatoidalnego zapalenia stawów. Rozcieńczona w oleju przyprawa działa rozgrzewająco i łagodząco poprzez roz­szerzanie małych naczyń włosowatych, co usprawnia krążenie krwi. Przygotuj swoje mazidło: do ½ szklanki oleju dodaj łyżeczkę pieprzu cayenne. Staran­nie je wymieszaj. Przetestuj mieszankę na niewielkim obszarze skóry. Jeżeli nie odczuwasz żadnych efektów rozgrzania, zwiększ ilość pieprzu o 1/2 łyżeczki. Do przygotowania smarowidła możesz użyć zamiast pieprzu olejku eteryczne­go z ostrej papryki. Zacznij od kropli olejku na łyżkę oleju nośnikowego5.

Bibliografia
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 147-150
  • O. Teodor Książkiewicz „Ziołolecznictwo ojców bonifratrów” Oficyna wydawnicza Rytm, s. 136-137
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy” Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 173-175
  • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z. Jak być zdrowym od stóp do głów”, Wydawnictwo Esprit, s. 165-179
  • Sandra Kynes „Ziołowy ogród. Receptury dla zdrowia i urody”, Wydawnictwo Vivante, s. 255-256
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny