Post w terapii stwardnienia rozsianego?

Głodówka zdaje się być kluczem do odwrócenia wielu przewlekłych schorzeń, łącznie z rakiem. Najnowsze badania pokazują, że może okazać się skuteczna również w terapii stwardnienia rozsianego.

22 sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

U chorych na stwardnienie rozsiane (SM), limfocyty T regulatorowe (wyspecjalizowane białe krwinki) atakują osłonki mielinowe neuronów, doprowadzając do degeneracji nerwów, charakterystycznej dla tej choroby.

Międzynarodowa grupa badaczy przeprowadziła obserwacje na myszach i na ludziach. Zespołem kierował Valter Longo z University of Southern California. Longo uważa, że post korzystnie wpływa na szereg zaburzeń, zwłaszcza na choroby autoimmunologiczne.

Badania składały się z dwóch części: pierwszą przeprowadzono na myszach laboratoryjnych z chorobami autoimmunologicznymi, a drugą na 60 chorych na stwardnienie rozsiane. 20 pacjentów pościło przez 7 dni - w tym czasie znacząco zmniejszono ilość spożywanych kalorii - a następnie przeszło na dietę śródziemnomorską, innych dwudziestu na dietę wysokotłuszczową, ale z niskim poziomem węglowodanów. Pozostali byli grupą kontrolną.

Siedem dni postu, a następnie 6 miesięcy na diecie śródziemnomorskiej zaowocowało usprawnieniem limfocytów T regulatorowych - odgrywających ważną rolę w układzie odpornościowym - i osłonek mielinowych, które izolują włókna nerwowe w kręgosłupie.

Bibliografia

  1. Cell Rep, 2016; 15: 2136-46

Ochotnicy, którzy pościli lub byli na diecie wysokotłuszczowej odnotowali poprawę jakości życia i ogólnego stanu zdrowia.

Longo uważa, że post to realna opcja dla każdego pacjenta cierpiącego na choroby autoimmunologiczne, który jest już wyczerpany innymi formami terapii. Zaznacza jednak: "Jesteśmy optymistycznie nastawieni do tego pomysłu, ale nie zalecamy pacjentom terapii na własną rękę, bez opieki specjalisty czy świadomości, że konieczne są jeszcze próby na większej grupie w celu potwierdzenia, że dieta odnosi skutki w terapii stwardnienia rozsianego oraz innych schorzeń autoimmunologicznych".

Wczytaj więcej
Nasze magazyny