Najlepsze zioła na pozbycie się mgły mózgowej

Mgła mózgowa to bardzo przykry stan, który często napawa lękiem. Medycyna głównego nur­tu jednoznacznie twierdzi, że na mgłę mózgową nie ma lekarstwa. Jednak przyprawy oraz popularne zioła i grzyby mogą pomóc odzyskać ostrość umysłu, usprawnić pracę mózgu, zachować zdolności poznawcze, odzyskać koncentrację i poprawić pamięć.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Do świadomości społecznej przebiła się jako uciążliwe powikłanie zakażenia koro­nawirusem, często korelujące z ciężkim przebiegiem covid-19. Jednak mgła mózgowa istniała już wcze­śniej i mówiono o niej w kontekście boreliozy, celiakii, nerwicy, choroby Hashimoto oraz zespołu chroniczne­go zmęczenia – schorzeń, w których przebiegu dochodzi do stanu zapal­nego organizmu lub zaatakowany zostaje ośrodkowy układ nerwowy.

Co to jest mgła mózgowa i jak się objawia?

Mgła umysłowa to konsekwencja zaburzeń regulacji neuroprzekaźników, których rolą jest przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami układu nerwowego. Jest to przejściowy stan, w którym występuje dezorientacja, zapominanie oraz zaburzenia jasności umysłu. Jej objawy obejmują:

 • oszołomienie,
 • problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą,
 • brak podzielności uwa­gi,
 • spadek zdolności intelektualnych,
 • trudność w logicznym myśleniu
 • komplikacje w sferze komunikacji
 • stany lękowe.

Jak więc widać, mgła mózgowa to zespół objawów wynikających z zaburzeń neurologicz­nych. Mogą ją pogłębiać stres, brak snu, odwodnienie oraz zła dieta.

Skąd się bierze mgła mózgowa?

Mimo że mgła mózgowa nie jest zjawiskiem nowym, to nauka wciąż jednoznacznie nie określiła przyczyn jej patogenezy. Przyjmuje się, że jest spowodowana zaburzeniem regulacji neuroprzekaźników, czyli substancji odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów między neuronami. Chodzi przede wszystkim o dopaminę, seroto­ninę, acetylocholinę i kwas gamma-a­minomasłowy (GABA). Gdy równowaga między tymi neuroprzekaźnikami zo­stanie zaburzona, pojawiają się wyżej wymienione objawy neurologiczne.

W przypadku osób, u których zamglenie umysłowe jest pokłosiem covid-19 naukowcy wskazują na bu­rzę cytokinową, która występuje na skutek nieprawidłowej, zbyt in­tensywnej reakcji układu immuno­logicznego po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Charakterystyczną cechą cytokin jest przekraczanie ba­riery krew-mózg, przez co mogą one wpływać na jego funkcjonowanie. Choć medycyna głównego nur­tu jednoznacznie twierdzi, że na mgłę mózgową nie ma lekarstwa, to jednak w medycznych bazach pojawia się coraz więcej prac na­ukowych badających wpływ ziół na poprawę funkcji mózgowych oraz wyostrzanie umysłu.

kobieta trzyma rozmaryn
Wśród ziół rosnących w Polsce poprawiających zdolności poznawcze, pamięć i koncentrację znajdziemy rozmaryn, bazylię, szałwię, melisę lekarską, różeńca górskiego

Leczenie mgły mózgowej. Jakie zioła poprawiają pamięć i koncentrację?

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)

Od dawna jest stosowany w tradycyjnej medycynie ze względu na potencjalne korzyści poznawcze. Przegląd badań wykazał, że ekstrakty z rośliny dają obiecujące wyniki zarówno u normalnie starzejących się osób, jak i pacjentów z demencją lub zaburzeniami związanymi z naczyniami mózgowymi. Uważa się, że zdolności Ginkgo biloba do usprawniania przepływu krwi do mózgu i ochrony neuronów przed stresem oksydacyjnym mogą wspierać pamięć oraz zwiększać funkcje poznawcze1.

Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng)

Pochodząca z Korei roślina nie bez kozery nazywana jest wszechlekiem. Jest to roślina adaptogenna. Uczeni z tego kraju postanowili sprawdzić jej działanie u 90 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. W randomizowanym podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu klinicznym przez 6 miesięcy jednej grupie podawali 3 g sproszkowanego żeń-szenia lub placebo (skrobię). U osób przyjmujących preparat roślinny – w porównaniu do grupy kontrolnej – nastąpiła poprawa natychmiastowego przypominania sobie oraz funkcji kognitywnych, czyli zdolności do odbierania, przetwarzania i wykorzystywania informacji płynących z otoczenia, która warunkuje podstawową orientację w otaczającym świecie, umożliwiają zdobywanie wiedzy i umiejętności4.    

korzeń żeń szenia
Nazwa rośliny na Zachodzie pochodzi od chińskiej nazwy rénshēn oznaczającej „korzeń przypominający wyglądem człowieka”, co nawiązuje do kształtu kłącza

Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri)

Roślina ta znana również jako brahmi, od wieków jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej w celu poprawienia pamięci i funkcji poznawczych. W pewnym badaniu australijscy uczeni podawali uczestnikom 300 g bakopy lub placebo. Testy neuropsychologiczne przeprowadzono przed rozpoczęciem eksperymentu oraz w 5. i 12. tygodniu jego trwania. Zioło znacznie poprawiło prędkość przetwarzania informacji wizualnych, szybkości uczenia się oraz konsolidacji pamięci w porównaniu do placebo. Odkrycia te sugerują, że bakopa może poprawić procesy poznawcze wyższego rzędu, które są krytycznie zależne od wkładu informacji z naszego środowiska, takich jak uczenie się i pamięć. Co więcej, w tym samym badaniu dowiedziono, że ta roślina zmniejsza również stany lękowe2. Natomiast nieco później Australijczycy dowiedli, że brahmi zmniejsza tempo zapomninania nowo nabytych informacji3.

bacopa monnieri
Bakopa drobnolista poprawia prędkość przetwarzania informacji wizualnych, szybkość uczenia się, a także zmniejsza stany lękowe

Ostryż długi (Curcuma longa)

Ta popularna przyprawa głównie zawartości kurkuminy zawdzięcza swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które są kluczowe dla zdrowia mózgu8. Substancja ta poprzez zwalczanie wolnych rodników jest w stanie utrzymywać integralność neuronalną, co hamuje rozwój lub postęp zaburzeń poznawczych. Zarówno badania in vitro, jak i in vivo wykazały, że kurkumina może znacznie zmniejszyć stres oksydacyjny, ogólnoustrojowe zapalenie oraz minimalizować aktywację czynników transkrypcyjnych, które zwiększają te procesy. To redukuje objawy mgły mózgowej oraz skutkuje wolniejszym starzeniem się mózgu9. Inne badania sugerują, że kurkuma może chronić mózg poprzez hamowanie degradacji komórek nerwowych oraz odpierać chorobę Alzheimera poprzez oczyszczenie naszej centrali z białka zwanego beta-amyloidem10.

mleko z kurkumą
Aby zwiększyć biodostępność kurkuminy, warto pamiętać o dodawaniu odrobiny czarnego pieprzu

Ashwagandha (Withania somnifera)

Ten adaptogen od stuleci doceniany jest przez medycynę ajurwedyjską ze względu na swoje zdolności do wspierania ciała podczas stresu. Powodem, dla którego jest tak skuteczny, jest to, że działa na wszystkie 3 etapy reakcji na napięcie: fazy alarmu, oporu i wyczerpania. Gdy już pomoże Twemu ciału poradzić sobie ze stresem, ashwagandha zajmie się jego sprzątaniem – wspiera rozkład i recykling hormonów stresowych, aby wyeliminować je z ustroju, oraz wycisza. Jednak oprócz łagodzenia napięcia, ten potężny adaptogen działa również korzystnie dla mózgu, wykazuje bowiem właściwości neuroprotekcyjne i może pomóc w zapobieganiu spadkowi poznawczemu.

Niektóre badania sugerują, że, podobnie jak kurkuma, jest w stanie hamować tworzenie płytek beta-amyloidowych, które przyczyniają się do chorób neurodegeneracyjnych, takich jak alzheimera6. Inne pokazują, że ashwagandha może wspierać poprawę natychmiastowej i ogólnej pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, a także usprawniać funkcje wykonawcze, szybkość przetwarzania informacji i koncentarcję uwagi7.

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus)

Badanie równoległe kontrolowane przez placebo z podwójnie ślepą próbą, przeprowadzono na Japończykach płci obojga w wieku 50-80 lat, u których zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze. Pacjentów podzielono na 2 grupy. Pierwsza otrzymywała placebo, a druga 4 tabletki (250 mg) zawierające 96% suchego proszku z soplówki 3 razy dziennie przez 16 tygodni. W 8., 12., i 16. tygodniu badań grupa przyjmująca lwią grzywę (tak bowiem często nazywa się soplówkę) wykazała znacznie zwiększone wyniki w skali funkcji poznawczych w porównaniu z grupą placebo. Uczeni zauważyli jednak, że 4 tygodnie po zakończeniu suplementacji w grupie otrzymującej soplówkę wyniki znacznie się pogorszyły. Wyniki uzyskane w tym badaniu sugerują, że grzyb skutecznie poprawia łagodne zaburzenia poznawcze. Ponadto związki w nim zawarte mogą stymulować wzrost komórek nerwowych, poprawiać funkcje poznawcze i łagodzić mgłę mózgową5.

Soplówka jeżowata
Soplówka jeżowata wykazuje duży potencjał we wspomaganiu układu nerwowego. Właściwości te od setek lat są wykorzystywanej w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, gdzie stosuje się soplówkę jako środek poprawiający pamięć i koncentrację

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)

Jest nie tylko doskonałą przyprawą, ale również Twoim sprzymierzeńcem utrzymującym czujność mózgu. Dowiedli tego badacze z Newcastle, którzy podzielili losowo 144 uczestników do 3 grup (lawendy, rozmarynu i kontrolnej). Ich eksperyment wykazał, że aromat rozmarynu może poprawić czujność i wydajność poznawczą, co czyni go użytecznym narzędziem do zwalczania mgły mózgowej12.

Różeniec górski (Rhodiola rosea)

Roślina znana jest ze swych właściwości adaptogennych, dzięki którym łagodzi zmęczenie i pomaga zachować czujność oraz skupienie podczas wymagających psychicznie zadań. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego w Armenii, w którym sprawdzano wpływ regularnego podawania niskiej dawki standaryzowanego ekstraktu z kłącza Rhodiola rosea na zmęczenie podczas nocnego dyżuru wśród grupy 56 młodych, zdrowych lekarzy.

Uczeni mierzyli całkowitą wydajność mentalną, ogólny poziom zmęczenia psychicznego, obejmujący złożone spostrzegawcze i poznawcze funkcje mózgowe, takie jak myślenie asocjacyjne, pamięć krótkoterminowa, obliczenia i zdolność koncentracji oraz szybkość percepcji audiowizualnej. Parametry te zostały przetestowane przed i po nocnym dyżurze. Badacze zaobserwowali statystycznie istotną poprawę w tych testach w grupie przyjmującej preparat z różeńcem górskim13.

Wąkrota azjatycka (Centella asiatica)

Naukowcy z Tajlandii postanowili sprawdzić w randomizowanym, kontrolowanym placebo, podwójnie ślepym badaniu wpływ zioła (znanego też pod nazwą gotu kola) na obniżenie funkcji poznawczych u ludzi. 28 zdrowych, starszych osób przyjmowało ekstrakt z wąkroty w różnych dawkach w zakresie 250, 500 i 750 mg raz na dobę przez 2 miesiące. Okazało się, że wysoka dawka zwiększyła pamięć roboczą. Po zakończeniu eksperymentu stwierdzono również poprawę nastroju uczestników. Badacze sugerują stosowanie gotu koli w celu osłabienia związanego z wiekiem spadku funkcji poznawczych i zaburzeń nastroju u seniorów16.

gotu kola
Gotu kola chroni mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a ze względu na właściwości przeciwzapalne bywa również stosowana w leczeniu zapalenia stawów

Szałwia (Salvia officinalis)

Badania in vitro i na zwierzętach potwierdziły, że kilka gatunków szałwii zawiera szereg aktywnych związków, które mogą zwiększyć aktywność poznawczą i chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi14. Przedkliniczne badanie in vivo u gryzoni wykazało poprawę wyników poznawczych już po 2-tygodniowej suplementacji. Choć uczeni zgadzają się, że tak dobre wyniki są zasługą polifenoli zawartych w liściach szałwii, to jednak podkreślają, że potrzebne są dalsze badania na ludziach15.

Rezeda żółtawa (Reseda luteola)

Chorzy na długi covid skarżą się na zapominanie, niezdolność skupienia się, brak podzielności uwagi, stany lękowe i zmęczenie. Problem dotyczy nawet 49% osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, przy czym 15% z nich może odczuwać dodatkowo stałe zmęczenie. Stan zapalny, który prowadzi do mgły mózgowej, można złagodzić przez fitosomalny preparat (w oleju z oliwek) luteoliny.

Luteolina to flawonoid mający spore właściwości przeciwwirusowe – przeciwdziała wniknięciu mikroba do komórek gospodarza, hamuje, a nawet zmniejsza stany zapalne oraz ogranicza spadek poznawczy. Jej neuroprotekcyjne działanie zostało potwierdzone w kilku badaniach. Ich autorzy są zdania, że w dużej części wynikają one z synergii działania polifenoli zawartych w oleju z oliwek oraz luteoliny11.

Bibliografia
 • Arch Phys Med Rehabil. 2000 May;81(5):668-78
 • Psychopharmacology 156(4), 481-4 (2001)
 • Neuropsychopharmacology. 2002 Aug;27(2):279-81
 • Transl Clin Pharmacol. 2019 Sep;27(3): 92-7
 • Phytother. Res., 23(3): 367-72
 • Alzheimers Res Ther. 2012;4(3): 22
 • J Diet Suppl. 2017;14(6): 599-612
 • Biofactors. 2013;39(1): 122-32
 • Geroscience. 2018;40(2): 73-95; Adv Exp Med Biol. 2007;595: 197-212
 • J Alzheimers Dis. 2018;61(3): 843-66
 • Biofactors. 2021 Mar-Apr; 47(2): 232-41
 • Int J Neurosci. 2003 Jan;113(1):15-38
 • Phytomedicine. 2000 Oct;7(5): 365-71
 • Drugs R D. 2017 Mar; 17(1): 53-64
 • Nutrients. 2021 Jan; 13(1): 218
 • Ethnopharmacol. 2008 Mar 5;116(2):325-32
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny