Zioła na reumatoidalne zapalenie stawów

Złote ciasto, ziołowe napary oraz kąpiele w igliwiu lub okłady z liści jesionu – ziołowe receptury mogą skutecznie wspomagać leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Wśród zielarzy prym wiodą ludzie zakonu – św. Hildegarda z Bingen oraz ojcowie Andrzej Klimuszko, Grzegorz Sroka i Jan Grande. Wszyscy mieli swoje sposoby na leczenie pospolitych i przewlekłych schorzeń. A ich sukcesy w tej materii sprawiają, że opracowane przez nich receptury są stosowane do dzisiaj. Jednak nie ograniczamy się tylko do medycyny monastycznej – zaglądamy też do receptularzy współczesnych zielarzy – dr. Henryka Różańskiego, Sandry Kynes czy Stephena Harroda Buhnera.

Jak leczyć naturalnie reumatoidalne zapalenie stawów?

Najczęściej spotykaną chorobą sta­wów jest reumatoidalne zapalenie stawów, które może być wywołane wirusem lub też innym nieznanym czynnikiem zewnętrznym. Na­ukowcom wciąż jednak nie udało się do końca określić przyczyn wy­stępowania danego typu choroby. Oczywiście pewną rolę odgrywają tu dyspozycja dziedziczna oraz np. przebywanie w chłodnym klima­cie. Najczęściej pierwsze objawy gośćca to długotrwałe bóle stawów, ich zniekształcenie oraz ogranicze­nie ruchomości zajętych stawów.

Zapalenie dotyka na początku bło­nę maziową stawów. Pojawiają się wahania temperatury ciała, wystę­puje bolesność, zaburzenia czyn­ności stawów, obrzęki. Badanie krwi wykazuje przyspieszenie opa­dania krwinek (OB.) Później stan zapalny umiejscawia się w obrębie torebki stawowej i innych tkanek okołostawowych. Z czasem na po­wierzchniach stawowych dochodzi do powstania narośli kostnych. Leczenie gośćca postępują­cego może trwać bardzo długo. W skutecznym zwalczaniu tej choroby konieczne jest leczenie chemioterapeutykami, zioła pełnią tu rolę ochronną przed ujemnymi skutkami leków syntetycznych, które mogą działać niekorzystnie na komórki wątroby i błonę ślu­zową żołądka. Napary i odwary ziołowe chronią przed niepotrzeb­nymi dodatkowymi powikłaniami, jednocześnie zmniejszając stan napięcia systemu nerwowego i zmniejszając uczucie bólu.

Receptury ojca Klimuszki na zapalenie stawów

Jak pisał zakon­nik: „ponieważ zapalenie sta­wów występuje w różnorod­nych postaciach, przeto mie­szanki stosujemy wielorakie”. Do dużego słoja wsyp po 50 g: ziela skrzypu polnego, fioł­ka trójbarwnego, nawłoci i krwaw­nika z kwiatem bzu czarnego, korą wierzby, liściem pokrzywy, melisy i czarnej porzeczki. Dobrze wymie­szaj, a następnie kopiastą łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko pod­grzej i pij 3 razy po szklance 20 min przed posiłkiem. Możesz też dokładnie zmieszać po 50 g: korzenia mniszka lekar­skiego, ziela drapacza, rdestu ptasiego, serdecznika i poziew­nika, liści brzozy i ruty, kwiatów wiązówki i bzu czarnego, kwiato­stanu głogu oraz kory wierzby.

Ojciec Klimuszko zaleca różne receptury ziołowe, ponieważ u każdego zapalenie stawów może przybierać inną postać. W jego mieszankach wykorzystuje się m.in. kwiat bzu czarnego, korę wierzby, pokrzywę, melisę czy rdest ptasi.

Zioła o. Klimuszki na gościec przewlekły

Do dużego słoja wsyp po 50 g: kłą­cza perzu, korzenia wilżyny, liści brzozy i pokrzywy, ziela skrzypu i fiołka trój­barwnego oraz kwiatów bławatka, bzu czarnego i wiązówki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a odwar przygotuj zgodnie z podanym wyżej przepisem1.

Mieszanka na reumatyzm

Franciszkanin wskazywał, że choroby gośćco­wo-reumatyczne powstają zarów­no jako efekt przebytych chorób zakaźnych, zwłaszcza wiruso­wych, jak też takich czynników jak: oddziaływanie środowiska, a zwłaszcza wilgoci. Zwracał przy tym uwagę, na ciekawą pra­widłowość – otóż jego zdaniem, choć to „wydaje się dziwne, a jednak prawdziwe, że blondy­ni częściej zapadają na choroby gośćcowe niżeli bruneci”. Jednak bez względu na kolor fryzury wszystkim polecał mie­szankę z kłączy tataraku i perzu, korzeni wilżyny i arcydzięgla, kory wierzby i kaliny koralowej, kwiatu wiązówki, liści brzozy, ziela ser­decznika i przywrotnika oraz owoców maliny zmieszanych po 50 g. Napój ziołowy należy przygotować tak, jak opisano powyżej i tak samo dawkować.

 

Kuracje ojców bonifratrów na zapalenie stawów

Ojciec Teodor Książkiewicz radzi, by zmieszać 20 g ziela skrzypu z 50 g ziela fiolka trójbarwnego, nawłoci i krwawnika oraz taką samą ilością kwiatów bzu czarnego, kory wierzby, liści pokrzywy i porzeczki czar­nej. Następnie łyżkę ziół zalać szklanką wody i postawić na gazie. Doprowa­dzić do wrzenia, gotować 3 min. Od­stawić pod przykryciem, przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3-1/2 szklan­ki na 20 min przed jedzeniem.

Przy zakażeniu paciorkowcem

Czasami bakterie są winne rozwo­jowi choroby reu­matycznej. Wtedy należy szczególnie uważać, bo może nastąpić rzut na ser­ce. Zaleca się wówczas płukanie jamy ustnej i gardła naparem szałwii i azu­lanu naprzemiennie oraz – oprócz przepisanego przez specjalistę lecze­nia – stosowanie naparów z ziół. Pomocna w tej sytuacji może być mieszanka (w proporcji 1:1:1) kory wierzby, kwiatów wiązówki i kwia­tostanów lipy. Sporządź napar, zale­wając wrzątkiem łyżkę ziół. Ogrzewaj pod przykryciem 7-20 min, nie do­prowadzając do wrzenia! Następnie przecedź i odstaw, by się schło­dził. Pij 3 razy dziennie. Inna opcja to zmieszanie tej samej ilości koszyczków rumianku, kwia­tów bzu czarnego oraz liści czarnej porzeczki i brzozy. W tym przypadku zalej 2 łyżki ziół 2 szklankami wrzą­cej wody i postępuj, jak opisano po­wyżej. Pij porcjami w ciągu dnia.

Herbatka z melisy i glistnika

Bonifratrzy, aby zahamować postęp gośćca przewlekłego lub przynajmniej złagodzić jego objawy, radzą, by przez dłuższy czas – nawet przez kilka miesięcy – pić napar ze zmieszanych w proporcji 1:1 liści melisy i ziela glistnika. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku. Ogrzewaj w drugim naczyniu wypełnionym wodą przez ok. 10 min, pilnując, by nie doszło do wrzenia. Przecedź. Pij schłodzo­ne 3 razy dziennie po szklance. Jednak osoby cierpiące na jaskrę nie powinny stosować ziela glistnika2.

glistnik
Bonifratrzy, aby zahamować postęp gośćca przewlekłego, polecają napary z liści melisy i ziela glistnika.

Receptury ojca Sroki

W łagodzeniu bólu i stanu zapalnego pomocna może być mieszanka składająca się z 200 g ziela ma­cierzanki oraz wymie­szanych po 100 g liści rozmarynu, melisy i maliny. Na 0,5 l wody wsyp jej 6-7 ły­żeczek, gotuj przez 2-3 min. Gdy nacią­gnie, zwilż ligninę gorącym odwarem i obłóż bolesne miejsca, a następnie owiń kataplazm folią. Okłady stosuj 2 razy dziennie. Możesz też okrywać je kocem.

Dobroczynne kąpiele

1 kg pruszu siana zagotuj w 5 l wody, po godzinie przecedź przez worek lnia­ny. Worek podwieś do kranu, dobrze przywiąż i puścić go­rącą wodę, aby dobrze wypłukać pozo­stałe składniki. Mocz się w tych ziołach 10-15 min w temperaturze 38-40°C. Ką­piel tę można powtarzać co 2-3 dni.

Igliwie i owies

Weź po 100 g igliwia jałowca i sosnowe­go, słomy owsianej, kłącza tataraku, kory wierzby i ziela macie­rzanki oraz 50 g ziela tymianku. Wszystko zmieszaj. 1/4 ziół wsyp do garnka i wlej 5-6 l wody. Zostaw na 2-3 godz. Gdy napęcznieje, zagotuj, przecedź do wan­ny przez worek i podwieś go do kranu. Puść gorącą wodę do połowy wanny. Kąp się na godzinę przed snem, przez 10-15 min co drugi dzień w temperaturze 38-40°C. W kąpieli rób masaż bolesnych miejsc. Po miesiącu przerwij kąpiele.

Zmiana materaca

Zdaniem o. Grzego­rza osoby walczące z gośćcem przewle­kłym postępującym powinny spać w łóżku na sienniku ze słomą żytnią i owsianą albo na materacach z włosia lub trawy morskiej. Zakonnik radzi też, by chro­niąc się przed szkodliwym promienio­waniem cieków wodnych, kłaść na po­słaniach skórę owczą o długości włosa 5-7 cm lub błam ze ścinków takich skór3.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów - rozwiązania św. Hildegardy

Święta z Bingen upatruje przyczyn reumatyzmu zarówno w nieumiarkowaniu w jedzeniu i piciu, jak i w zaburzonym stylu życia oraz w innych bodźcach wyzwalających, takich jak nie­cierpliwość, strach i gniew. Dlatego pierw­szym krokiem zalecanym przez prze­oryszę jest post prowadzony z użyciem orkiszu oraz owoców i warzyw, dzięki któremu organizm oczyszcza się z toksyn. Ponadto można wspomagać się rozmaitymi specjałami.

Eliksir z mięty kędzierzawej

20 ml soku z rośliny zmieszaj z 80 ml wina. Zażywaj kieliszek likierowy przed śnia­daniem, po kolacji i tuż przed snem. W przypadku nietolerancji żołądkowej należy zredukować ilość do 1 łyżeczki. Eliksir sprawdza się zwłaszcza w przy­padku reumatyzmu tkanek miękkich.

  koperek
Gotowany koperek ogrodowy. To najprostszy ze zgromadzonych tu przepisów. Posieka­ny koperek dodawaj do zup, sosów potraw warzywnych. Zda­niem Hildegardy: „jeśli je się gotowany koper, wówczas usuwa on reumatyzm”.

Jesionowy kompres

2-3 garści świeżych liści jesionu umyj i zalej 500 ml wody. Gotuj przez 5 min w wodzie, którą na­stępnie odlej, a ciepły­mi liśćmi okładaj chore stawy. Następnie owiń je bandażem z gazy na 1-2 godz. Jeśli masz tylko liście suszone, namocz je na noc i dopiero potem zagotuj.

Złote ciasto

Połącz 1,2 g czystej, naturalnej, sprosz­kowanej bryłki złota, 2 łyżki mąki orkiszo­wej z 2 łyżkami wody. Ciasto podziel na pół i jedną część zjedz pierwszego dnia 30 min przed śniadaniem. Resztę dru­giego dnia rozwałkuj i piecz przez kwa­drans – tak by powstał herbatnik. Zjedz go również na 30 min przed śniadaniem.  Tak przygotowana kuracja złotem usuwa reumatyzm na rok. Miałki złoty proszek rozprowadza się przez dłuższy czas (ok. 2 miesiące) po przewodzie pokarmowym i wzmacnia układ od­pornościowy. Nie narusza śluzówki i nie powoduje powstawania wrzodów. Natomiast rozgrzewa i oczyszcza4.

Pieprz cayenne łagodzi ból przy zapaleniu stawów

W zwalczaniu do­legliwości zwyrod­nieniowych stawów (np. sztywności), fibromialgii, bólu mięśni lub nerwobó­lów korzystne efekty przynosi wcieranie w skórę olejku naparowego z pieprzem cayenne. Jest on szczególnie skuteczny w łagodze­niu bólu zespołu cieśni nadgarstka i reumatoidalnego zapalenia stawów. Rozcieńczona w oleju przyprawa działa rozgrzewająco i łagodząco poprzez roz­szerzanie małych naczyń włosowatych, co usprawnia krążenie krwi. Przygotuj swoje mazidło: do ½ szklanki oleju dodaj łyżeczkę pieprzu cayenne. Staran­nie je wymieszaj. Przetestuj mieszankę na niewielkim obszarze skóry. Jeżeli nie odczuwasz żadnych efektów rozgrzania, zwiększ ilość pieprzu o 1/2 łyżeczki. Do przygotowania smarowidła możesz użyć zamiast pieprzu olejku eteryczne­go z ostrej papryki. Zacznij od kropli olejku na łyżkę oleju nośnikowego5.

Bibliografia
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko „Wróćmy do ziół leczniczych”, Oficyna wydawnicza Rytm, s. 147-150
  • O. Teodor Książkiewicz „Ziołolecznictwo ojców bonifratrów” Oficyna wydawnicza Rytm, s. 136-137
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka „Poradnik Ziołowy” Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 173-175
  • Dr Wighard Strehlow „Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z. Jak być zdrowym od stóp do głów”, Wydawnictwo Esprit, s. 165-179
  • Sandra Kynes „Ziołowy ogród. Receptury dla zdrowia i urody”, Wydawnictwo Vivante, s. 255-256
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny