Prawdopodobnie jest to rezultat ograniczenia niszczącego kości stresu oksydacyjnego (suszone śliwki zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy) i stanu zapalnego. Polifenole występujące w suszonych śliwkach chronią też przed osteoporozą. Naukowcy z Florida State University, którzy przeprowadzili to badanie, nazywają suszone śliwki "najskuteczniejszym owocem w zapobieganiu osteoporozie i odwracaniu procesu utraty masy kostnej".
Co robić: Badanie, którego wyniki opublikowano w "British Journal of Nutrition", wykazało, że systematyczne spożywanie suszonych śliwek działa ochronnie, wystarczy jeść 5−6 śliwek dziennie.
Suszone śliwki — zastosowanie w kuchni
Posiekane suszone śliwki warto dodawać do przygotowanych do spożycia płatków zbożowych, w tym owsianych, i do ciasta na naleśniki. Możesz dodać je również do masła jabłkowego, czyli do prażonych jabłek zblendowanych na gładką masę i poddanych procesowi powolnego gotowania na wolnym ogniu, a także do marmolady pomarańczowej, masła orzechowego lub chudego serka śmietankowego – jeśli posmarujesz tak przygotowanymi przysmakami krakersy, uzyskasz pyszną przekąskę. Suszone śliwki świetnie sprawdzają się również w sałatce z kurczakiem. Ale nie zapominaj, że same suszone śliwki to także świetny deser!