Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles udowodnili, że suplementacja kurkuminą znacząco wpływa na pamięć, skupienie, a nawet nastrój. Swoje wnioski oparli na obserwacji 40 ochotników w wieku 50-85 lat, u których zaobserwowano pierwsze objawy problemów z pamięcią. Połowa z nich przyjmowała przez 18 miesięcy 90 mg kurkuminy 2 razy dziennie, podczas gdy pozostali stanowili grupę kontrolną (przyjmującą placebo).
W toku badania obie grupy miały rozwiązywać testy pamięciowe. Dodatkowo niektórzy ochotnicy zostali poddani tomografii pozytonowej (PET) w celu ustalenia, czy w ich mózgach tworzą się blaszki beta-amyloidowe, których obecność powiązano z chorobą Alzheimera.
Po 18 miesiącach u ochotników z grupy suplementującej kurkuminę odnotowano znaczącą poprawę pamięci powiązanej z mową i widzeniem oraz lepsze skupienie uwagi. W grupie kontrolnej nie zauważono postępów. Ponadto badania mózgu wykazały mniejszą aktywność blaszek beta-amyloidowych w grupie kurkuminy.
Niewykluczone, że efektywność kurkuminy (substancji wyodrębnionej z korzenia kurkumy) wynika z udowodnionych już jej właściwości przeciwzapalnych, które miałyby redukować ogniska w tkankach mózgowych.
Autorzy pracy chcą przeprowadzić podobne badanie z udziałem liczniejszej grupy ochotników. Miałoby ono obejmować więcej problemów mentalnych, w tym depresję.