Coraz mniej młodych osób pije alkohol

Rośnie liczba abstynentów - głównie dlatego, że picia alkoholu unika coraz więcej nastolatków i młodych dorosłych.

29 styczeń 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Nadużywanie alkoholu wśród młodych ludzi to poważny problem społeczny, prawda? W końcu zawsze fotografuje się ich pijanych na chodnikach na głównych ulicach miast albo mdlejących na plażach po całonocnych imprezach. Wyobrażenia tego nie potwierdzają jednak fakty.

Na zdrowie!

W 2005 r. 29% młodzieży przyznawało się do upijania - spożywania jednego dnia co najmniej ośmiu jednostek alkoholu.

Statystyki z 2013 r. wskazują na to, że odsetek takich osób spadł o jedną trzecią, do zaledwie 18%!

Wśród nastolatków i młodych ludzi coraz więcej osób w ogóle nie spożywa alkoholu, mniej jest również tych upijających się. O zjawisku młodocianej abstynencji świadczą rosnące wskaźniki trzeźwości wśród młodych ludzi.

Młodociani abstynenci

Około 21% dorosłych w ogóle nie pije alkoholu. Oznacza to dwuprocentowy przyrost w stosunku do poprzednich statystyk, który jest wyłącznie skutkiem zwiększenia liczby młodych, 16-24-letnich abstynentów.

Spadają również wskaźniki upijania się. W 2005 r. do spożywania jednego dnia co najmniej ośmiu jednostek alkoholu przynajmniej raz na tydzień przyznawało się 18% dorosłych.

Jednakże najnowsze statystyki, oparte na badaniach zgromadzonych w 2013 r., wskazują na to, że regularnie upija się tylko 15% osób. Spadek ten - ponownie - jest wyłącznie zasługą zmiany nawyków młodych dorosłych. W tej grupie wiekowej do upijania się przyznaje się zaledwie 18% osób, podczas gdy w 2005 r. było to 29%. Oznacza to imponującą redukcję aż o jedną trzecią.

Rośnie liczba abstynentów - głównie dlatego, że picia alkoholu unika coraz więcej nastolatków i młodych dorosłych.

Bibliografia

  1. Health & Social Care Information Centre (hscic). ‘Statistics on Alcohol, England, 2015’, 25 June 2015; www.hscic.gov.uk

Wydaje się, że także młodsze dzieci mniej eksperymentują z alkoholem. Najnowsze dane wskazują na to, że 39% uczniów wyższych klas podstawówek i gimnazjów (w wieku od jedenastu do szesnastu lat) próbowało alkoholu przynajmniej raz. Oznacza to gwałtowny spadek w stosunku do poprzedniej statystyki, z której wynikało, że tego rodzaju doświadczenia miało aż 61% dzieci w tej grupie.

Najnowsze wskaźniki są właściwie najniższe od 1988 r., kiedy rozpoczęto badanie. Wygląda na to, że większość osób pijących, rozsądniej spożywa alkohol.

Około 63% mężczyzn i 64% kobiet czyni to w ramach bezpiecznych ilości określonych przez odpowiednie instytucje ochrony zdrowia. Coraz mniej wydajemy na alkohol spożywany w domu, a ponadto o 13% spadły wydatki na picie go w barach i winiarniach.

Phoenix FD "Beer" fluid test from Richard McDaniel on Vimeo.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny